Гайде Різаєва згадує своє перебування в полоні. Жінка довгий час допомагала військовим з батальйону Айдар, поки одного разу на ворожому блокпості її зі ще одним волонтером не ув’язнили сепаратисти.
З розмови з постраждалою відтворюється вся пекельність ситуації. Жінка перебувала три місяці в Луганській ОДА. Саме в підвалі цієї будівлі бойовики так званої ЛНР незаконно тримали людей.
«Две с половиной недели нас возили по непонятно каким подвалам в наручниках, с мусорными пакетами на голове, завязанными скотчем, завязанными руками и завязанными ногами. Только меня и Сережу Захарова приблизительно через дней 5-6 отвезли на продажу в Россию. Но что это была за продажа, мне неизвестно, скорее всего это была продажа на органы, либо для того чтобы сдать в плен».
Однак зв'язки Гайде Різаєвої допомогли врятувати обох волонтерів. І через кілька днів жінку з побратимом та ще двома особами відвезли в Луганську комендатуру.
Гайде з часом лише усвідомила, що психологічна травма, якою би сильною духом людина не була, залишається назавжди.
«Меня вытащили из плена, но не возможно вытащить плен из меня»
Нині жінка говорить про те, що у боротьбі за виживання змушена була вдаватися до різних хитрощів. Кожна ситуація потребувала мудрого рішення, обміркування. Несвідомо людина пристосовується до того простору, в якому довгий час перебуває. Так було і з підвалом ОДА. За дев'ять місяців перебування Гайде налагодила зв'язки з комендантами, навчилася стримуватися у своїх емоціях заради порятунку життя, свого і побратимів, домогтися поблажливішого ставлення до ув'язнених жінок, з якими перебувала в камері. Різаєва згадує, як у день, коли її обіцяли випустити на волю, в шерензі тих, кого обмінюють, вона не побачила побратима, з яким потрапила в полон. Совість не дозволяла покинути його самого в підвалі, тому вона висловила свою позицію комендантам, що краще залишиться в неволі, ніж покинути колегу, з яким потрапили за одною справою.
Найстрашнішим для жінки було шантажування, адже дуже переживала за свого маленького сина. Його життя було під загрозою. Бойовики точно знали, що хлопчик перебуває в Криму. Адресою бойовики і шантажували Гайде.
«Смерть это не страшная вещь, когда смерть касается тебя. А вот ожидание того, что возможна смерть твоих близких, это наверное и есть самое страшное»
Потрапивши у підвал другого разу, жінка випросила в коменданта телефон, аби подзвонити мамі і заспокоїти, ніби все гаразд і жінка з сином просто мешкають у друзів у Запоріжжі. Хоча з часом мати все дізналася з новин.
Про зміну пріорітетів Гайде наголошує в інтерв’ю неодноразово. Якщо до війни жінка думала переважно про кар’єру і турбувалася про солідний заробіток, то тепер цінності стали геть інакшими.
«После того как я попала в плен, я начала ценить на свободе многое. Я слышу, как поют птицы, я радуюсь тому, что светит солнце, мне нравится, что идет снег, мне не надоедает зима, которая затянулась. Ты начинаешь ценить жизнь, ты не просто существуешь, ты живешь»
Полоненим важко повертатися до нормального життя. Аби буденність швидше стерла спогади про жахи полону, необхідна реабілітація. Однак Гайде переконана, що жоден експерт-реабілітолог не зможе допомогти, не зазнаючи ув’язнення на собі.
«Нужно зайти в нашу ситуацию, пройти этот путь и понять, что делать. Надо найти силы, надо как-то побудить нас найти силы в самих себе, чтобы бороться с этим дальше»
Нині жінка працює помічницею народного депутата України Оксани Білозір, якій щиро вдячна за участь у визволенні полонених, та сама бере участь у переговорах та визволенні незаконно ув'язнених.
Більше про історії полонених в аналітичному звіті «За ґратами будинку «Уряду ЛНР».
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г