Втрачене довкілля: вплив війни на екологію Донбасу

Пожежа на полях в ОРДЛО\
06.11.2020

Location icon Донецька та Луганська область


Щорічно 6 листопада у світі відзначається Міжнародний день попередження експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів, запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН.  Його метою є підвищення обізнаності про шкоду довкіллю, спричинену збройними конфліктами. В цей день розповідаємо про втрачене у війні довкілля Донбасу, на основі даних дослідження «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини».

Окрім очевидних наслідків, таких як загибель людей, каліцтва, руйнування майна, війна призводить до погіршення екологічного стану країни.  Шкода, яка наноситься навколишньому середовищу під час війни, надовго лишає свій слід на екології не лише однієї країни, наслідки відчуває не одне покоління.

Війна на Сході України лишає свій негативний відбиток у повітрі, воді, землі.

Перший крок до порушень - відсутність контролю

Через бойові дії на Донбасі припинила роботу велика кількість постів контролю повітря та води. Це понад половина постів контролю якості повітря Донецького та Луганського обласних гідрометеорологічних центрів, які опинилися на окупованій території та в зоні бойових дій. Також не працюють пости контролю якості поверхневих вод Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів на тимчасово окупованих і на частині звільнених територій.

Часті лісові та степові пожежі призводять до викидів токсичних сполук

Поширеним явищем на території Донбасу зараз є масштабні лісові та степові пожежі. Вони відбуваються через бойові дії та відсутність протипожежних заходів. Такі пожежі  призводять до значних викидів сажі та токсичних органічних сполук (у т. ч. бензопірену).

Розрив снарядів і мін розсіює хімічні речовини

Окрім пожеж, наслідками бойових дій на Донбасі також є розсіювання хімічних речовин унаслідок розривів снарядів та мін. Вугільні терикони використовують як тактичні висоти, з яких і у які стріляють, у результаті чого відбувається розсіювання шкідливих хімічних речовин.

Води затоплених шахт роблять ґрунти непридатними для землеробства

Руйнування інфраструктури та інженерних мереж, поширення хімічного забруднення, пошкодження об’єктів каналізації водовідведення, припинення водовідливу та затоплення шахт нині становлять загрозу для населення всього регіону. Ватажки самопроголошених республік роботи з відкачки води з закритих шахт переважно не проводять. Під час затоплення шахт з глибин підіймаються високомінералізовані напірні води.  Внаслідок цього великі території стали непридатними до господарської діяльності через заболочення та засолонення ґрунтів.

Без відновлення конституційного ладу на територіях ОРДЛО екологічна ситуація буде лише погіршуватися.

Останні новини

Воєнні злочини РФ за останні два тижні зросли за кількістю, видами та жорстокістю, — дайджест СЦГІ

Кількість нових порушень, вчинених російськими військовими в Україні стрімко зростає. За час повномасштабного вторгнення Російської ...

РФ систематично вчиняє 7 типів воєнних злочинів: підсумок 30 днів повномасштабної війни

З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г