«Не повірила, що жива», – історія активістки в полоні

12.08.2018

Location icon Макіївка, Донецька область


Коли людина запалена ідеєю, вона схильна менше себе жаліти. Це підтверджує історія активістки Анни Гузь. Коли Донецьк захопили проросійськи бойовики, у рідне місто дівчина могла приїжджати під великим ризиком. Щоб усвідомити ситуацію в окупованому Донецьку, Анна допомогла знайомому журналісту приїхати в столицю «ДНР». Саме тоді дівчину з її товаришем і схопили бойовики. Озброєні особи Анну з приятелем перевезли в УБОЗ, що в Макіївці. 27 травня 2014 року стало для Анни початком фізичних страждань і морального насильства.

У місці незаконного ув’язнення за проукраїнську позицію дівчину піддавали різним видам насильства. ЇЇ били і погрожували розстрілом, її коліна проштрикували ножем. Одного разу катування перейшли у русло «творчості». Анні відрізали шматок пальця, а пролитою кров’ю змусили написати на стіні «Я люблю Донбас».

Особи, які вчиняли насильство в місці несвободи, були представниками «Русской православной армии». Саме такі надписи помітила на шевронах постраждала. Анна не знає імен кривдників, адже під час допитів ніхто з озброєних чоловіків не представлявся.

«Молися своїм богам, я зара’ тебе вб’ю», погрожував Анні один з представників комендатури незаконної тюрми і підрізав шию ножем. Як пізніше сказали лікарі, дівчині пощастило, що лезо пройшло за міліметр від сонної артерії. «Серед іншого цікавого – він озвучував, що зі мною буде. Якщо я залишуся жива, то мене там буде ґвалтувати весь наявний склад бойовиків.  Але з подачею ножем по шиї, я попрощалась з життям. І дуже здивувалася, що жива», – розповідає потерпіла.

Надали дівчині з надрізаним пальцем допомогу лише тоді, коли очільники буцегарні вирішили, що кров може забруднити приміщення. Однак допомога полягала лише в тому, що їй дали ґумові рукавички, щоби кров не розливалася підлогою.

Коли ж за Анну домовилися, що випустять на свободу під час обміну полоненими, то проросійські бойовики вирішили не пускати дівчину до камер на прес-конференції. «Дівчина з побитим обличчям – погано для репутації», – сказав ополченець Анні.

Переговорники купили дівчині квиток до Дніпра і після виходу на свободу з незаконної в’язниці Анна виїхала з Макіївки у безпечне для неї місце.

 

Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Підготовка подання про сексуальне насильство під час збройного конфлікту на сході України для офісу прокурора МКС», який здійснюється за підтримки ПРООН.

Останні новини

В «ДНР» на 10,5 років виправної колонії засудили жительку Макіївки нібито за шпіонаж

В так званій ДНР незаконно затримали та засудили на 10 років та 6 місяців ув’язнення в виправній колонії жительку Макіївки. Про це ...

Держава більше декларує, ніж підтримує громадян, які отримали інвалідність внаслідок війни на Донбасі, - результати дослідження

Політика держави з підтримки осіб з інвалідністю, отриманої в результаті воєнних дій на Донбасі, є значною мірою декларативною. До ...

В Казахстані на 4,5 роки посадили учасника НЗФ на Донбасі. РФ відмовилася надавати найманцю тимчасовий прихисток

Євгеній Щербак Фото: Facebook Сергій Шаргунов В Казахстані на 4,5 років в’язниці засудили Євгенія Щербака за найманство у складі НЗФ...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г