Тюрми Донецька: захоплена лікарня імені М. І. Калініна

22.07.2021

Location icon пр. Ілліча, 14, м. Донецьк


6 червня 2014 р. комбатанти незаконних збройних формувань (далі НЗФ) т.зв. ДНР захопили обласний лікувально-оздоровчий центр Донецької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Калініна. На базі цього відділення почав діяти «Перший військовий шпиталь ДНР» для лікування поранених комбатантів. З того часу весь медичний комплекс Калінінської лікарні контролювали та охороняли НЗФ (зокрема, «Восток»).

Фото: «Перший військовий шпиталь ДНР» (захоплена лікарня Калініна), скрін з відео. Автор: НР ТВ/ Youtube. Дата: 9.10.2015 р.

 

За даними ЗМІ, окрім поранених учасників незаконних збройних формувань у цій лікарні утримували близько тридцяти тяжкопоранених військовослужбовців Збройних сил України.

Тяжкопоранених полонених утримували у підвалі

Відомо, що під час запеклих бойових дій (наприкінці літа - початку осені 2014 р.) полонених утримували в одному приміщенні з іншими пацієнтами з числа НЗФ (імовірно, через відсутність вільних палат).

За спогадами колишніх бранців, їх утримували у невеликих кімнатках підвалу (розміром приблизно 1х1,5 м), де в якості спальних місць були матраци на підлозі. До туалету виводили за потребою, питну воду та харчування надавали в достатньому обсязі. У полонених була можливість отримувати кваліфіковану медичну допомогу.

Військовополоненим заборонялось розмовляти між собою. Ставлення персоналу, пацієнтів та охоронців до українських бранців було здебільшого негативне:

До нас приходили цивільні особи, жінки, які плакали, що ми повбивали їхніх дітей, що через нас гинуть люди. Приходили і військові. Тиснули морально.

Катували під час допиту старими методами - відривали нігті

За свідченнями одного з екс-полонених, у серпні 2014 р. його допитували комбатанти НЗФ «Восток», застосовуючи катування і моральний тиск. Він згадує:

“Зараз друге око виріжу…” – каже. Потім чеченець бере, отак кладе мою, оцю, поранену руку на цю тумбочку, бере тоненькі плоскогубці і просто починає нігті відривати.

Серед військовополонених перебували також "кіборги"

Пізніше українських бранців розміщували в окремих палатах. Відомо, що у лютому 2015 р. в цьому місці утримували  тяжкопоранених військовополонених, які боронили термінал Донецького аеропорту.

Фото: Палата з українськими військовополоненими у «Першому військовому шпиталі ДНР» (захопленій лікарні Калініна), скрін з відео. Автор: Телеканал «СТБ». Дата: 5.02.2015 р.

За словами одного з цих бранців, періодично представники «МДБ ДНР» проводили допити.

Відомо, що частину полонених з цієї лікарні звільняли в результаті обмінів, а деяких переміщували до інших  незаконних місць несвободи Донецька.

У грудні 2015 р. «Перший військовий шпиталь ДНР» припинив існування. З того часу у будівлі продовжили діяти відділення Донецької лікарні ім. М. І. Калініна під контролем «ДНР».

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Воєнні злочини РФ за останні два тижні зросли за кількістю, видами та жорстокістю, — дайджест СЦГІ

Кількість нових порушень, вчинених російськими військовими в Україні стрімко зростає. За час повномасштабного вторгнення Російської ...

РФ систематично вчиняє 7 типів воєнних злочинів: підсумок 30 днів повномасштабної війни

З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г