Тюрми та катівні Дзержинська: Перший поверх міської ради

Катівня Торецьк
24.02.2016

Location icon 50-річчя Жовтня, Дзержинськ, Донецька область, Україна


Протягом чотирьох місяців, із квітня по липень 2014 року Дзержинськ, нині перейменований на Торецьк, був захоплений підрозділами «ДНР». Це одне з міст Донецької області, де запеклі бої проходили у межах міста.

Бойовики захопили міську раду на вулиці 50-річчя Жовтня. Мерові Володимиру Слєпцову, якій керує Дзержинськом вже 17 років, вдалося залишитися на своїй посаді за «ДНР» і при цьому формально зберегти нейтралітет. «Я не хочу розшифровувати свої стосунки з тими людьми, там були певні наслідки для мене», – розповів він Українській правді.

О так, стрічки («георгіївські» – ред.), це було у всіх і кожного, причому чіпляли їх по-різному, дехто навіть дороги дригом, думали, що так крутіше. Зі стрічками у нас ходили всі депутати, голова райради, вчителі, міліціонери... Із 36 тисяч жителів міста не ходили десь 1-1,5 тисячі... Себе називали «Малоросією», потім це стало якось негарно, називалися «Новоросією», потім «ДНР»...

Слєпцов надав бойовикам перший поверх одного крила міськради під штаб. Перед будівлею було зведено барикади, стояли люди з автоматами і карабінами СКС. За свідченнями потерпілих, бойовиками керував такий собі Костянтин, нібито начальник Дзержинського відділення «МДБ ДНР». Той, у свою чергу, підпорядковувався Ігорю Безлеру на прізвисько «Бєс», який більшість часу перебував у сусідній Горлівці.

Ще одна з керівників сепаратистського штабу – Олена Олегівна Чайковська (Гейшторова). Колишня вихователька школи-інтернату, вона була активною організаторкою «референдуму» 11травня та проводила агітацію. Вона облаштувала собі кабінет у бухгалтерії, і, за свідченнями постраждалих, проводила з ними бесіди та погрожувала.

Олена Чайковська

Ось іще цікаве свідчення про персонал імпровізованої в’язниці:

Парни из охраны, местные, рассказали мне, что раньше были наркоманами. Что их, якобы, завербовали в ДНР и излечили от наркомании сильными избиениями. Они были вооружены деревянными дубинками. Автоматы им ещё не доверяли.

В’язниця

Перша кімната праворуч від входу використовувалася в якості камери для в’язнів. Це було приміщення площею 3 на 5 метрів, з двома вікнами без ґрат. Їх можна було відчиняти для провітрювання. Стояв старий кухонний стіл, чотири стільці. Спали на дерев’яній підлозі, на картоні та ковдрах. До туалету водили під конвоєм – треба було постукати і попроситися. Також виводили покурити.

Незаконне місце несвободи на першому поверсі міської ради Торецька

Годували вранці і ввечері супами і кашами. Питна вода стояла у пластикових пляшках. Дозволялися передачі. Медичної допомоги ніякої не надавали.

Щодня затриманих виводили на примусові роботи, укріплювати мішками блок-пости та територію навколо міськради.

В’язнів, за яких очікували викуп, не дуже чіпали, але решту били дуже сильно, просто у кімнаті, де їх утримували, – руками, ногами, дерев’яною палицею. Били всі, включно з начальником. Часто залякували і знущалися психологічно – наприклад, наставляли автомат, крутили ножем біля шиї, махали перед обличчям палицею, погрожували розстріляти.

Одного потерпілого тримали в іншій кімнаті, арештантській. Там його допитували і били битами:

Два стола, и два стула и много матрасов, подушек. Два окна было, две батареи, пол деревянный, освещение было естественное и лампочка была. Ночь я просидел на стуле, с наручниками спереди. Свет был выключен ночью... Я был там один, в наручниках и с мешком из под сахара на голове, свет был выключен. Дышать было тяжело, тем более, это жара была.

Кого затримували

Значну кількість людей затримували під різними приводами, але з однією метою – витребувати викуп. Тих, хто платив, могли відпустити протягом кількох годин. Так, свідки розповідають про пасажира таксі, якого затримали на блок-посту разом із водієм, що його віз. Таксі забрали, з пасажира витребували за звільнення 20 тисяч гривень, із таксиста – 1 тисячу доларів.

Утім, були і такі, хто сидів тижнями. Так, свідок розповідає про чоловіка, який перебував у цій кімнаті місяць за звинуваченням у згвалтуванні. Його тримали постійно прикутим кайданками до батареї. Дружина приносила йому передачі. Потім в’язня повезли у Горлівку, далі його доля невідома.

Незаконне місце несвободи на першому поверсі міської ради Торецька

До іншого чоловіка вломилися додому озброєні люди. Той почав обурюватися, і йому прострелили ноги та відвезли у тюрму. Загалом могли арештувати за підозрою у допомозі української армії, або за підозрою у торгівлі наркотиками, а могли – тому, що не так глянув чи посмів сперечатися.

Звільнення

На момент наступу української армії в’язнів у будівлі вже не було, їх перевели до іншого місця. Відбиваючись, сепаратисти підігнали з сусідньої Горлівки танк, який впритул розстріляв міськраду. Вона досі стоїть зруйнована. Через це чиновникам довелося переїхати у приміщення дитсадка.

Коли міськрада ще димилася, деякі мешканці встигли винести стоси паперів із даними про «ДНР», телефонами, адресами, документами про набір в ополчення, свідчення підготовки, яка велася близько трьох місяців. Комп’ютери не чіпали, бо вважали це мародерством. Папери віддали в правоохоронні органи, і подальша доля цих документів невідома.

Зараз у прифронтовому Дзержинську мало що змінилося, хіба назва міста (Торецьк), а ще зафарбували червоні зірки на мозаїці місцевого універмагу. Українські канали доступні лише власникам супутникових тарілок, решта дивляться російські та сепаратистські канали. Одна і та ж людина обіймає посаду мера Дзержинська уже понад 17 років. За свідченням правозахисника Максима Буткевича, загалом мешканці відчувають себе полишеними напризволяще.

Незаконне місце несвободи на першому поверсі міської ради Торецька

  • Dscn0893

    Дзержинский горисполком служил штабом боевиков

< >

Останні новини

Дмитро Піндюрін

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вважає, що суд в Гаазі має підстави розпочати розслідування злочинів на Сході Україні та в Криму

Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...

ЄСПЛ

ЄСПЛ приєднав до позову України проти Росії по Донбасу справи щодо MH17 та вивезення українських дітей до РФ

Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила приєднати до позову України проти Росії, який стосується агресії на Донбасі,...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г