20 жовтня в Білій Церкві відбулася презентація книг «Місто, з якого почалася війна» та «Місто, з якого почалася війна. На головну роль призначено…», присвячених проблемі порушень прав людини, які відбувалися під час захоплення та окупації Слов’янська з 12 квітня по 5 липня 2014 року.
Антон Удовенко, проєктний менеджер ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» розповів про книгу «Місто, з якого почалася віна, підготовлену правозахисною Коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі». Він зазначив, що книга зосереджена на історіях цивільних жителів Слов’янська, які пережили окупацію міста у 2014 році:
«Події в Слов’янську добре описані в контексті військових дій, багато уваги приділялося військовому аспекту звільнення міста. Водночас не так багато інформації було присвячено тому, як жило місто під час окупації. Наше видання – це документальна хроніка подій в місті з різних аспектів. Ми починаємо з подій в місті ще від Євромайдану і далі про різні порушення прав людини, які відбувалися в місті під час окупації. Розглядаємо питання впливу пропаганди, релігійних переслідувань, проблеми надання медичної допомоги, руйнування цивільної інфраструктури, мінування…».
Олексій Біда, редактор видання «Місто, з якого почалася війна. На головну роль призначено…», координатор Центру документування УГСПЛ зазначив, що в другій книзі розповідається про людей, які мають відповідати за злочини, що відбувалися під час окупації Слов’янська:
«Якщо говорити про відповідальність, то Ігор Гіркін та його люди є відповідальними за злочини, які відбувалися в Слов’янську. Звісно, що їхнє підпорядкування РФ потрібно довести, але вже маємо інформацію про те, що без рішення, яке виходило з адміністрації президента РФ не відбувалася жодна їхня дія».
Надія Нестеренко, співавторка видання «Місто, з якого почалася війна», та аналітик ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» розповіла, що поруч з військовим вторгненням відбувалася російська агресія в інформаційному полі. Вона була агресивно, масовою, спланованою, мала багато проявів. Російські журналісти свідомо підробляли сюжети про Слов’янськ, використовували мову ворожнечі та маніпулятивну лексику, яка формує відчуття страху болю:
«Жителі Слов’янська свідчили про системні обстріли учасниками НЗФ з мінометів житлових будинків, шкіл, дитячих садків. Одразу після обстрілу з’являлися російські журналісти та люди, яких називали свідками подій і розповідали на камеру, що це зробила українська армія. Згодом деякі жителі по присутності журналістів в касках російських телеканалів визначали, що скоро цю територію обстріляють».
Наталія Каплун, співавторка видання «Місто, з якого почалася війна», документаторка БФ Восток SOS розповіла про обстріли житлових масивів Слов’янська та про масштабну гуманітарну катастрофу, яка була в місті. Вона зазначила, що місто пережило величезну колективну травму і проблема примирення – це не про те, що потрібно всіх пробачити, а про те, як жити після пережитого:
«Чомусь ми з вами вважаємо, що маємо прірву з людьми, які живуть на окупованих територіях, що ніколи не знайдемо спільної мови. Коли ж бачиш історії Слов’янська, то відкривається інше. Наприклад, в травні–червні 2014 року через російську пропаганду нам здавалося, що Слов’янськ ніколи не буде в Україні. Але потім урядовий контроль було відновлено і місто напрацювало свій досвід життя незалежній Україні. Цей досвід нам буде потрібен, коли Донбас повернеться під контроль України та підійматимуться питання реінтеграції».
Одна із учасниць презентації зазначила, що розповсюдження таких історій серед населення, яке є трохи віддалене від військових дій є особливо важливим для створення загальнонаціональної свідомості і можливості подальшого примирення.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г