Як КГБ «Смерш» у Луганську поводилося з полоненими жінками

02.09.2016

Location icon площа Героїв ВВВ, 10б, Луганськ


Жінки, які потрапляють на підвали в «ЛНР», є особливо вразливою категорією. В умовах імпровізованих в’язниць вони часто змушені перебувати в тісних камерах разом з чоловіками-в’язнями. І оскільки наглядачі – переважно чоловіки, то затримані жінки нерідко стають об’єктами сексуальних домагань.

Один з підрозділів «ЛНР» – КГБ «Смерш» – облаштував собі штаб у центрі Луганська неподалік від обладміністрації, в будівлі, розташованій на площі Героїв ВВВ 10б. Там були казарми, склади зі зброєю, приміщення для допитів, а також великі підвали. У цих підвалах утримувалися десятки людей, яких катували. Серед в’язнів були жінки.

Свідки, що утримувалися КГБ «Смерш» влітку 2014 року, розповіли про 38-річну жінку з Краснодону, яка була затримана за наркотики. Її тримали в одній камері з чоловіками. Вона була змушена ходити на відро в їхній присутності. Дуже соромилася. Чоловіки намагалися її заспокоїти, мовляв, всі дорослі люди і всі розуміємо, що скрутна ситуація, але вона щосили намагалася терпіти. Коли вже не витримувала, натягувала на голову спідницю, щоб хоч якось імітувати приватність.

Одного разу в камеру заскочив один із бойовиків і почав кричати: «Какой урод тут женщину к мужчинам приставил? Гаагская конвенция нарушена! Немедленно в отдельную камеру!»

Жінку справді перевели в іншу камеру – але там теж був чоловік. Потім її повернули назад.

Також цю жінку виводили на допити. Співкамерники розпитували, що з нею там роблять, і вона не розповідала. Казала, що підставляють під горло ножі та погрожують пістолетом. Потім той, хто регулярно допитував цю жінку, забрав її з собою на фронт.

Свідок розповів і про інших жінок, які утримувалися в цьому підвалі. Зокрема, він бачив двох молодих дівчат, яких звинувачували у роботі на партію Ляшка. Він казав, що вони були напіводягнені, в халатах. Наглядачі погрожували їм ножами та обіцяли зняти шкіру з рук. Дівчат утримували в окремій камері. Звідти по ночах було чути зойки, крики та плач. 

Цей матеріал підготовлено Східноукраїнським центром громадських ініціатив за сприяння  МФ «Відродження» в рамках проекту «Експертна підтримка документування злочинів проти людяності та воєнних злочинів в ході збройного конфлікту на сході України.

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г