Тюрми Донецька: захоплена лікарня імені М. І. Калініна

22.07.2021

Location icon пр. Ілліча, 14, м. Донецьк


6 червня 2014 р. комбатанти незаконних збройних формувань (далі НЗФ) т.зв. ДНР захопили обласний лікувально-оздоровчий центр Донецької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Калініна. На базі цього відділення почав діяти «Перший військовий шпиталь ДНР» для лікування поранених комбатантів. З того часу весь медичний комплекс Калінінської лікарні контролювали та охороняли НЗФ (зокрема, «Восток»).

Фото: «Перший військовий шпиталь ДНР» (захоплена лікарня Калініна), скрін з відео. Автор: НР ТВ/ Youtube. Дата: 9.10.2015 р.

 

За даними ЗМІ, окрім поранених учасників незаконних збройних формувань у цій лікарні утримували близько тридцяти тяжкопоранених військовослужбовців Збройних сил України.

Тяжкопоранених полонених утримували у підвалі

Відомо, що під час запеклих бойових дій (наприкінці літа - початку осені 2014 р.) полонених утримували в одному приміщенні з іншими пацієнтами з числа НЗФ (імовірно, через відсутність вільних палат).

За спогадами колишніх бранців, їх утримували у невеликих кімнатках підвалу (розміром приблизно 1х1,5 м), де в якості спальних місць були матраци на підлозі. До туалету виводили за потребою, питну воду та харчування надавали в достатньому обсязі. У полонених була можливість отримувати кваліфіковану медичну допомогу.

Військовополоненим заборонялось розмовляти між собою. Ставлення персоналу, пацієнтів та охоронців до українських бранців було здебільшого негативне:

До нас приходили цивільні особи, жінки, які плакали, що ми повбивали їхніх дітей, що через нас гинуть люди. Приходили і військові. Тиснули морально.

Катували під час допиту старими методами - відривали нігті

За свідченнями одного з екс-полонених, у серпні 2014 р. його допитували комбатанти НЗФ «Восток», застосовуючи катування і моральний тиск. Він згадує:

“Зараз друге око виріжу…” – каже. Потім чеченець бере, отак кладе мою, оцю, поранену руку на цю тумбочку, бере тоненькі плоскогубці і просто починає нігті відривати.

Серед військовополонених перебували також "кіборги"

Пізніше українських бранців розміщували в окремих палатах. Відомо, що у лютому 2015 р. в цьому місці утримували  тяжкопоранених військовополонених, які боронили термінал Донецького аеропорту.

Фото: Палата з українськими військовополоненими у «Першому військовому шпиталі ДНР» (захопленій лікарні Калініна), скрін з відео. Автор: Телеканал «СТБ». Дата: 5.02.2015 р.

За словами одного з цих бранців, періодично представники «МДБ ДНР» проводили допити.

Відомо, що частину полонених з цієї лікарні звільняли в результаті обмінів, а деяких переміщували до інших  незаконних місць несвободи Донецька.

У грудні 2015 р. «Перший військовий шпиталь ДНР» припинив існування. З того часу у будівлі продовжили діяти відділення Донецької лікарні ім. М. І. Калініна під контролем «ДНР».

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г