«Не повірила, що жива», – історія активістки в полоні

12.08.2018

Location icon Макіївка, Донецька область


Коли людина запалена ідеєю, вона схильна менше себе жаліти. Це підтверджує історія активістки Анни Гузь. Коли Донецьк захопили проросійськи бойовики, у рідне місто дівчина могла приїжджати під великим ризиком. Щоб усвідомити ситуацію в окупованому Донецьку, Анна допомогла знайомому журналісту приїхати в столицю «ДНР». Саме тоді дівчину з її товаришем і схопили бойовики. Озброєні особи Анну з приятелем перевезли в УБОЗ, що в Макіївці. 27 травня 2014 року стало для Анни початком фізичних страждань і морального насильства.

У місці незаконного ув’язнення за проукраїнську позицію дівчину піддавали різним видам насильства. ЇЇ били і погрожували розстрілом, її коліна проштрикували ножем. Одного разу катування перейшли у русло «творчості». Анні відрізали шматок пальця, а пролитою кров’ю змусили написати на стіні «Я люблю Донбас».

Особи, які вчиняли насильство в місці несвободи, були представниками «Русской православной армии». Саме такі надписи помітила на шевронах постраждала. Анна не знає імен кривдників, адже під час допитів ніхто з озброєних чоловіків не представлявся.

«Молися своїм богам, я зара’ тебе вб’ю», погрожував Анні один з представників комендатури незаконної тюрми і підрізав шию ножем. Як пізніше сказали лікарі, дівчині пощастило, що лезо пройшло за міліметр від сонної артерії. «Серед іншого цікавого – він озвучував, що зі мною буде. Якщо я залишуся жива, то мене там буде ґвалтувати весь наявний склад бойовиків.  Але з подачею ножем по шиї, я попрощалась з життям. І дуже здивувалася, що жива», – розповідає потерпіла.

Надали дівчині з надрізаним пальцем допомогу лише тоді, коли очільники буцегарні вирішили, що кров може забруднити приміщення. Однак допомога полягала лише в тому, що їй дали ґумові рукавички, щоби кров не розливалася підлогою.

Коли ж за Анну домовилися, що випустять на свободу під час обміну полоненими, то проросійські бойовики вирішили не пускати дівчину до камер на прес-конференції. «Дівчина з побитим обличчям – погано для репутації», – сказав ополченець Анні.

Переговорники купили дівчині квиток до Дніпра і після виходу на свободу з незаконної в’язниці Анна виїхала з Макіївки у безпечне для неї місце.

 

Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Підготовка подання про сексуальне насильство під час збройного конфлікту на сході України для офісу прокурора МКС», який здійснюється за підтримки ПРООН.

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г