17 травня в Боярці, в Києво-Святошинському Центрі соціально-психологічної реабілітації населення відбулося відкриття мандрівної виставки «На зламі» про зміни в житті цивільного населення в ході війни на Донбасі. Захід відвідали дослідники, громадські активісти міста та працівники культурної сфери.
Директор Києво-Святошинського Центру соціально-психологічної реабілітації населення Лахтадир Ангеліна зазначила, що тема виставки є їй близькою:
«Наш центр працює як з учасниками АТО, їх родинами, так і з внутрішньопереміщеними особами. Нашим завданням було, щоб вони одне одного розуміли, толерантно ставилися. Щоб ми об'єднувалися, до спільної мети, до миру в Україні».
«На зламі» – виставка, яка пропонує всім небайдужим разом поміркувати над викликами, що поставив перед українським суспільством збройний конфлікт на Сході України. В основі виставки – історії цивільних людей, які стали активними учасниками воєнних подій, пережили поневіряння, які несе із собою збройний конфлікт.
«Ми хочемо, щоб виставка була одним із майданчиків збереження пам’яті про людські долі у війні та обговорення всіх тих складних питань, які війна по собі. Це і покарання винних, і відповідна компенсація постраждалим, і шляхи реінтеграції тимчасово окупованих територій», - зазначила аналітикиня «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» Нестеренко Надія.
Документаторка Благодійного фонду Восток SOS Марія Білякова розповіла як правозахисники розпочали збирати історії, відображені у виставці:
«Ми, разом з іншими організаціями Коаліції, почали документувати у 2015 році. Тоді до нас зверталися постраждалі, адже правоохоронні органи не фіксували нормально злочини.
Вони хотіли зберегти це. Наша ціль не просто зберегти цю інформацію, а довести справи до національних та міжнародних судів».
Ольга, одна із відвідувачок відкриття та внутрішньо-переміщена особа поділилася спогадами про труднощі з адаптацією на новому місці:
«Найважче було нашому сину, бо це припало на його підлітковий вік. Ми змінили декілька шкіл і він нам не казав, але мабуть були якісь неприємні моменти, тому що він переселенець. Коли ми приїхали сюди влаштовуватися в школу він сказав: «Мама ти не кажи, що ми переселенці. Скажи, що ми просто звичайні люди, які переїхали». Він нічого не розказував нам, але йому було важко. Школа… нікуди він не хотів ходити, довго не було друзів».
Боярка стала 19 містом, яке відвідала виставка.
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г