30 травня 2014 р. озброєні учасники «ДНР» на чолі з самопроголошеним «комендантом» Бахмута Сергієм Іочковим (позивний «Велес») захопили будівлю Артемівської міжрайонної прокуратури. У приміщенні прокуратури вони організували свій основний військовий штаб. До складу групи «Велеса», що дислокувалась в приміщенні прокуратури, входило 13 жителів Бахмута.
В підвалі основної будівлі та в підвалі гаража, котрий знаходиться на території прокуратури, учасники «ДНР» створили камери для незаконного утримання заручників. В цих камерах утримували переважно цивільних мешканців Бахмута.
Площа підвалу прокуратури складає 10 м2. В червні 2014 р. протягом двох днів там утримували та катували оперуповноваженого УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області. На підставі доказів, знайдених працівниками прокуратури після звільнення міста, можна стверджувати, що всього в підвалі утримувались близько 15 осіб.
Також, в рамках судового провадження було виявлено, що в липні 2014 р. в підвалі гаража, що розташований на території прокуратури, утримувались ще 8 чоловіків.
У обох підвалах бранці спали на матрацах покладених на підлогу. Після звільнення міста в підвалі гаража працівники прокуратури виявили близько 40 матраців. В якості туалету ув’язненні вимушені були використовувати п’яти літрові пластикові пляшки.
В будівлі прокуратури знаходилась кімната для катувань, де били бранців, а в підвалі прокуратури серед інших доказів катувань людей була знайдена закривавлена бита. Відомо, що до побиття заручників причетний учасник «ДНР» з позивним «Поляк».
Заручників примушували до фізичної праці. Потерпілі, які працювали таксистами в Бахмуті свідчать, що 3 липня 2014 р. учасники «ДНР» викликали таксі на адресу прокуратури або на інші сусідні адреси. Коли таксисти приїжджали на виклик, їх забирали в полон. Затримані таксисти свідчили, що їх примушували вивантажувати фури. Чоловіки були позбавлені свободи близько доби, а 4 липня 2014 р., наступного дня після їх затримання, будівлю звільнили бійці українського батальйону «Артемівськ».
Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області у 2016 р. трьох осіб, які були охоронцями даного місця несвободи, засуджено до п’яти років позбавлення волі.
Після звільнення міста, Бахмутська прокуратура відновила свою роботу в штатному режимі. В 2016 р. прокуратура переіменована на Бахмутську міжрайонну прокуратуру.
Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»
Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...
Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г