Мангуста – це невеликий хижак із ссавців, який полює повзаючи, наче змія. Ці тварини можуть бути активними і вдень, вночі, харчуються їжею рослинного і тваринного походження, навіть собіподібними – хіба що меншими – ссавцями. А ще на честь цієї тварини назване незаконна група «Мангуста», внаслідок дій якого 9 травня 2014 року було повністю знищено будівлю МВС у Маріуполі. А ще – кілька невинних життів. І ще декілька десятків – безповоротно скалічено. Про одну таку долю ми розкажемо далі…
Михайла Єрмоленка, зв’язківця Маріупольського управління МВС, цього дня знову викликали на зміну – на добу. Він мав заміщати напарника, помічника оперативного чергового – кого точно, досі встановити не вдалося, адже разом із будівлею згоріли й усі реєстраційні журнали. Але той травень видався для Маріуполя і, зокрема, родини Єрмоленків, буремним: внаслідок повторних облог міста сепаратистами, працівники місцевого управління МВС працювали майже без вихідних. Цей дзвінок з управління не передвіщав нічого поганого.
Михайло вже завершив свою зміну та переодягся зі службового у звичайний одяг, як до будівлі приїхав мікроавтобус Passat. З нього вийшли люди, які вели з собою нібито арештованого чоловіка. Щойно працівник управління, який на той момент був черговим, відчинив їм двері, як ті почали стріляти.
Зміна Михайла Єрмоленка вже закінчилася, але він залишався всередині будівлі МВС, імовірно, очікуючи когось із приятелів. Його, скоріше за все, схопили між поверхами або на поверсі: ним прикриваються та використовують як людину, що орієнтується в будівлі.
Під конвоєм озброєних автоматами злочинців Михайла Єрмоленка разом із кількома співробітниками ведуть на третій поверх будівлі управління МВС. Близько 10:20, намагаючись врятуватися від перестрілки, Михайло отримує кульове поранення у ділянці лівого підребер’я. Співробітник Кондратенко перебував у кімнаті разом із пораненим впродовж наступних кількох годин. За словами Тетяни Єрмоленко, очільник групи «Мангуста», Олег Недавній, не дозволив винести його з будівлі.
Уже о 13 годині цей же Недавній, розуміючи, що потрібно рятуватися, разом зі своїми вцілілим пасинком, прикидаючись співробітниками управління МВС, та Кондратенком, виносять Михайла Єрмоленка на брезентовій тканині.
Стрілкою позначений ватажок групи «Мангуста», Олег Недавній. Джерело
Скориставшись загальною метушнею, вони залишають пораненого та покидають місце подій. Лікарі не забарилися, і вже о 13:40 Михайло був на операційному столі. У цей час зателефонували Тетяні Єрмоленко, матері потерпілого. За її словами, дзвінок був радісною новиною: якщо син потрапив до рук лікарів, значить, все буде гаразд. Його серце запускали двічі, але втретє це зробити не вдалося.
Зараз Тетяна Єрмоленко залишилася жити сама. А раніше, до цих трагічних подій, її щодня оточували діти. Вже понад рік Тетяна Федорівна не випускає з уваги жодної деталі цієї історії, разом із юристами намагається відновити жахливу несправедливість. Вона, попри все, залишається жити у прифронтовому місті та часто стає свідком трагічних фактів, які для багатьох містян вже стали буденними.
Попри жахливий удар, який життя завдало Тетяні Єрмоленко, вона не залишається байдужою й до чужої біди. Вона знає багато історій людей, які тікали від війни, рятуючись цілими сім’ями. Тетяна Федорівна з болем і співчуттям розповідає про них. Тільки каже, що коли в тебе стріляють – це дуже погано…
Разом із Михайлом Єрмоленком цього дня загинуло ще кілька співробітників управління МВС м. Маріуполя та кілька звичайних перехожих, десятки людей отримали поранення. Місто ще довго пам’ятатиме 9 травня 2014 року. А тим часом ватажок групи «Мангуста» й досі залишається на волі.
У результаті розслідування цих подій працівники СБУ затримали чотирьох осіб, яких підозрюють в причетності до групи «Мангуста» та у вчиненні теракту. Наразі справу вже понад два роки слухають у суді, а вироку й досі немає. Пасивну позицію займають насамперед суд та прокуратура.
Тетяна Єрмоленко разом із юристом Східноукраїнського центру громадських ініціатив, докладають усіх можливих зусиль, аби довести справу до переможного кінця та відновити справедливість. Щоб уся громада міста одного дня змогла видихнути спокійно…
Публікація є частиною проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що підтриманий Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.
Головне зображення - Cyrille Duverne
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г