Тюрми та катівні Лисичанська: Склозавод

08.03.2016

Location icon вулиця Жовтнева, 318, Лисичанськ, Луганська область, Україна, 93100


У Лисичанську 11 травня 2014 року відбувся так званий «референдум», а 22 травня почалася ескалація. Озброєні сепаратисти заблокували міст, перекрили рух транспорту, захопили шахти «Лисичанськвугілля» та заволоділи вибухівкою; у той же день між Лисичанськом і Рубіжним стався бій між бойовиками та Нацгвардією. Бої за Лисичанськ, зокрема і з застосуванням авіації, тривали до 24 липня.

База Мозгового

За час окупації сепаратистський батальон «Прізрак» Олексія Мозгового влаштував собі штаб-квартиру у лисичанському склозаводі «Пролетар», який розташовано на вулиці Жовтневій, 318. На цій території розміщувалося безліч військової техніки, зброї, боєприпасів. Тут була і тренувальна база для бойовиків, і штаб керівництва. А крім цього склозавод став місцем утримання заручників.

«Уже тогда там были на 95% русские, и никто не стеснялся, не скрывал, они говорили, вот, мы русские, пришли вас защищать, а вы такие-сякие здесь сидите, а не защищаете свой Донбасс от «бендеров», от «правосеков»... Они паспорта показывали, тыкали в лицо и говорили – мы вот с Ростовской области, с Белгородской области», – згадує автомеханік із Рубіжного Володимир Козюберда, якого захопили і привезли на склозавод наприкінці червня.

Бойовики «Прізрака» затримували людей за політичними мотивами, і за дисциплінарні порушення. З першими, зазвичай, обходилися дуже жорстко. Розповідають також про випадки, коли жінки просили бойовиків «виховати» своїх чоловіків, наприклад, забрати їх на окопи. Звісно, потім поставала проблема, аби отримати своїх чоловіків назад.

Затримання і тортури

Колишній затриманий, який дав інтерв’ю ICTV на умовах анонімності, показав журналістам кімнати на першому поверсі склозаводу, де утримували в’язнів. За його словами, людей катували там само, на очах решти полонених. 

А у матрасов стояла такая, как магнето, ручная динамо-машина. В основном один или двое держали, а другой подключал ток. И это все происходило, потому что нас не выводили отсюда. Страшно, потому что потом человек становился более спокойным.

Цей чоловік провів у полоні Мозгового місяць, і зміг втекти з другої спроби - вже з бомбосховища, розташованого на території склозаводу.

Інший постраждалий – протестантський пастор, якого схопили наприкінці червня, через те, що один із вірян його церкви мав особистий конфлікт з одним із бойовиків. При затриманні сепаратисти облили його ноги бензином і лякали, що підпалять. Завдали сильного удару по обличчі і зламали верхню щелепу. Потім його повезли на склозавод. На ранок, попри зламану щелепу, яка дуже боліла, і було важко дихати, його змусили прибирати другий поверх, де жили командири бойовиків, розвантажувати «Урал» з гранатометами, рити окопи. Потім начепили кайданки і повели на «стрільбище», де його почали допитувати.

«Доктор» и еще один, как мне показалось, россиянин, допрашивали меня о том, что я знаю о зачистке... Спрашивали об убийстве детей в Счастье. Спрашивали, как я буду встречать украинскую армию. Во время этого допроса «доктор» стрелял мне над головой сначала из пистолета, а затем взял автомат и стрелял из него, а еще ударил прикладом в плечо. Это все продолжалось около получаса.

Пастор згадує, що на території склозаводу бачив близько 500 бойовиків. Полонених було осіб 20. Серед них були двоє, затримані просто за те, що вийшли в магазин. Іншого, років 45, звинувачували в причетності до «Правого сектора» і сильно побили. Пастор провів у полоні добу – прийшли віряни і добилися його звільнення.

Одна мешканка Лисичанська розповіла Центру громадських ініціатив про затримання свого чоловіка. Його схопили за порушення комендантської години.

Его везли на базу в багажнике. Он пытался оттуда вырваться и повредил авто, за это на него еще больше «обиделись». За нарушение комендантского часа обычно давали 3-5 дней, но так как он еще и повредил авто, то ему дали 10 дней.

На склозаводі чоловіка били в коридорі, а потім тримали в кімнаті ще з 10-15 в’язнями. О четвертій ранку його підняли та наказали мити підлогу, прибирати і готувати їсти. Щоранку проходило шикування ув’язнених. Його проводив такий собі Льоха на прізвисько «Гном», повний, з золотими зубами. Дружина чотири рази приїздила і просила відпустити чоловіка. На п’ятий день ув’язнення того таки випустили, з синцями по всьому тілу.

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г