Тюрми та катівні Костянтинівки: Підвал міськради

03.03.2016

Location icon Вул. Леніна, 260, Костянтинівка, Донецька область, Україна


У квітні 2014 р. в місті організовувались проросійські мітинги, зводились барикади, блокпости. 28 квітня 2014 р. незаконне збройне формування самопроголошеної «ДНР» захопило будівлю міської ради Костянтинівки. В захопленій будівлі вони утворили свій штаб та незаконну в'язницю.

Міліція не чинила супротив учасникам НЗФ, та й самі НЗФ повідомляли про готовність співпрацювати з правоохоронними органами. «Правоохоронні органи з народом, відповідно, наші зусилля – вони єдині», – повідомив журналістам самопроголошений «комендант» Костянтинівки з позивним «Миротворець» в день захоплення будівлі міськради. При цьому, в травні 2014 р. учасники НЗФ неодноразово викрадали представників правоохоронних органів: начальника відділку міліції, начальника сектору по боротьбі з незаконним обігом наркотиків (СБНОН), командира взводу патрульно-постової служби Костянтинівського МВ, дільничного інспектора міліції Димитровського МВ ГУМВС та примушували заручників вступити до НЗФ.

Імовірно, місто мало кількох комендантів – ще одним «комендантом» Костянтинівки від «ДНР» був колишній співробітник МВ ГУМВС Олександр Агранович з позивним «Матрос». «Командиром ополчення» міста був місцевий житель Леонід Харченко з позивним «Крот», причетний до збиття рейсу МН 17.

Відомо, що Костянтинівський штаб «ДНР» підпорядковувався Ігорю Гіркіну. Керівник відділку міліції, якого утримували в підвалі міськради в червні 2014 р., свідчить, що учасники НЗФ, які перебували в міськраді та проводили допити, були у військовій формі з нашивками «Народне ополчення Донбасу» («НОД»). Міліціонер впевнений, що такої форми в Україні не було і їх форма явно була російська.

Ніхто з них не приховував, що за ними стоїть Росія. Це природньо. При розмові. Наприклад, вони говорили, що при захопленні Костянтинівського міськвідділу міліції брали участь російські фахівці. Хоча я думаю, що це були все-таки кримчани. Ще вони говорили, що в Слов'янську знаходяться їх специ, той же Гіркін - громадянин Росії. Російська зброя. У розмові чітко виділялася підтримка всіляка з боку Росії.

Учасник НЗФ біля міськради
Заголовок

 

У підвалі міськради бойовики утримували в’язнів, а на другому поверсі був «кабінет офіцера», ймовірно Костянтина Воронченка, який ухвалював рішення про затримання людей.

Затримували за пияцтво, порушення комендантської години, крадіжки, з політичних причин тощо. Свідок розповідає, що серед затриманих були двоє арабів, які їхали до Харкова. Один розмовляв англійською, другий — ні. У них забрали 500 доларів і вимагали ще викуп. Утримували від декількох годин до декількох діб. Відпускали затриманих після того, як, на думку учасників НЗФ, особа відбула належне їй покарання чи після отримання викупу.
 
 
Вхід у підвал
Заголовок
 
 

Умови ув’язнення

 

Загалом умови в підвалі були «жахливі» – дуже брудно, прохолодно, волого. Приміщення площею 3 на 5 метрів освітлювала одна лампочка, та й ту вкрутили пізніше, а до того бранці сиділи у цілковитій темряві. Не було денного світла, на прогулянки не виводили. Ліжок, матрасів, ковдр не було. Вдень спати не давали, лише вночі. Постійно грала музика. Зв’язку із зовнішнім світом не було – в усіх конфісковували телефони. Обладнаного туалету не було – в’язні ходили за потребою у кутки сусідньої кімнати підвалу.

Підвал міськради
Заголовок

Пити давали брудну воду. В’язнів або взагалі не годували, або могли принести на всіх два пластикових стаканчики з чаєм і кілька пиріжків. Один потерпілий розповідає, що якось принесли кашу, та він відмовився їсти, бо сумнівався, що вона їстівна.

В’язням узагалі не надавали медичної допомоги, навіть тим, кому було дуже зле. Більш того, забороняли допомагати потерпілим, розв’язувати руки. Також заборонялося голосно розмовляти і стукати у двері. За порушення правил били автоматом у зуби.

Кількість затриманих коливалася в межах 15-20 осіб. Деяких забирали на примусові роботи, рити окопи або носити мішки з піском. За декогоплатили викуп, і тих звільняли.

Підвал міськради
Заголовок

 

Побої та катування

 

Людей катували у двох кабінетах, на першому і другому поверсі міськради. Практикували імітацію розстрілу, жорстоке побиття, психологічні знущання, душили, надягаючи пакет на голову. До підвалу часто кидали побитих людей зі зв’язаними руками. Був один чоловік із поламаними ребрами, він навіть не міг лягти на бік. У Костянтинівці не страчували – місцеві бойовики не мали такої компетенції. Казали, що для страти потрібно везти у Слов’янськ або у Горлівку, до «Бєса» (Ігоря Безлера). 

 


Місто було окуповане «ДНР» протягом двох місяців. 5 липня 2014 року Костянтинівку зайняли українські війська.

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г