Спогади полоненого: «Мы русские войска. Скоро будем в Киеве!»

23.08.2016

Location icon вул. Міліцейська, 2, Сніжне, Донецька область


Вивчаючи порушення прав людини на Сході України, ГО «Мирний Берег» постійно опитує людей, які були в полоні та пережили знущання. Історії, якими з правозахисниками поділилися співрозмовники, «Мирний берег» публікує в циклі «Спогади полоненого».

Олесь потрапив у полон після обстрілу села Дзеркальне Донецької області у серпні 2014 року. Затримували його військовослужбовці Російської Федерації поблизу села Строїтель. «Вони особисто говорили, що з псковського десанту… Був серед них старший лейтенант — чеченець, він сам про це говорив», – розповів він.

Олесь розказав, що бачив колони танків і БМД, позначених білими колами, які йшли від російського кордону в бік «ДНР»: «Ми спілкувалися з російськими військовими, вони не приховували свого походження… Сміялися з нас… Казали: “Вы укропы, а мы вот русские войска… Скоро будем в Киеве!”».

Росіяни завантажили полонених у причепи КаМАЗів та повезли в Росію. Олесь розповідає, що вікна у тентованому причепі були заклеєні скотчем, і затриманих заборонялося дивитися, але вони робили отвори і бачили, як перетинають російський кордон. За його словами, такий маршрут було обрано, щоби об’їхати українські війська. Потім полонених відвезли у Сніжне Донецької області та віддали ополченцям.

Ми перебували в гаражі міськвідділу. В одному гаражі було 54 чоловіка, в другому 45. Зовсім було погано, спали на землі, стеля протікала. Як ішов дощ, то йшов і на вулиці і всередині. Стеля трухлява, спали на дверях, на дошках, хто що собі присунув. Нас загородили металевою сіткою, а самі сиділи за воротами з автоматами. Годували два рази в день, по тарілочці води і трішки каші без солі, ніби як супчик. Я схуднув кілограмів на 20. Раз у тиждень давали телефон на хвилинку – подзвонити мамі. Будили о сьомій, вишиковували, перераховували і відбирали на роботи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тюрми Сніжного: Відділок МВС

На роботи забирали щодня, крім неділі. Змушували прибирати територію, потім розбирати підірвані будинки, збирати боєприпаси.

Наглядачі стріляли під ноги, били по спинах, по голові били, принижували морально. Їм просто подобалося познущатися, не було чим зайнятися, от вони і могли прийти, прикладом зарядити по спині. Говорили: “Скажеш старшому, ми тебе взагалі застрелим”.

Олеся було звільнено у вересні 2014 року в результаті обміну. Разом з ним з полону «ДНР» повернувся додому 71 український військовослужбовець.

Війна та перебування в полоні змінило Олеся. «Після повернення додому у мене кардинально змінилися погляди. Гроші в нашому житті не мають великого значення, головне здоров’я та свобода. До людей я почав ставитися з більшим негативом… Вони не розуміють, що це війна. І вона зовсім поруч», – каже він.

Останні новини

Воєнні злочини РФ за останні два тижні зросли за кількістю, видами та жорстокістю, — дайджест СЦГІ

Кількість нових порушень, вчинених російськими військовими в Україні стрімко зростає. За час повномасштабного вторгнення Російської ...

РФ систематично вчиняє 7 типів воєнних злочинів: підсумок 30 днів повномасштабної війни

З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г