Тюрми Донецька: захоплена лікарня імені М. І. Калініна

22.07.2021

Location icon пр. Ілліча, 14, м. Донецьк


6 червня 2014 р. комбатанти незаконних збройних формувань (далі НЗФ) т.зв. ДНР захопили обласний лікувально-оздоровчий центр Донецької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Калініна. На базі цього відділення почав діяти «Перший військовий шпиталь ДНР» для лікування поранених комбатантів. З того часу весь медичний комплекс Калінінської лікарні контролювали та охороняли НЗФ (зокрема, «Восток»).

Фото: «Перший військовий шпиталь ДНР» (захоплена лікарня Калініна), скрін з відео. Автор: НР ТВ/ Youtube. Дата: 9.10.2015 р.

 

За даними ЗМІ, окрім поранених учасників незаконних збройних формувань у цій лікарні утримували близько тридцяти тяжкопоранених військовослужбовців Збройних сил України.

Тяжкопоранених полонених утримували у підвалі

Відомо, що під час запеклих бойових дій (наприкінці літа - початку осені 2014 р.) полонених утримували в одному приміщенні з іншими пацієнтами з числа НЗФ (імовірно, через відсутність вільних палат).

За спогадами колишніх бранців, їх утримували у невеликих кімнатках підвалу (розміром приблизно 1х1,5 м), де в якості спальних місць були матраци на підлозі. До туалету виводили за потребою, питну воду та харчування надавали в достатньому обсязі. У полонених була можливість отримувати кваліфіковану медичну допомогу.

Військовополоненим заборонялось розмовляти між собою. Ставлення персоналу, пацієнтів та охоронців до українських бранців було здебільшого негативне:

До нас приходили цивільні особи, жінки, які плакали, що ми повбивали їхніх дітей, що через нас гинуть люди. Приходили і військові. Тиснули морально.

Катували під час допиту старими методами - відривали нігті

За свідченнями одного з екс-полонених, у серпні 2014 р. його допитували комбатанти НЗФ «Восток», застосовуючи катування і моральний тиск. Він згадує:

“Зараз друге око виріжу…” – каже. Потім чеченець бере, отак кладе мою, оцю, поранену руку на цю тумбочку, бере тоненькі плоскогубці і просто починає нігті відривати.

Серед військовополонених перебували також "кіборги"

Пізніше українських бранців розміщували в окремих палатах. Відомо, що у лютому 2015 р. в цьому місці утримували  тяжкопоранених військовополонених, які боронили термінал Донецького аеропорту.

Фото: Палата з українськими військовополоненими у «Першому військовому шпиталі ДНР» (захопленій лікарні Калініна), скрін з відео. Автор: Телеканал «СТБ». Дата: 5.02.2015 р.

За словами одного з цих бранців, періодично представники «МДБ ДНР» проводили допити.

Відомо, що частину полонених з цієї лікарні звільняли в результаті обмінів, а деяких переміщували до інших  незаконних місць несвободи Донецька.

У грудні 2015 р. «Перший військовий шпиталь ДНР» припинив існування. З того часу у будівлі продовжили діяти відділення Донецької лікарні ім. М. І. Калініна під контролем «ДНР».

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г