12 квітня 2014 р. озброєні учасники групи «Терця» під керівництвом Вадима Іловченка (позивний «Іловайський Терець») за участі спецпризначенців Управління Федеральної служби виконання покарань Росії «Тайфун» захопили міськвідділ міліції м. Краматорськ. До складу цього незаконного збройного формування входив неповнолітній шістнадцятирічний кадет з Києва А. Савельєв. Учасники цих російських угрупувань зображені на фото, задокументованих під час захоплення відділку.
На момент захоплення краматорське відділення міліції нараховувало майже 400 співробітників, в будівлі міліції зберігалось близько 500 одиниць вогнепальної зброї, але російським спецназівцям у складі двадцяти восьми осіб, за підтримки місцевих проросійських активістів, вдалось захопити будівлю.
15 квітня міськвідділок міліції був звільнений спецпідрозділом СБУ «Альфа». 17 квітня спецпризначенці «Альфа» виїхали з міста, і незаконні збройні формування «ДНР» знову повернулись в будівлю МВС.
Після другого захоплення будівлі в.о. начальника міліції Віталія Колупая вивезли в м. Слов’янськ на допит до І. Гіркіна. Деякі міліціонери продовжили працювати в міськвідділі, носили георгіївські стрічки, підпорядковуючись наказам штабу «ДНР» незаконно затримували та допитували місцевих жителів.
29 квітня І. Гіркін «призначив» нового начальника міліції. Ним став колишній співробітник карного розшуку Денис Беспроскудний (позивний «Гром»), який був причетний до організації незаконих арештів та вимагань викупу в період окупації міста.
Учасники «ДНР» затримували проукраїнських активістів та волонтерів, кримінальних авторитетів, бізнесменів та відвозили їх в міськвідділок. Одним з відомих заручників був начальник Краматорського аеропорту, на території якого знаходилась база ЗСУ. Бранців незаконно утримували в кабінетах і підвалі в будівлі міліції та в камерах ізолятору тимчасового тримання.
В підвалі міськвідділку в кінці травня 2014 р. утримувалось близько шести заручників. Вони були перев’язані скотчем, або з мішками на голові: «В підвалі мені надягли мішок на голову, але я бачив, що там лежало десь п’ять чоловік, обмотаних скотчем. Розмовляти заборонялось, тому я не знаю хто саме там лежав». Інших бранців протягом доби могли утримувати в кабінетах міськвідділку.
ІТТ – це двоповерхова будівля, що налічує 20 чотиримісних та одиночних камер. Всі заручники утримувались окремо в одиночних камерах. Станом на червень 2014 р. в будівлі ІТТ було близько дванадцяти бранців.
Кожна камера ІТТ обладнана санвузлом, умивальником, столом для прийому їжі і лавкою. Лавки – це металічні чи дерев’яні каркаси, на яких спочатку не було матраців. Пізніше учасники «ДНР» видали заручникам матраци та ковдри. Воду вмикали один раз на добу, тож можна було помитись та зробити вологе прибирання. З освітлення було лише маленьке тюремне вікно, лампочки в камерах не було. Електричне освітлення було лише в коридорі.
Один із заручників свідчить, що годували три рази на добу «Мівіною» (локшина швидкого приготування) чи кашею та кожного дня давали гарячий чай. Інший бранець стверджує, що його не годували три дні.
В камері було заборонено розмовляти – за розмови могли побити чи пускали в камеру газ. Медичну допомогу майже не надавали. В червні 2014 р. один з бранців порізав собі вени і його за це побили.
Заручників по одному виводили на допит в кімнату на третьому поверсі міськвідділку, де знаходився відділ карного розшуку. Допит проводили співробітник міськвідділку Артем Коровченко, міліціонери карного розшуку, російський військовий Громов, учасник незаконного збройного формування «Аслан».
Міліціонери та учасники НЗФ погрожували полоненим відрізати пальці та вуха, відвезти в Слов’янське СБУ на підвал, били кийками по п’ятах і по голові, надягали на голову пакет і протигаз, перекриваючи дихання, і труїли газом з балончиків. Є свідчення, що частина заручників міськвідділку зникла безвісти.
Після звільнення Краматорська, міськвідділок працює в звичайному режимі.
Відносно співробітників міліції Краматорського міськвідділу було порушено 15 кримінальних справ. П’ять осіб оголошено в розшук, чотирьох міліціонерів заарештовано, близько двохсот – звільнені з посад. Окрім цього, встановлено шість осіб, які брали участь у захопленні міськвідділу, з них двоє заарештовані. Віталій Колупай, який під час захоплення будівлі вийшов до учасників НЗФ, намагаючись з ними «домовитись», в липні 2014 р. був знову призначений начальником Краматорського ГУ МВС.
Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г