Повертаючись додому з Росії через, як пам’ятала Тетяна, український кордон, а як виявилося на місці - «днрівський», блокпост став новою точкою особистої історії полоненої.
Дівчину врятувало вміння абстрагуватися і не виказувати емоцій страху і болю.
На блокпості "Довжанський" Тетяні були висунуті безпідставні претензії. Бойовики приписали дівчині те, що вона українська снайперка, яку розшукували. Вони вимагали зняти футболку, аби побачити синці на тілі Тетяни буцім-то від прикладу гвинтівки.
Дівчина гостро не суперечила, бо усвідомлювала, що буде від того лише гірше. Захисною реакцією Тетяни був сміх: «Яких мені там покарань не обіцяли. Я теж не особливо адекватно реагую – у мене все сміх викликає. Сиджу, над ними ржу».
Хоча лояльного ставлення бойовиків до себе дівчині не вдалося досягти: «“Ми тебе повішаємо, ми тебе ще щось”, а я кажу: “Ви вже визначтеся” – і мені прилетіло по обличчю. Ніс хруснув, кров полилася. Те, що сиджу, заливаюся кров’ю, нікого не турбувало».
Тетяна вміла контролювати свої емоції і усвідомлювала, що не можна подавати ознак страху. Найбільше вона переживала за бабусю, аби та нічого не дізналася і не хвилювалася, бо має хворе серце. Синці на тілі Тетяна пояснила тим, що вдарилася.
Дівчина проявила неабияку силу волі, не видавала слабкості. У незаконне місце несвободи бойовики перевозили Тетяну з мішком на голові. При цьому, на вулиці була літня спека і не було чим дихати. У підвалі, куди кинули дівчину, не було навіть стільця. Приміщення було вогким і холодним з обдертими стінами. А як тільки Тетяні вдавалося задрімати, бойовики витягали її з камери і вели на черговий допит-залякування:
«Частіше всього погрожували розстріляти на місці, повішати, живцем закопати, трахнути, побити, кинути псам на розтерзання… Я не думала, що мені щось серйозне світить, але по коридору ведуть тебе і тут “бум” – летиш, везешся об стіни».
Як вдалося вирватися на свободу – для Тетяни лишається загадкою. Вона лише випросила у бойовиків, аби дозволили повідомити сестрі і її чоловікові, що з нею. Ті довго розмовляли з бойовиками телефоном. Можливо йшлося про викуп, можливо інші причини, однак дівчина за кілька днів опинилася на свободі.
Нині Тетяна реалізує себе в графічному дизайні, малює казкових персонажів і намагається не згадувати полон. Лише зламаний ніс час від час нагадує про болючий досвід.
Імена постраждалих осіб, про яких ідеться у статті, вигадані з метою безпеки. Ми гарантуємо конфіденційність свідчень та надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.
Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Підготовка подання про сексуальне насильство під час збройного конфлікту на сході України для офісу прокурора МКС», який здійснюється за підтримки ПРООН.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г