Упродовж трьох днів, із 31 березня по 2 квітня, обрані правозахисники та художники взяли участь у першому навчальному заході проекту «Розповісти про конфлікт: створення графічних новел про війну на Донбасі». Тренінг із усної історії відбувся у Чернігові.
Під час тренінгу 10 документаторів із громадських і правозахисних організацій з усієї України, у тому числі ті, що працюють у зоні конфлікту, та двоє художників ознайомилися із методом "усної історії".
У результаті навчання учасники дізналися, як проводити біографічні інтерв'ю, які можуть стати матеріалом для освітніх заходів, журналістських матеріалів та наукових досліджень. При цьому особливу увагу було присвячено особливостям постановки запитань особам, що постраждали внаслідок конфлікту, а також питання сприйняття отриманої інформації інтерв’юером.
«Учасники – молодці. Я очікувала, що працювати буде значно складніше, адже у кожного є свій досвід конфлікту… Але всі учасники добре працювали і співпрацювали. До участі обрали професіоналів», – зауважила тренерка Імке Гансен, Libereco – Partnership for Human Rights.
У малих групах правозахисники та художники обговорювали та погоджували теми, які можуть стати основою для створення графічної новели, а також те, в який спосіб їх краще подати у майбутній графічній новелі.
«Це було саме те, що потрібно. Я для себе зрозуміла, що у форматі графічних новел люди сприймають інформацію набагато краще, ніж просто з новин. Саме тому вони настільки популярні наприклад, у Німеччині. Імке показала нам кілька графічних новел, і ми змогли їх подивитися. Раніше я також не замислювалася над впливом дитинства на усну історію», – поділилася враженнями Ганна Кречкіна, ГО «Переселенці Криму та Донбасу».
«Мені все сподобалося. Зрештою, у нас, художників, завдання спільне і зрозуміле. Але хочу сказати, що техніки інтерв’ювання, запропоновані на тренінгу, справді корисні. Бо я сам неодноразово після полону давав інтерв’ю, після чого в мене був стан депресії. А на тренінгу з точки зору психології пояснили, як після розмови з постраждалим повертати людину «назад до життя»», – розповів Сергій Захаров, художник, який перебував у місцях несвободи в Донецькій області.
Після тренінгу учасники проведуть біографічні інтерв'ю із людьми (насамперед – представниками цивільного населення), на чию життєву історію вплинув конфлікт.
Наступним етапом проекту стане навчальний семінар у Німеччині, під час якого учасники дізнаються про роль графічної новели у просвітницькій діяльності, візьмуть участь у тренінгах зі сторітелінгу та письменництва.
Проект Розповісти про конфлікт: створення графічних новел про війну на Донбасі» реалізований правозахисною організацією Libereco – Partnership for Human Rights (www.lphr.org) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив у рамках діяльності Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г