Тюрми і катівні Дружківки: Підвал будівлі міліції

16.03.2016

Location icon Дружківка, Донецька область, Україна, 84200


Місто Дружківка Донецької області розташовано неподалік від Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська – іноді ці міста відносять до однієї агломерації. У квітні 2014 року підрозділи бойовиків «Бєса» (Ігоря Безлера) здійснювали кілька спроб захоплення районної адміністрації, зокрема, повідомлялося про одну з таких спроб 12 квітня.

Місцеві активісти стверджують, що події у Дружківці розгорталися нетипово для інших захоплених підрозділами «ДНР» міст. Сформувалася «самооборона» з людей із різними політичними поглядами, які головною метою вважали недопущення військових дій у місті. Так, активісти із Дружківки та Добропілля 17 червня організували на нейтральній території таємні перемовини між військовими ЗСУ (93-ї механізованої бригади) і СБУ з одного боку та проросійскими «ополченцями» з іншого. Домовилися, що з боку міста ніхто не стрілятиме у військових, серед «ополченців» не буде росіян – лише місцеві мешканці, вони не вивішуватимуть прапор «ДНР» тощо. Місцева влада участі у врегулюванні конфлікту не брала.

«В Дружковке заставили поставить гарнизон, угрожая только тем, что если не будет гарнизона, тогда зайдет гарнизон из Горловки, или из Краматорска, или еще откуда-нибудь. Если бы зашли приезжие – чеченцы, осетины, казаки, россияне, тут бы началась бойня. Им все равно, где стрелять... Если бы не было этой угрозы, никто бы этот гарнизон не создавал и даже оружие в руки не брал», – розповідає виданню «Дружковка» один із активістів Ігор Букарьов.

На наступній, влаштованій «нейтральними активістами», зустрічі було домовлено, що представники «ДНР» відійдуть із Дружківки без бою в обмін на гарантії, що їхні родини не зазнаватимуть репресій. 6 липня в місто зайшли українські військові.

Та хоча активіст Букарьов і стверджує, що в Дружківці «було найбільш нормальне ополчення», з яким можна було домовитися, є свідчення, що дійсність була значно жорстокішою. Так, підвал будівлі міліції використовувався як нелегальна в’язниця і місце, де катували людей.

Умови підвалу

Підвал розташовувася у колишній будівлі міліції, ще раніше там був ізолятор тимчасового утримання. Зараз у цій будівлі – Державна служба охорони.

«Ось вони з цього приміщення зробили «Гестапо», ну це в народі. А взагалі вони називали це комендатурою», – розповіла Громадському телебаченню місцева мешканка Ірина Кірікова.

Хто був комендантом цієї комендатури, ніхто з мешканців не знає. У газетах писалося «військовий комендант міста Дружківки», без прізвища. Один зі свідків, каже, що керував штабом «ДНР» такий собі «Васильович», начебто колишній морський піхотинець із Крима.

У приміщенні занедбаного ізолятора було кілька невеликих камер, приблизно 3 на 4 метри. У кожній камері тримали по три-чотири людини, жінок окремо. Здебільшого в’язні — місцеві, але також були з Краматорська і Слов’янська. Затримували за пияцтво, наркотики, крадіжки, за допомогу українській армії та проукраїнську позицію.

Свідки описують підвал як холодне, сире, непровітрюване приміщення, з забитими вікнами. Пахло сигаретним димом та сечею. У сюжеті «Громадського» місцевий чоловік, якого затримали з другом за порушення комендантської години, каже, що потрапив до камери без жодних меблів, лише з голою бетонною підлогою. В деяких інших камерах могли лежати матраси або дерев’яні настили. Пахло сигаретним димом та сечею.

Питну воду у пластикових пляшках приносили охоронці. Ввечері давали пакетик «Мівіни». Також їжу в’язні отримували з передач від рідних. Справляли потреби у пластикові пляшки або просили охорону вивести в туалет.

Тих, кого затримували за адміністративні порушення, сепаратисти використовували для примусової праці: рити окопи, носити мішки з піском. Працювали з 8 ранку до 8 вечора.

Жодної медичної допомоги не надавалося. Одного з бранців, сильно пораненого, відвезли до лікарні, де лише мінімально промили рани. Попри те, що в’язень просив його не відпускати, лікарі злякалися бойовиків і дозволили забрати назад до підвалу.

Тортури та вбивства

Одну з кімнат використовували для допитів – в кінці коридору. У цій кімнаті сепаратисти в балаклавах били затриманих, кололи ножем, залякували.

Бойовики, які затримували, допитували та катували людей, носили камуфляж, балаклави, георгіївські стрічки і називали себе НКВД. Вони також влаштовували «трибунали», де вирішували долю політв’язнів.

Якщо адміністративні порушники могли відбутися роботами, то політичних жорстоко катували. Так, Жителя Дружківки Василя Зандера піддавали тортурам протягом кількох діб – за проукраїнську позицію. 

Начал в глаза тыкать этот штык-нож, что «сейчас выколю глаза, горло перережу». А потом ударил этим штык-ножом в левое бедро, помощи никакой не оказывали, вывели в соседнюю камеру и сказали: «Через 15 минут мы тебя расстреляем».

Після того, як його, майже непритомного, кинули до однієї з камер, інші в’язні підняли ґвалт – кричали, що не хочуть бути в одній камері з покійником, мовляв він вже розкладається, від нього смердить. За Василем все ж приїхала швидка і вивезла з підвалу.

Місцевого пенсіонера Анатолія Водолазьського схопили за те, що 22 травня, розлючений «референдумом», вийшов до пам’ятника Леніну в центрі Дружківки з українським прапором і розмахував ним 15 хвилин. Під’їхали люди з автоматами, накинули йому на голову мішок та відвезли до міськради Краматорська, де він пробув добу. Через рік Водолазський повторив свою акцію, вже у звільненій Дружківці.

Анатолій Водолазський через рік після захоплення. DNL+

Є інформація, що «розстрільні групи НКВД» розстрілювали затриманих за рішенням «трибуналу». Так, СБУ затримала одного з членів таких груп, 24-річного мешканця Дружківки, якого звинувачують у вбивствах і тортурах. До «НКВД» входив також його батько. За повідомленням СБУ, місцеві жителі назвали імена п’яти осіб, яких розстріляли в лісосмузі селища Донське на околиці Дружківки. 

Відомо також про вбивство священика храму Святого Дмитра Донського УПЦ (МП) Павла Жученка. Відомо, що він був затрелений на блокпосту «ДНР». За даними Генпрокуратури, у нього випустили 8 куль. Точні подробиці невідомі — за одними даними Жученко прийшов до бойовиків, зі іншими даними проїжджав на машині повз блокпост і не зупинився.

Останні новини

Дмитро Піндюрін

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вважає, що суд в Гаазі має підстави розпочати розслідування злочинів на Сході Україні та в Криму

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...

ЄСПЛ

ЄСПЛ приєднав до позову України проти Росії по Донбасу справи щодо MH17 та вивезення українських дітей до РФ

Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила приєднати до позову України проти Росії, який стосується агресії на Донбасі,...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г