У середу, 20 березня, у Краматорському загоні Державної прикордонної служби відбулася презентація звіту та фільму «Ті, що пережили пекло: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі». Про катування на Донбасі дізналося понад три десятки українських військових.
Координатор Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" Володимир Щербаченко розповів про задокументовані факти злочинів проти людяності, викладені у звіті. Зокрема, над полоненими, яких затримували незаконно, знущалися - і фізично, і психологічно. Їх били, катували, примушували виконувати тяжку роботу, надавати брехливі свідчення на камери російських ЗМІ. Одна з волонтерок із міста Полтави розповіла, що їй виймали ложкою очі. Такий же вид тортур застосовували до полоненого, якого тримали у Стаханівському УБОЗі.
"Частина злочинів за Римським статутом кваліфікується як військові злочини та злочини проти людяності. Вони не мають терміну давності, тому рано чи пізно ці люди мають відповідати перед законом за те, що скоїли", - зазначив Володимир Щербаченко.
Своєю історією полону розповів Олексій Демко, який провів 30 діб у полоні в підвалі ГУ МВС Горлівки. Він розповів, що бойовики практикували психологічне насильтсво. Під час затримання чоловік отримав сліпе кульове поранення. За словами Олексія, йому "не давали вмерти" - цю рану в полоні тільки обробляли, а не лікували. Кулю витягли з його тіла вже через 30 діб, після звільнення, у Києві.
Після презентації між учасниками зав'язалася дискусія щодо того, якою має бути подальша доля людей, які вчиняли грубі порушення прав людини на Донбасі. Найлояльнішою формою покарання для злочинців, на яку погодилися військовослужбовці, стало позбавлення можливості обирати, бути обраним та обійняти державні посади.
Презентація звіту проволдиться в рамках програми "Посилення інституційного розвитку Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" через зміцнення внутрішніх та зовнішніх комунікацій", що реалізується за підтримки ПРООН в рамках проекту «Продукти діяльності коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» для мешканців зони конфлікту». Проведення заходу стало можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду "Відродження" за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя».
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г