З травня до липня 2014 р. на Лисичанському м’ясокомбінаті перебувало одне з місцевих НЗФ (ймовірно, представники «донського козацтва»). Пізніше, після виходу з Лисичанська, учасники цього формування увійшли до підрозділу П. Дрьомова – «1-го козачого полку ім. Матвія Платова».
На території Лисичанського м’ясокомбінату неодноразово утримували цивільних осіб, яких комбатанти арештовували за різні «дисциплінарні проступки»: порушення комендантської години, розпивання алкоголю тощо. Затриманих ув’язнювали на першому поверсі адміністративної будівлі, в кімнаті біля каси підприємства, та у складському приміщенні, схожому на амбар. Незалежно від місця утримання, полонених замикали у приміщенні та тримали під вартою. Двічі на день – зранку і ввечері, їх годували кашею та хлібом.
Щодня о 8-й ранку вартові вивозили бранців на примусові роботи. Відомо, що комбатанти доставляли полонених на підконтрольний їм блокпост ( на виїзді з Лисичанська в напрямку м. Бахмут Донецької області). Там їх змушували будувати захисні укріплення (копати окопи, носити мішки з піском) та виконувати іншу важку фізичну роботу. Ввечері полонених повертали до Лисичанського м’ясокомбінату.
До полонених застосовували фізичне насильство як на території м’ясокомбінату, так і на блокпості. Комбатанти били заручників руками, ногами, прикладами зброї й гумовими кийками, стріляли над головою з вогнепальної зброї та погрожували розправою. Також під час артилерійських обстрілів у липні 2014 р. комбатанти не пускали полонених в укриття на блокпості.
На Лисичанському м’ясокомбінаті одночасно могли утримувати 10 людей (саме стільки полонених, як правило, працювало на блокпості). Деяких ув’язнених звільняли за винагороду: в одному з випадків полоненого відпустили через два дні, коли його родичі привезли командиру блокпоста барана. Іншим полоненим, яких утримували майже місяць, вдалося звільнитися в 20-х числах липня, після звільнення міста та втечі учасників НЗФ із блокпоста.
Відповідальним за місце несвободи та ймовірним лідером угруповання вважається місцевий житель Лисичанська – С. Тарубаров (позивні «Тарик», «Сержант»). У березні 2018 р. міський суд Лисичанська ухвалив вирок йому та ще чотирьом іншим комбатантам, що були причетні до незаконних ув’язнень на території м’ясокомбінату. Усі вони були оголошені в розшук.
У 2014 р. підприємство було сильно пошкоджено обстрілами і дотепер не працює.
Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г