Тюрми і катівні Луганська: Міністерство держбезпеки «ЛНР»

09.04.2016

Location icon Градусова, 1а, Луганськ, Луганська область, Україна


До 8 січня 2016 року «міністерство держбезпеки ЛНР» (МГБ) розташовувалося в будівлі колишньої податкової міліції, на вулиці Градусова в Луганську. Кілька місяців тому ця організація переїхала в будівлю СБУ на вулицю Радянську, 79.

Свідки повідомляють, що в «МГБ ЛНР» на Градусова утримувалися сотні полонених. Зокрема, згадується про утримання «особливо небезпечних» людей у підвалі будівлі, проте прямих свідчень від тих, хто там був, поки немає. Із прямих джерел відомо про утримання затриманих у кімнатах на першому поверсі.

Вид на вулицю Градусова з боку перетину з Раскової, kartagoroda.com.ua

Умови утримання

Одна з кімнат, де знаходилася опитана правозахисниками Коаліції постраждала, була розміром 4х4 метра. У ній був диван, два письмових стола і тумбочка. Кватирка у вікні була закрита щитком, щоб полонянка не бачила людей у дворі. В кімнаті було дуже холодно, незважаючи на батарею опалення. Через це затримана спала в куртці. Їй дали ковдру, яка, за її словами, дуже неприємно пахла.

Це була прохідна кімната, через яку заводили інших затриманих у сусіднє приміщення. Навпроти по коридору розташовувався туалет. Охоронці виводили туди на вимогу – під час конвоювання руки слуд було тримати за спиною. В туалет виводили тричі: о 8 ранку, коли приносили сніданок, о 2 годині дня під час обіду й о 7 годині вечора.

Воду охоронці наливали у пластикові пляшки, на вимогу. Затриману годували тричі на день, давали солодкий чай. Однак людей, що сиділи в сусідній кімнаті, могли годувати набагато рідше, і затримана намазувала кашу на хліб, завертала в газету і просовувала під дверима:

Приносили ті каші, які я ну... їсти просто не могла. Потім вже з огляду на те, що я два місяці не їла взагалі, вони мені почали тягати рідке, ну, ось те, що їдять самі. Я зовсім там вже дуже схудла... Взагалі, у них належить годувати тричі на день, потім у них трапилася велика проблема з продуктами, вони стали годувати двічі в день. Ну, мені те, що приносили, я віддавала хлопчикам через підлогу, через двері.

У плані гігієни затримані мали серйозні труднощі.

Не водили купатися, що мене дуже дратувало. Близько півтора місяці мене просто не водили в душ. Потім лише стали, і то тільки раз на тиждень, раз на 10 днів. Через два місяці тільки мені принесли змінний одяг.

При цьому, з опитаною жінкою поводилися, судячи з її свідчень, краще, ніж з іншими полоненими, з огляду на її стать і проблеми зі здоров'ям. Медична допомога надавалася – у «МГБ» був свій медпункт, який працював постійно (у вихідні – до шостої вечора). Лікарі та медсестри виконували свою роботу відповідально, в міру можливостей – наскільки їм це дозволяли порядки «МГБ». Якщо людині ставало погано вночі, то викликали швидку допомогу. Втім, шпиталізувати ув'язнених – залишати будівлю «МГБ» – не дозволялося.

Щодо зв'язку із зовнішнім світом, то він був відсутній. Існувала заборона на передачі продуктів і медикаментів від знайомих. Дзвонити й оповіщати близьких про своє місцезнаходження теж не дозволялося («мені дали подзвонити через 3,5 місяці... після того як я написала прохання на ім'я міністра держбезпеки»).

До примусових робіт у «МГБ» нікого не залучали.

Допити і насильство

Немов би наслідуючи романи Кафки, ув’язнену місяцями тримали в будівлі «МГБ», не висуваючи звинувачень. Проходили допити, деякі з яких тривали понад 12 годин – самі ж працівники «МГБ» хотіли швидше закінчити слідчі дії і відпустити. Однак не відпускали, все починалося по-новій. Через два місяці з'явився слідчий, але це не посприяло швидкому звільненню. Загалом описана постраждалою ситуація виглядала так: що робити з нею, не знали, а й випустити не наважувалися.

Допити проводилися на третьому поверсі будівлі. Ув’язеним було чути, як привозять у двір затриманих і як над ними знущаються, поки ведуть до слідчого. Привозили також людей вже побитих.

Більшість людей в «МГБ» довго не тримали – кілька днів, пару тижнів – потім перевозили в інші місця несвободи.

Останні новини

Акція протесту "Нагадай про кожного", м. Київ

В Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти. Серед вимог — прийняття законів про статус полонених та воєнні злочини

10 жовтня в Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти «Нагадай про кожного».  Про це повідомляє...

Правозахисники та колишні полонені вимагали від Верховної Ради ухвалити закон про воєнних злочинців

Фото: Суспільне 15 вересня під Верховною Радою України відбулася акція з вимогою прийняти законопроект №2698 «Про внесення змін до ...

Результати опитування

53% українців вважає, що до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами «ДНР» та «ЛНР» мають бути притягнені лише винні у воєнних злочинах, - результати опитування

  53% українців вважають, притягнутими до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами влади так званих «ДНР»/ «ЛНР» мають ...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г