Тюрми і катівні Луганська: Міністерство держбезпеки «ЛНР»

09.04.2016

Location icon Градусова, 1а, Луганськ, Луганська область, Україна


До 8 січня 2016 року «міністерство держбезпеки ЛНР» (МДБ) розташовувалося в будівлі колишньої податкової міліції, на вулиці Градусова в Луганську. Кілька місяців тому ця організація переїхала в будівлю СБУ на вулицю Радянську, 79.

Свідки повідомляють, що в «МДБ ЛНР» на Градусова утримувалися сотні полонених. Зокрема, згадується про утримання «особливо небезпечних» людей у підвалі будівлі, проте прямих свідчень від тих, хто там був, поки немає. Із прямих джерел відомо про утримання затриманих у кімнатах на першому поверсі.

Вид на вулицю Градусова з боку перетину з Раскової, kartagoroda.com.ua

Умови утримання

Одна з кімнат, де знаходилася опитана правозахисниками Коаліції постраждала, була розміром 4х4 метра. У ній був диван, два письмових стола і тумбочка. Кватирка у вікні була закрита щитком, щоб полонянка не бачила людей у дворі. В кімнаті було дуже холодно, незважаючи на батарею опалення. Через це затримана спала в куртці. Їй дали ковдру, яка, за її словами, дуже неприємно пахла.

Це була прохідна кімната, через яку заводили інших затриманих у сусіднє приміщення. Навпроти по коридору розташовувався туалет. Охоронці виводили туди на вимогу – під час конвоювання руки слуд було тримати за спиною. В туалет виводили тричі: о 8 ранку, коли приносили сніданок, о 2 годині дня під час обіду й о 7 годині вечора.

Воду охоронці наливали у пластикові пляшки, на вимогу. Затриману годували тричі на день, давали солодкий чай. Однак людей, що сиділи в сусідній кімнаті, могли годувати набагато рідше, і затримана намазувала кашу на хліб, завертала в газету і просовувала під дверима:

Приносили ті каші, які я ну... їсти просто не могла. Потім вже з огляду на те, що я два місяці не їла взагалі, вони мені почали тягати рідке, ну, ось те, що їдять самі. Я зовсім там вже дуже схудла... Взагалі, у них належить годувати тричі на день, потім у них трапилася велика проблема з продуктами, вони стали годувати двічі в день. Ну, мені те, що приносили, я віддавала хлопчикам через підлогу, через двері.

У плані гігієни затримані мали серйозні труднощі.

Не водили купатися, що мене дуже дратувало. Близько півтора місяці мене просто не водили в душ. Потім лише стали, і то тільки раз на тиждень, раз на 10 днів. Через два місяці тільки мені принесли змінний одяг.

При цьому, з опитаною жінкою поводилися, судячи з її свідчень, краще, ніж з іншими полоненими, з огляду на її стать і проблеми зі здоров'ям. Медична допомога надавалася – у «МДБ» був свій медпункт, який працював постійно (у вихідні – до шостої вечора). Лікарі та медсестри виконували свою роботу відповідально, в міру можливостей – наскільки їм це дозволяли порядки «МДБ». Якщо людині ставало погано вночі, то викликали швидку допомогу. Втім, шпиталізувати ув'язнених – залишати будівлю «МДБ» – не дозволялося.

Щодо зв'язку із зовнішнім світом, то він був відсутній. Існувала заборона на передачі продуктів і медикаментів від знайомих. Дзвонити й оповіщати близьких про своє місцезнаходження теж не дозволялося («мені дали подзвонити через 3,5 місяці... після того як я написала прохання на ім'я міністра держбезпеки»).

До примусових робіт у «МДБ» нікого не залучали.

Кімната для утримання з металевими стелажами в колишній будівлі Луганської податкової міліції. Скрін із відео: «Россия24».

Допити і насильство

Немов би наслідуючи романи Кафки, ув’язнену місяцями тримали в будівлі «МГБ», не висуваючи звинувачень. Проходили допити, деякі з яких тривали понад 12 годин – самі ж працівники «МГБ» хотіли швидше закінчити слідчі дії і відпустити. Однак не відпускали, все починалося по-новій. Через два місяці з'явився слідчий, але це не посприяло швидкому звільненню. Загалом описана постраждалою ситуація виглядала так: що робити з нею, не знали, а й випустити не наважувалися.

Допити проводилися на третьому поверсі будівлі. Ув’язеним було чути, як привозять у двір затриманих і як над ними знущаються, поки ведуть до слідчого. Привозили також людей вже побитих.

Більшість людей в «МГБ» довго не тримали – кілька днів, пару тижнів – потім перевозили в інші місця несвободи.

Інша кімната для утримання в колишній будівлі Луганської податкової міліції, Скрін із відео: «Россия24».

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г