«Намагалась абстрагуватися і не думати про ситуацію»: як дизайнерка потрапила в полон

02.07.2018

Location icon пропускний пункт "Довжанський", Луганська область


Повертаючись додому з Росії через, як пам’ятала Тетяна, український кордон, а як виявилося на місці -  «днрівський», блокпост став новою точкою особистої історії полоненої.

Дівчину врятувало вміння абстрагуватися і не виказувати емоцій страху і болю.

На блокпості "Довжанський" Тетяні були висунуті безпідставні претензії. Бойовики приписали дівчині те, що вона українська снайперка, яку розшукували. Вони вимагали зняти футболку, аби побачити синці на тілі Тетяни буцім-то від прикладу гвинтівки.

Дівчина гостро не суперечила, бо усвідомлювала, що буде від того лише гірше. Захисною реакцією Тетяни був сміх: «Яких мені там покарань не обіцяли. Я теж не особливо адекватно реагую – у мене все сміх викликає. Сиджу, над ними ржу».

Хоча лояльного ставлення бойовиків до себе дівчині не вдалося досягти: «“Ми тебе повішаємо, ми тебе ще щось”, а я кажу: “Ви вже визначтеся” – і мені прилетіло по обличчю. Ніс хруснув, кров полилася. Те, що сиджу, заливаюся кров’ю, нікого не турбувало».

Тетяна вміла контролювати свої емоції і усвідомлювала, що не можна подавати ознак страху. Найбільше вона переживала за бабусю, аби та нічого не дізналася і не хвилювалася, бо має хворе серце. Синці на тілі  Тетяна пояснила тим, що вдарилася.

Дівчина проявила неабияку силу волі, не видавала слабкості. У незаконне місце несвободи бойовики перевозили Тетяну з мішком на голові. При цьому, на вулиці була літня спека і не було чим дихати. У підвалі, куди кинули дівчину, не було навіть стільця. Приміщення було вогким і холодним з обдертими стінами. А як тільки Тетяні вдавалося задрімати, бойовики витягали її з камери і вели на черговий допит-залякування:

«Частіше всього погрожували розстріляти на місці, повішати, живцем закопати, трахнути, побити, кинути псам на розтерзання… Я не думала, що мені щось серйозне світить, але по коридору ведуть тебе і тут “бум” – летиш, везешся об стіни».

Як вдалося вирватися на свободу – для Тетяни лишається загадкою. Вона лише випросила у бойовиків, аби дозволили повідомити сестрі і її чоловікові, що з нею. Ті довго розмовляли з бойовиками телефоном. Можливо йшлося про викуп, можливо інші причини, однак дівчина за кілька днів опинилася на свободі.

Нині Тетяна реалізує себе в графічному дизайні, малює казкових персонажів і намагається не згадувати полон. Лише зламаний ніс час від час нагадує про болючий досвід.

 

Імена постраждалих осіб, про яких ідеться у статті, вигадані з метою безпеки. Ми гарантуємо конфіденційність свідчень та надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.

Публікацію підготовлено в рамках проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Підготовка подання про сексуальне насильство під час збройного конфлікту на сході України для офісу прокурора МКС», який здійснюється за підтримки ПРООН.

 

 

 

Останні новини

Дмитро Піндюрін

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вважає, що суд в Гаазі має підстави розпочати розслідування злочинів на Сході Україні та в Криму

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...

ЄСПЛ

ЄСПЛ приєднав до позову України проти Росії по Донбасу справи щодо MH17 та вивезення українських дітей до РФ

Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила приєднати до позову України проти Росії, який стосується агресії на Донбасі,...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г