«Зміщується точка відліку»: після виходу на свободу з незаконної тюрьми

16.04.2018

Location icon Луганська обласна державна адміністрація


98 днів несвободи, рабська праця і надмірна підозрілість. Олександр Кононов розповів про своє перебування в незаконній в’язниці – Луганській ОДА.

Про все, що сталося в житті, чоловік не шкодує, адже зрозумів, що пам’ять і час стирає страшні моменти. За час збройного конфлікту на східній території України, Олександр зробив усе, що було в його силах, бо переконаний, що дії будь-якої людини можуть наповнити океан змін.

Краплиною в океані була і колишня дружина Олександра – Вікторія Кононова, з якою разом майже місяць допомагали як волонтери підрозділам ЗСУ, які перебували в той час у Луганській області, а також батальйону «Айдар». На їхнє щастя, так звана «комендатура» в захопленій ОДА не дізналася про співпрацю подружжя з цим українським військовим підрозділом. Інформація про це могла би коштувати фізичного і морального здоров’я, адже батальйон «Айдар» вважався найбільшою загрозою.

Олександр розповів про те, як, перебуваючи у підвалі, ув’язненні ставали робочою силою. Це стосувалося і подружжя Кононових. Кожного дня сфери роботи розподілялися між ув’язненими зранку. І прання чи прибирання для людей сприймалося як подарунок на тлі безперервного перебування в камері без вікон, численних побоїв і фізичних розправ.

«Больше всего меня на самом деле шокировало то, что один человек может делать с другим человеком, то,  что вообще происходит с людьми в этих ситуациях. Когда ты знаешь одного человека, и вдруг он становится другим»

Кононови згадують про три етапи їхнього ув’язнення у 2014 році, що загалом тривало більше трьох місяців. В камері було до 16 квадратних метрів, але перебувало в ній десятки осіб. За спогадами Вікторії, доходило інколи до 39 осіб. Згодом жіночу камеру відділили. Однак вихід з неї навіть до коридору комендатура мінімізовувала.  

«Реально было страшно, дико было страшно, я думала, нас в СБУ (прим.авт. - мається на увазі будівля СБУ, яка використовувалась бойовиками т.зв. «ЛНР» як місце ув’язнення, утримування та тортури в якому відрізнялись особливою жорстокістю) привезли, и нам уже все, и я начала заикаться просто от страха».

Опитані ув’язнені з Луганської ОДА згадують, як у підвал помістили навіть чоловіка з відкритою формою туберкульозу. Хоча через три дні хворого наглядачі забрали з тюремного приміщення.

До 22 липня 2014 року рідне місто Вікторії Сєверодонецьк контролювалось проросійськими бойовиками. Жінка ділиться думками:

«Очень страшное ощущение, когда город, который ты знаешь с детства, где ты родился, где ты маленьким еще бегал по этим улицам, то есть по сути для тебя безопасное место, вдруг перестает быть таким.. и каждый человек, которого ты встречаешь — это потенциальный твой враг, который тебя может сдать на подвал».

Вікторія Кононова має медичну освіту і намагалася психологічного допомагати ув’язненим. Зокрема згадує, як тримала в обіймах жінку, яка чула, як у сусідній камері б’ють її чоловіка. Сама ж Вікторія розуміє, що з часом згадувати пережите все тяжче, бо усвідомлення жахливості і позареальності  як для звичайного життя того, що довелось пережити, тільки посилюється.

«Ну а закончить…  как можно закончить войну, которую не ты начал?»

Більше про історії полонених в аналітичному звіті «За ґратами будинку «Уряду ЛНР».

Ми надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо  осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г