«Намагалась абстрагуватися і не думати про ситуацію»: як дизайнерка потрапила в полон

02.07.2018

Location icon пропускний пункт "Довжанський", Луганська область


Повертаючись додому з Росії через, як пам’ятала Тетяна, український кордон, а як виявилося на місці -  «днрівський», блокпост став новою точкою особистої історії полоненої.

Дівчину врятувало вміння абстрагуватися і не виказувати емоцій страху і болю.

На блокпості "Довжанський" Тетяні були висунуті безпідставні претензії. Бойовики приписали дівчині те, що вона українська снайперка, яку розшукували. Вони вимагали зняти футболку, аби побачити синці на тілі Тетяни буцім-то від прикладу гвинтівки.

Дівчина гостро не суперечила, бо усвідомлювала, що буде від того лише гірше. Захисною реакцією Тетяни був сміх: «Яких мені там покарань не обіцяли. Я теж не особливо адекватно реагую – у мене все сміх викликає. Сиджу, над ними ржу».

Хоча лояльного ставлення бойовиків до себе дівчині не вдалося досягти: «“Ми тебе повішаємо, ми тебе ще щось”, а я кажу: “Ви вже визначтеся” – і мені прилетіло по обличчю. Ніс хруснув, кров полилася. Те, що сиджу, заливаюся кров’ю, нікого не турбувало».

Тетяна вміла контролювати свої емоції і усвідомлювала, що не можна подавати ознак страху. Найбільше вона переживала за бабусю, аби та нічого не дізналася і не хвилювалася, бо має хворе серце. Синці на тілі  Тетяна пояснила тим, що вдарилася.

Дівчина проявила неабияку силу волі, не видавала слабкості. У незаконне місце несвободи бойовики перевозили Тетяну з мішком на голові. При цьому, на вулиці була літня спека і не було чим дихати. У підвалі, куди кинули дівчину, не було навіть стільця. Приміщення було вогким і холодним з обдертими стінами. А як тільки Тетяні вдавалося задрімати, бойовики витягали її з камери і вели на черговий допит-залякування:

«Частіше всього погрожували розстріляти на місці, повішати, живцем закопати, трахнути, побити, кинути псам на розтерзання… Я не думала, що мені щось серйозне світить, але по коридору ведуть тебе і тут “бум” – летиш, везешся об стіни».

Як вдалося вирватися на свободу – для Тетяни лишається загадкою. Вона лише випросила у бойовиків, аби дозволили повідомити сестрі і її чоловікові, що з нею. Ті довго розмовляли з бойовиками телефоном. Можливо йшлося про викуп, можливо інші причини, однак дівчина за кілька днів опинилася на свободі.

Нині Тетяна реалізує себе в графічному дизайні, малює казкових персонажів і намагається не згадувати полон. Лише зламаний ніс час від час нагадує про болючий досвід.

 

Імена постраждалих осіб, про яких ідеться у статті, вигадані з метою безпеки. Ми гарантуємо конфіденційність свідчень та надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.

Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Підготовка подання про сексуальне насильство під час збройного конфлікту на сході України для офісу прокурора МКС», який здійснюється за підтримки ПРООН.

 

 

 

Останні новини

В «ДНР» на 10,5 років виправної колонії засудили жительку Макіївки нібито за шпіонаж

В так званій ДНР незаконно затримали та засудили на 10 років та 6 місяців ув’язнення в виправній колонії жительку Макіївки. Про це ...

Держава більше декларує, ніж підтримує громадян, які отримали інвалідність внаслідок війни на Донбасі, - результати дослідження

Політика держави з підтримки осіб з інвалідністю, отриманої в результаті воєнних дій на Донбасі, є значною мірою декларативною. До ...

В Казахстані на 4,5 роки посадили учасника НЗФ на Донбасі. РФ відмовилася надавати найманцю тимчасовий прихисток

Євгеній Щербак Фото: Facebook Сергій Шаргунов В Казахстані на 4,5 років в’язниці засудили Євгенія Щербака за найманство у складі НЗФ...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г