Погрози ґендерно-обумовленим насильством (далі – ҐОН) та, власне, втілення таких погроз у реальність стали одним із методів реалізації беззаконня, яке панує на Донбасі від початку збройного конфлікту. Однак не тільки проросійські бойовики є винуватцями подібного звірства: представники українських добровольчих батальйонів також доклали рук до поповнення списку серйозних порушень прав людини. Саме тому Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» здійснює дослідження про випадки ҐОН, скоєні під час збройного конфлікту на Донбасі. Спеціалісти Коаліції збирають та аналізують інформацію від жертв та свідків таких злочинів, а також і з відкритих джерел. З’ясувалося, що практика ҐОН поширена серед бойовиків і представників окремих добровольчих батальйонів не тільки як засіб підкорення тих, хто опирається беззаконню, а також як… розвага.
Поширеною практикою на окупованих територіях є незаконне відчуження власності. Так, зокрема, форсувати «віджим» нерухомого майна бойовики можуть, пригрозивши зґвалтуванням. Подібна історія трапилася 2014 року з чоловіком, що його затримали незаконні збройні формування у Донецькій області (тут і далі йдеться про випадки, опубліковані у «Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні 16 лютого – 15 травня 2016 р.» Управління Верховного комісара ООН з прав людини).
Спочатку чоловікові запропонували добровільно підписати документи про передачу усього його нерухомого майна на користь сепаратистів. Почувши незгоду, очільник бойовиків на прізвисько «Васильович» заявив, що «приведе сюди мою дружину і дочку; чеченці зґвалтують їх обох просто переді мною». Аби рідні залишилися в безпеці, чоловік змушений був погодитися передати своє житло представникам «ДНР».
Жінок, які не підкорилися букві закону «ДНР» і порушували комендантську годину, систематично забирали у полон та знущалися над ними. Про це свідчать українські військові, які також перебували у місцях несвободи. За словами солдатів, жінок, які потрапляли до камер, часто кудись забирали, після чого не повертали назад. І хоча інші полонені не були свідками сексуального насильства особисто, у них є серйозні підстави підозрювати, що йшлося саме про це. Адже якщо жінку повертали назад, то її зовнішній вигляд та психоемоційний стан красномовно свідчив про те, що неможливо розповісти словами.
Зокрема, серйозно постраждала жінка, яка приїхала до Донецька зі своїм нареченим, аби зареєструвати шлюб.
«Одного дня нетверезі члени озброєного групи забрали жінку із собою та повернули її назад через кілька годин. Вона була у стані алкогольного сп’яніння, її волосся та одяг були скуйовджені, і вона не хотіла говорити», – стверджує свідок, що дає підстави підозрювати про зґвалтування.
Серед випадків ҐОН, задокументованих Коаліцією, є історія про неповнолітню дівчину, яку примусили вдовольняти сексуальні потреби сепаратистів у якості покарання. На цей час дитині було близько 14–16 років.
«Взагалі в’язням заборонялося без дозволу виходити з камер до коридору, тільки у разі крайньої потреби з дозволу охоронця. Ця дівчина іноді ігнорувала ці вимоги і під час одного з її виходів з камер до коридору до підвалу завітав Маніяк… Коли він побачив цю дівчину в коридорі, він оскаженів і почав на неї гримати. Сказав, що за таку зухвалість її треба покарати. І в якості покарання він вирішив надіслати її як подарунок на передову для задоволення сексуальних потреб бійців-сепаратистів», – розповів свідок.
Однак, всупереч поширеному стереотипові, жінки не становлять абсолютну більшість серед жертв ҐОН. В одному з випадків, опублікованому в згаданій вище доповіді, йдеться про чоловіка, якого жорстоко побили, а потім і зґвалтували у Донецькому СІЗО №5. Проте це ще не вся історія: перш ніж зґвалтувати, бойовики змусили чоловіка повністю роздягнутися на грудневому морозі. Далі наказали схилитися, після чого його «ректально обстежили». Таких знущань постраждалий зазнав лише тому, що попрохав відбути залишок свого терміну на території, контрольованій українським урядом.
Коаліція також задокументувала випадок, коли чоловіка, що перебував у полоні в Луганську, змусили роздягтися і так замкнули в камері разом з іншими полоненими.
«Крім усього іншого, я перебував у пригніченому психічному стані, бо перебував в камері, в якій були як жінки, так і чоловіки, в кайданках. І в голому вигляді. Бо «Маніяк» заборонив мені одягатися, заборонив мені лягати», - йдеться у свідченні.
За словами постраждалого, таке особливе ставлення до нього з боку згаданого бойовика можна пояснювати тим, що до конфлікту він був знайомий з кривдником особисто та не приховував своїх проукраїнських поглядів.
Анна Сергєєва з Донецька поділилася з «Фактами» непростою історією з життя своєї знайомої Валі – історією, про яку моторошно згадувати. Жінка прийшла на базу кадирівців, аби допомогти подрузі, чоловіка якої днями забрали у полон. Подрузі стало погано, і Валя вирішила навідатися до неї, щоб з’ясувати, чи все гаразд. Проте замість подруги Валя зустріла кадирівців, які, обізвавши її «укропкою», почали хтиво примовляти, яка красива дівчина прийшла до них. «Мені лише допомогти», – благала жінка, але ці слова замість того, щоб допомогти їй, тільки підлили масла у вогонь.
…Валю пустили «по колу» троє кадирівців. За словами постраждалої, бойовики ще довго реготали їй услід.
Непоодинокі випадки ҐОН, що практикувалося винятково заради розваги, вдалося задокументувати правозахисникам Коаліції. Так, відомо про те, як щоночі в одному з незаконних місць несвободи у Луганську молоду жінку викликали нібито на допит.
«Я звернув увагу на те, що допити звичайно супроводжувалися якимись тортурами, криками і так далі. В цьому випадку ніяких криків, ніяких слідів насильства не було. За деякий час ця жінка поверталася назад. Я звернув увагу, що вона почувається дуже ніяково і намагається не дивитися на інших людей. У розмові з іншими співкамерниками я висловив припущення, що йдеться не про допити, а саме про ґвалтування. Мені відповіли, що вони це прекрасно всі розуміють, але краще не розпускати язика, бо не треба забувати, де ми перебуваємо», – згадує свідок.
Сумна статистика свідчить про те, що не самі лише сепаратисти залишають свій слід в історії ҐОН. На контрольованій урядом України території Донеччини також трапляється відверте беззаконня. Здебільшого – поблизу лінії зіткнення.
Так, десяток військових із батальйонів «Донбас» і «Азов» жорстоко познущалися над людиною з інвалідністю. Чоловік хворів на розлад психіки, внаслідок чого пережив зґвалтування добровольцями. Після інциденту й без того нестабільний стан психіки постраждалого погіршився ще більше.
Українські правоохоронці також не завжди вчиняли правомірно з тими особами, які підозрюються у тероризмі. Окрім психологічного тиску, жорстокого поводження і катувань, затримані потерпали від погроз сексуальним насильством, про що йдеться у вищезгаданій доповіді Верховного комісара ООН з прав людини. Зокрема, у квітні 2015 року одному чоловікові пригрозили зв’язати руки та віддати його на зґвалтування гомосексуалістові. У травні 2015 року двом підозрюваним жінкам після катувань також погрожували сексуальною наругою.
Жорстоко обійшлися і з жінкою, що її затримала поліція на підконтрольній Україні території Донецької області 2015 року.
«Вони запитали, чи я народжувала. Коли я відповіла, що вже тричі, вони сказали, що це значить я зможу переносити біль», – свідчить постраждала.
Після цього їй завдали ударів кулаками та тяжкими сторонніми предметами по голові, грудях та ногах.
Усі згадані випадки є результатом повного беззаконня і безкарності, що панує на окупованих територіях Донецької та Луганської областей та певною мірою поширене і на контрольованих урядом територіях. Аби домогтися справедливого покарання винних, передусім необхідно зібрати якомога більше інформації про випадки ҐОН. Ці свідчення у перспективі розглядатиме Європейський суд з прав людини та Міжнародний кримінальний суд для винесення вироків як самим кривдникам та і організаторам цих злочинів. Без належного документування випадків ҐОН винні не понесуть покарання, вони й надалі житимуть серед нас і коїтимуть злочини. Виходячи з цього, Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» закликає усіх, кому відомо про такі випадки, повідомляти про них через спеціальну захищену форму.
При підготовці публікації використано свідчення постраждалих від ҐОН, опубліковані у «Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні 16 лютого – 15 травня 2016 р.» Управління Верховного комісара ООН з прав людини, а також інтерв’ю газети «Факти» (Анна Василевська. «Женщины, ставшие жертвами насилия на оккупированных территориях, рассказали "ФАКТАМ" свои горькие истории». – «Факти», 05.08.2016 р.)
Цей матеріал підготовлено Східноукраїнським центром громадських ініціатив за сприяння МФ «Відродження» в рамках проекту «Експертна підтримка документування злочинів проти людяності та воєнних злочинів в ході збройного конфлікту на сході України.
Аліна Боднар
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г