Коли 29 серпня 2014 року українським військовим в Іловайську пообіцяли «зелений коридор» для виходу з оточення, країна не була готова до підступного розстрілу і великої кількості жертв. Пройшло чотири роки з часу трагічних подій, а нова інформація і світлини все ще знаходяться. Досі не відома точна кількість загиблих, але джерела називають цифри у сотні осіб. Ті, кому вдалося залишитися живими, отримали тяжкі поранення, потрапили в полон.
Історії військовополонених вдалося дізнатися правозахисникам коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Побої, гниючі рани через відсутність медичної допомоги, погрози розстрілу, психологічні травми – те, що довелося пережити полоненим.
«Поставили до стіни, обстріляли силует. Коли верше не розстріляли, то я зрозумів, що вони таким чином хочуть зламати мені дух, оскільки я не піддавався на їхні провокації. Там зі мною був ще солдат, молодий хлопець 22 роки. На шосту добу після таких імітацій розстрілу він уже хотів кидатися на тих сепаратистів, аби вони його просто розстріляли, бо вже не витримував», - згадує свій перший «розстріл» військовополонений, які перші 4 дні полону був без свідомості. Після того, як чоловік прийшов до тями, бойовики повели його на імітований розстріл. Місцем його полону була зброярня незаконного формування Оплот, що розташовувалася в центрі Донецька.
«Зі мною був у полоні цивільний, то його садили на стілець і стріляли між ноги», - розповідає інший опитаний полонений. Він, вибравшись із палаючої розстріляної машини, кілька кілометрів йшов до найближчого села з вивихнутим плечем і обпеченою гомілкою, але натрапив на засідку ворога. Військовий неохоче зізнався, як до зазнав гендерно-зумовленого насильства. Йому не лише намагалися відрізати вухо, а й, роздягнувши, притуляли ніж до геніталій із погрозами кастрації.
Пораненим, які потрапили в полон, не надавали належної медичної допомоги. Не отримували вони навіть питної води і їжі. У полонених конфісковували батареї від телефонів, а часто навіть одяг. У вересні на сході України вночі температура зазвичай падає до +5, а інколи і 0 градусів. Зі згадок військового, його з іншими полоненими тоді тримали в ямі. «Нас спочатку було приблизно 14-15, з різних підрозділів. Попереджали, що говорити не можна. Все грубий рускій мат. Націлювали зброю. Попереджали, що довго не будуть думати. Розстріляють, загорнуть і все», - згадує чоловік. Вночі полонені мучилися від холоду, пізніше бойовики кинули їм до ями трохи одягу.
Вдень же, коли була висока температура повітря, полонених лишали на сонці, «щоб клієнт созрєл». Люди непритомніли від спеки і зневоднення. 90 % осіб після полону, за словами військового, потрапили в лікарню, де полонених виводили з того стану, який виник через нестачу води. «Там був ставок, з того ставка набирали і давали воду. Брудна, жовта вода, з соляркою. Вони набирали баклажки, і ми ділились: хто глоток, хто два», - розповідає полонений.
Тим, кому у серпні 2014 в Іловайську пощастило вижити, зазнав значної шкоди здоров’ю. Військові неодноразово зверталися по медичну допомогу через фізичні, а часто і психологічні травми. 29 серпня країна згадує трагічні події і жертв Іловайського котла. Пройшло 4 роки, але наслідки не зникають безслідно. Пам’ять не зітре спогадів про кількість вбитих і поранених.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г