Днями у Верховній раді України відбувся міжнародний форум «Партнерство парламенту, уряду та громадянського суспільства – для виконання Національного плану дій «Жінки, мир, безпека». У заході взяли участь народні депутати України, іноземні дипломати, представники міжнародних та вітчизняних правозахисних організацій.
Під час заходу в особливому фокусі стала проблема захисту прав жінок/дівчат, які постраждали в результаті збройного конфлікту. За словами модераторки панельної дискусії Галини Скіпальської (ГО «Українська фундація громадського здоров’я»), ця проблема є надзвичайно широкою, адже охоплює «не тільки внутрішньо-переміщених осіб, а й тих, хто перебуває на окупованій території, жінок, які зараз в полоні і тих, чиї чоловіки зараз в полоні чи повернулися звідти».
Участь у панельній дискусії взяла й Ірина Суслова, народний депутат, голова підкомітету з питань гендерної рівності та недискримінації Комітету ВРУ з питань захисту прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин. За її словами, жінки – одна з найбільш соціально незахищених груп суспільства, а особливо – під час збройного конфлікту, коли скоюються численні порушення, а винні залишаються непокараними. Так, вже зараз відомі випадки зґвалтувань, інших форм сексуального насильства, примусової проституції, торгівлі людьми та сексуальної експлуатації.
«63% внутрішньо переміщених осіб – жінки. 72% безробітних з числа внутрішньо-переміщених осіб – також жінки», - підкреслила Ірина Суслова.
Вона також зауважила, що на тлі конфлікту решта країни також страждає від зростання рівня ґендерних стереотипів, ґендерної нерівності, домашнього насильства, вразливості та загалом погіршення соціально-економічного становища жінок.
На думку народного депутата, у зв’язку з цим надзвичайно важливо привести українське законодавство у відповідність міжнародному (принаймні ратифікувати Конвенцію Ради Європи про боротьбу з насильством щодо жінок та домашнього насильства) та загалом посилити правосуддя в Україні. Це допоможе досягти фізичної і психічної недоторканості жінок, а також попередити і подолати дискримінацію і будь-які форми насильства.
«Адже політичні та економічні права жінок тісно пов'язані з їх безпекою», – додала Ірина Суслова.
За словами голови правління Центру громадянських свобод, який входить у Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі», Олександри Матвійчук, нині на непідконтрольній уряду території проживає 5,5 млн осіб, і найтяжче доводиться жінкам.
«При цьому нинішня неспроможність України забезпечити захист прав людей не є виправданням, і нам необхідно шукати шляхи захисту жінок на тимчасово окупованих територіях. Цього можна досягти через вивчення і групування наявних проблем, комунікації з міжнародними інституціями разом з дипломатичною роботою, що в результаті посилить економічні санкції на РФ», - зазначила правозахисниця.
Олександра Матвійчук також додала, що досі лише офіційно в місцях несвободи на окупованих територіях перебуває 115 українців. Скільки з них жінок – невідомо, оскільки списки полонених закриті навіть для правозахисників.
При цьому, за словами Олександри Матвійчук, у так званих «ЛНР» та «ДНР» поширена практика дискримінації жінок, зокрема, й за мовною ознакою.
«В Криму було понад 2500 вчителів української мови та літератури, і більшість з них – жінки. Вони втратили роботу... Треба також сказати про дискримінаційні культурні практики на окупованому Донбасі – згадаймо наказ Мозгового про невідвідування кав’ярень», - підкреслила вона.
Правозахисниця додала, що основне завдання українського суспільства зараз – пробити інформаційну блокаду, щоб люди на непідконтрольній уряду території змогли відчути допомогу.
«Бо зараз є негативний тренд – бажання відгородитися стіною від проблемних територій. Але ж ми маємо пам’ятати, що Україна бореться не тільки за території, а й за людей, які там проживають», - резюмувала Олександра Матвійчук.
Із даними із нової доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні 16 травня – 15 серпня 2016 року виступила Наталія Пилипів (Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні). За її словами, більшість даних щодо сексуального насильства не підлягають перевірці, однак застосовуються як спосіб маніпуляції з обох боків конфлікту. Тим не менш, саме цей тип насильства найбільш поширений як метод жорстокого поводження або катування у місцях несвободи.
«60% катувань і жорстокого поводження відбувалося під вартою та без доступу до зовнішнього світу. Це було способом примусу – так людей змушували щось зробити чи віддати в обмін на волю. При цьому судово-медична експертиза не була проведена в жодному задокументованому випадку. Тож випадків ґендерно-обумовленого та, зокрема, сексуального насильства може бути більше, ніж відомо місії», - підсумувала Наталія Пилипів.
Міжнародний форум «Партнерство парламенту, уряду та громадянського суспільства для виконання Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» організовано за підтримки Верховної ради України, МФО "Рівні можливості", ОБСЄ, програми «ООН Жінки», Агентства США з міжнародного розвитку, Національного демократичного інституту, Фонду народонаселення ООН та посольства Швеції.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г