«Медсестра мене оглянула і сказала, що я не помру»: яку медичну допомогу надають полоненим ОРДЛО

14.09.2019

Location icon Донецька та Луганська області


У незаконних місцях несвободи в так званих ДНР і ЛНР полоненим не надавали медичної допомоги. Про це йдеться в звіті Правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» про умови утримання полонених «Ті, що пережили пекло».

У свідченнях, наведених у звіті, полонені говорять про відсутність медичної допомоги в незаконних в’язницях самопроголошених республік:

 «За час перебування в полоні до нас приходила лікарка. Ми її покликали через конвоїрів. Мені сказала, що нічим допомогти не може, бо поламані ребра і треба перемотати простирадлами, але у них самих не вистачало простирадл для своїх», - згадує священник, якого утримували в Донецьку у будівлі колишнього училища.

«У мене на очах на третій день після побиття помер чоловік. Я кликав по медичну допомогу, але її не надали», - згадує ще один чоловік  про своє ув’язнення в приміщенні військкомату в Алчевську, який контролював загін Олексія Мозгового.

«Завели в приміщення чоловіка з Горлівки. Він був сильно побитий, і він аж легені вихаркував. Він сидів, у нього постійно кров ротом йшла, кашляв постійно і вихаркував шматки легень. Був момент, коли в нього кров пішла ротом і він впав. До нього викликали дівчину, яка дуже сильно сварилася, що її викликали. У неї нічого не було, крім нашатирю. Тобто, вона прийшла, фактично його приводила до тями нашатирем і дала йому якісь ватки, бинтики і все», - згадує цивільний чоловік свій полон в серпні 2014 року в адмінбудівлі ДП «Артемвугілля» в м.Горлівка.

«Мене роздягли до трусів і облили водою. Так я простояв приблизно півгодини. У мене почала підніматися температура, бив озноб. Потім терористи сходили, щоб випити горілки, а після цього почали мене бити. Мені зламали два ребра. Після побоїв викликали медсестру зі штабу. Її ставлення до мене було негативним, так як вона служить «ЛНР». Вона мене оглянула і сказала, що я не помру, не надавши при цьому ніякої медичної допомоги», - описує колишній полонений своє перебування в так званому МГБ «ЛНР» в лютому 2015 року.

Мінімальна допомога, яка надавалась, переважно обмежувалася обробкою ран антисептиками та ін’єкціями знеболювальних.

«У мене були кульові поранення в області хребта. Перші дві доби після затримання я перебував у міській лікарні Краснодона [тепер Сорокине, - ред.]. Там надали так звану допомогу, дістали кулі, без знеболюючого, наживо, наклали пов'язку, прикріпили пластиром. Лікування як такого не було».

Учасники незаконних збройних формувань також примушували медичних працівників до виконання невластивих їм функцій. Зокрема такі свідчення є про медиків, які співпрацювали із загоном швидкого реагування «Бетмен» в м. Луганськ:

«Під час побиття, якщо жертва непритомніла, викликали медика. Медик щось вколював і приводив жертву до тями. Тоді тортури продовжувались».

У складі збройного формування МГБ «Смерш», що базувалося влітку 2014 р. у м. Луганськ (пл. Героїв Великої Вітчизняної війни, 10), як показали свідки та постраждалі, перебували двоє російських медпрацівники – фельдшери на прізвисько «Пал Палич» та «Каха» (Калінін Валерій Іванович із Краснодара). Перший займався катуванням з використанням медичних інструментів, а другий виявляв особливу жорстокість при зверненні до нього арештантів.

Керівний склад міської лікарні м. Сорокине по вул. Земнухова, 151 негативно ставився до необхідності надання допомоги військовополоненим з числа українських військовослужбовців, навмисно спричиняючи їм біль під час післяопераційних процедур.

Ненадання необхідної медичної допомоги та катування медичними працівниками є порушенням міжнародного гуманітарного права.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив та інші організації-члени Правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» продовжують збирати свідчення про умови утримання полонених в «ДНР» та «ЛНР».  

Якщо вам відома інформація про порушення прав людини в ході війни на Донбасі, будь ласка, повідомляйте про це через спеціальну захищену форму на нашому сайті. Без вашої письмової згоди Коаліція не буде публікувати або передавати отриманої інформації третім особам.

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г