У четвер, 24 березня, в Антикризовому медіа-центрі міста Краматорська відбулася презентація звіту «Ті, що пережили пекло». Видання описує реальний стан подій на Донбасі і результатом піврічної роботи Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» над дослідженням фактів серйозних порушень прав людини на сході України.
В ході презентації виступив координатор Коаліції Володимир Щербаченко. Правозахисник розповів про незаконні місця несвободи на Донбасі, які було виявлено у результаті моніторингового дослідження. За його словами, звіт базується на свідченнях 160 колишніх полонених і вказує на понад 70 тюрем і катівень, де в'язнів тримали у нелюдських умовах та піддавали тортурам.
Участь у заході взяли і безпосередні потерпілі від порушень, про які йдеться у звіті. Так, про нелюдське поводження з полоненими розповів Олексій Демко, який 30 днів був в'язнем Ігоря Безлера у підвалі горлівського відділення МВС. У чоловіка стріляли і влучили, але медичну допомогу він отримав лише після звільнення. За словами Олексія Демка, тяжкі злочини проти людяності не мають політичних мотивів, тому їх винуватцям не можна дарувати амністію без попереднього суду і справедливого покарання.
Власним досвідом поділився також Сергій Кириченко, який не приховував свою проукраїнську позицію та побував у полоні бойовиків двічі. Вперше чоловіка схопили за те, що той фотографував будівлю місьвиконкому, а вдруге - за доносом сусідів на побутовому підґрунті. Сергій Кириченко на власні очі бачив знущання над полоненими. На його переконання, передусім треба вигнати з лав нової поліції тих правоохоронців, які ще нещодавно були поплічниками «ДНР».
Журналістка Віра Шелест розповіла про історії близьких подруг, які також пережили жахи полону на Донбасі. З жінок жорстоко знущалися і фізично, і психологічно. За ненадання потрібної бойовикам інформації або брехню погрожували відрізати пальці. Внаслідок пережитих травм постраждалі досі не наважуються свідчити проти своїх кривдників.
В ході дискусії, що відбулася після презентації, присутні висловили свої думки з приводу життя на Донбасі після настання миру. Жителі Краматорська погодилися, що складно знайти однозначне бачення розв'язку цього питання, і що процес порозуміння між двома сторонами буде непростим.
Презентація звіту проводиться в рамках проекту «Продукти діяльності коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» для мешканців зони конфлікту». Проведення заходу стало можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя» та посольства Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г