Погрози і шантажування, переслідування за переконання, реальна перспектива потрапити до підвалу та зазнати катувань – через все це пройшла мешканка звільненого міста в Луганській області Галина. Кількагодинне інтерв’ю із вчителькою української мови, яка розповіла про свій гіркий досвід впливу російської пропаганди на її найближче середовище, учнів та вчителів, відкрило нові факти порушень прав людини на Донбасі.
Донбас зробив мене націоналісткою
Конфлікт у місті готувався поступово. Під вплив пропаганди потрапили і діти. Одним із активних прихильників комуністичної ідеології у Лисичанську став неповнолітній Ігор. У той час як вчителька підпільно роздає листівки із проукраїнськими гаслами, учень школи, де Галина працює, вболіває за створення «ЛНР».
Згадуючи події, що передували конфлікту, жінка розповідає про вибори на Луганщині ще до початку війни. Вона говорить про них як про приклад тих ситуацій, коли місцеві регіонали намагалися «ламати» громадян, які мали сміливість висловлювати думку альтернативну до владної. Особливо гостро це відчувалося під час виборів, які, як правило, проводилися на базі шкіл. Саме у школі, де працювала Галина, розташовувалася одна із виборчих дільниць під час проведення референдуму у місті. Під наглядом озброєних осіб до урн кидали від 500 до 1500 фіктивних бюлетенів. За відмову брати участь у фальсифікаціях вчительці погрожували:
«Мы знаем, что твой сын в Харькове учится, Харьков наш голубой, будешь в канаве валяться, и сын не будет учиться».
Перші триколори
«Я повернулася після відвідин батьків неначе в інше місто»
– згадує жінка настрої в місті після травневих мітингів 2014 року.
Тоді комуністична партія вивела своїх прихильників на площу, а серед натовпу з’являлися перші триколори. На чолі колони був ще неповнолітній 11-класник. Очевидна пропаганда готувалася активно ще на початку 2014 року. Тоді місцевих жителів зомбували через групи в соціальній мережі «ВКонтакті», місцеві ЗМІ. Усвідомлено посилювала проросійські настрої населення і комуністична партія, саме в офісі якої і розташували свій штаб незаконні збройні формування після акції 1–2 травня.
«За тобою прийшли!»
У середині червня 2014 року дорогою на роботу вчителька отримує інформацію, що сьогодні приходити до школи їй буде небезпечно. «Тікай, за тобою прийшли»
– повідомили підпільно жінці від директорки.
Зібравши речі за 10 хвилин, активістка була змушена виїхати з міста, в якому прожила 30 років. Свої патріотичні погляди щодо України жінка не змінювала.
Про цей інцидент вже говорили у медіа. Місце дії – кабінет директора. Час – червень. Однак сюжет не був вигаданий драматургом, а створювався тут-і-тепер. Люди в камуфляжі прийшли до директорки однієї зі шкіл міста, щоб забрати вчительку української мови для виховних заходів. Як стало відомо пізніше, такими «вихователями» були дві дорослі жінки і чоловік у камуфляжі та зі зброєю: бабця випускниці цієї школи, батько учня та одна невідома жінка. З ними був і учень місцевої школи Ігор, на той час 17-річний. Згідно з Римським статутом особи, які залучають неповнолітніх у збройний конфлікт, мають нести кримінальну відповідальність. Однак у Кримінальному кодексі України так і не з’явилась норма, рекомендована ще 2011 року Комітетом ООН з прав дитини. Вона чітко і недвозначно передбачала би кримінальну відповідальність за вербування та використання у збройних конфліктах молоді віком до 18 років.
Я досі не можу з ним вітатися
На час написання цього матеріалу місто, де відбувалися події, звільнене і є повноцінною частиною України. Відомо, що представники СБУ проводили профілактичні бесіди із хлопцем. Зараз Галина та Ігор живуть в одному місті, ходять однією вулицею, часом і перетинаються. Як людям навчитися співіснувати після таких прецедентів?.. Про учня ж, який прийшов із погрозливими намірами «виховувати», жінка неохоче згадує:
«Що він хотів цим? Можливо і правда так дитині надурили голову. Але я з ним не вітаюсь. Взагалі, чим довше тут живу, мене Донбас зробив націоналісткою. Я до того була абсолютно нормально налаштована, хоча багато чого не розуміла».
Імена осіб, про яких ідеться у статті, вигадані з метою безпеки. Ми гарантуємо конфіденційність свідчень та надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г