Права ВПО та жителів тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей на доступ до правосуддя обмежені судовим збором та територіальною віддаленістю судів. Про це йдеться в моніторинговому звіті «Дотримання права на доступ до правосуддя внутрішньо переміщених осіб та жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей» авторства Наталії Гриценко та Світлани Пантюхіної.
У звіті автори описують стан дотримання прав людини у сфері доступу до правосуддя ВПО та жителів окупованих територій. Для цього вони провели інтерв’ю з суддями, правозахисниками та адвокатами, держпосадовцями, ВПО, а також проаналізували дані з реєстру судових рішень тощо.
Жителям тимчасово окупованих територій та ВПО доводиться звертатися до судів на підконтрольній території з різних питань. Це і справи про встановлення факту смерті чи народження на тимчасово окупованих територіях, і судові спори щодо втрати майнових прав внаслідок конфлікту, судові позови про відновлення пенсійних виплат, справи про розірвання шлюбу, спадкування тощо.
Судовий збір є перешкодою для звернення до суду для окремих груп ВПО і незаможних жителів тимчасово окупованих територій, які були змушені переїхати, шукати нову роботу, отримують невеликі соціальні виплати, втратили роботу через зупиненням роботи підприємств і бюджетних установ та у зв’язку з іншими факторами. Сьогодні судовий збір у справах встановлення юридичних фактів (як народження чи смерть) складає 420,40 грн, а за подання позову для відновлення виплати пенсії чи виплати пенсії за минулий час - 840,80 грн.
Суди отримали право звільняти від сплати судового збору заявників у справах про встановлення юридичних фактів (народження/смерті) на тимчасово окупованій території. Попри це спостерігається неоднакове правозастосування і тлумачення цієї норми в справах з однаковими вимогами та обставинами.
Частина суддів відмовляє у звільненні від сплати судового збору, якщо факт народження чи смерті прямо не пов’язаний зі збройним конфліктом. Наприклад, суддя Біловодського районного суду Луганської області обґрунтовував свої рішення тим, що смерть «настала внаслідок захворювання, яке не пов’язано із збройною агресією. Отже, підстав для звільнення заявника від сплати судового збору за подання заяви про встановлення факту смерті особи за зазначеною нормою не вбачається».
Лише окремі судді пов’язують зі збройним конфліктом не факт народження чи смерті на тимчасово окупованих територіях, а саму необхідність встановлення таких фактів через війну. Після низки ухвал Верховного Суду в таких справах, в листопаді 2019 року колегія суддів винесла Постанову у справі № 243/12928/18, визначивши, що заявники мають пільги за цією нормою при наявності причинно-наслідкового зв`язку, серед іншого, між збройним конфліктом і вимушеним переселенням.
У випадках, коли суд відмовляє у звільненні від судового збору, ВПО і жителі тимчасово окупованих територій постають перед вибором: сплатити судовий збір або знову звертатися до суду, що вимагає часу та грошей.
Доступ до правосуддя ВПО та жителів тимчасово окупованих територій ускладнює і велика відстань між судами та місцем проживання таких осіб. Так, в окремих випадках територіальна юрисдикція судів з непідконтрольної території була передана судам у віддалених районах та з поганою транспортною розв'язкою, а також судам, що знаходяться в інших областях. Звернення до таких судів потребує витрат коштів, часу і зусиль для поїздки в суд і повернення додому.
Передача підсудності справ з судів на окупованих територіях також призвела до збільшення навантаження на суди Донецької та Луганської областей, що приводить до тривалого розгляду справ.
Автори звіту серед іншого рекомендують Верховній Раді та Міністерству юстиції звільнити від сплати судового збору осіб, які звертаються до суду для встановлення юридичних фактів на тимчасово окупованій території без необхідності доведення зв’язку зі збройним конфліктом. Державній судовій адміністрації та Вищій раді правосуддя автори рекомендують запровадити систему «Електронного суду» на підконтрольній українській владі території, надавши ВПО і жителям тимчасово окупованих територій можливість звертатися до суду як особисто, так і за допомогою даної системи.
Моніторингова діяльність проводилась в рамках менторської програми для українських правозахисників за фінансової підтримки ОБСЄ/БДІПЛ. Погляди та інформація, викладені у цьому звіті, можуть не відображати політику і позицію БДІПЛ.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г