Тюрми Горлівки: катівня «НКВС» в будівлі УБОЗу

05.07.2021

Location icon пр-т Леніна, 44 а, м. Горлівка, Донецька область


3 травня 2014 р. учасники «ДНР», що входили до складу «групи Безлера», контрольованої Ігорем Безлером, захопили будівлю Горлівського ВБОЗ. Деякі з них були в камуфляжній формі колишнього спецпідрозділу «Беркут». 

УБОЗ став основним місцем дислокації бійців І, Безлера. Саме там знаходилась переважна кількість його підлеглих – більше, ніж 150 чоловік, що брали участь в бойових діях і диверсійних операціях.

 

Фото: УБОЗ в день захоплення 3 травня 2014 р. 

 

 

В будівлі вони створили незаконну в`язницю та катівню під назвою «НКВС»

В будівлі вони створили незаконну в'язницю та катівні, де утримували як військовополонених, так і цивільних заручників. Всього будівля налічувала чотири поверхи. На першому та другому поверхах знаходились камери, в яких незаконно утримували щонайменше 14 військовополонених та їх родичів, і катівня під назвою «Народний комісаріат внутрішніх справ» (рос. «НКВД». Історично «НКВС» був центральним органом державного управління СРСР 1934–1946 рр. у сфері держбезпеки і займався, зокрема, політичними репресіями, розстрілами та висилками в табори).

В підвалі була камера для цивільних полонених та «завинивших» представників «ДНР», а також ще одна кімната, в якій катували та вбивали полонених. На третьому поверсі розташовувався кабінет І. Безлера, де він міг проводити допити особисто. 

 

 

Умови утримання військовополонених та цивільних заручників значно відрізнялись

«Особливих» полонених - військових призначених для обміну, І. Безлер утримував згідно з нормами Женевської конвенції, і неодноразово запрошував журналістів, як російських так і українських, для того щоб продемонструвати, що його полонені перебувають в «хороших умовах».

Вікна першого, другого та частково третього поверхів, де утримувались полонені для обміну, були закладені цеглою і мішками з піском. Ув’язнені спали на матрацах або на ліжках, отримували новий одяг та постіль, харчувались в їдальні разом з бійцями І. Безлера, отримували медичну допомогу. Вони могли вільно пересуватись по будівлі УБОЗу, приймати душ, займатись в спортзалі. Також І. Безлер дозволив військовополоненим жити разом з дружинами і матерями та користуватись телефоном.

Впродовж дня військовополонені були змушені працювати: двічі на тиждень розвантажувати боєприпаси, прибирати територію, зміцнювати будівлю мішками з піском. Їхні матері та дружини мусили працювати на кухні.

 

Фото: військовополонені разом з матерями в одній з кімнат УБОЗу, липень 2014 р. 

 

У цивільних заручників, котрі утримувались в підвалі, були зовсім інші умови. Одночасно в цій кімнаті утримували від двох до двадцяти людей. Чоловіків утримували разом з жінками. Вони спали на бетонній підлозі в приміщенні розміром 70 м2, з освітлення в приміщенні була одна лампочка. Годувати могли раз в три-чотири дні і не давати води по декілька днів. Ув’язнені мусили сидіти з зав’язаними руками, і їх не виводили в туалет (туалетом слугувало відро в кутку кімнати). У полонених не було можливості помитись, пораненим не надавали медичну допомогу.

Деяких цивільних бранців затримували за абсурдними звинуваченнями. Наприклад, пастора протестантської церкви з м. Дніпро, який допомагав дітям з неблагополучних сімей в Донецькій області, звинуватили у торгівлі дітьми на органи. 

 

 

Військовополонені виносили з підвалу трупи закатованих цивільних заручників 

 Переважно людей катували в кімнаті «НКВС». За словами полонених, у цьому приміщенні були мечі, дрелі, сверла, пістолети та інші засоби для катувань.

Натомість у підвалі до полонених часто застосовували гендерно-обумовлене насильство. Їх роздягали наголо, знущались. Двоє полонених свідчать про випадки кастрації в підвалі УБОЗу. Свідками насильства були не лише цивільні ув’язнені в підвалі, а й військовополонені, що утримувались в кімнатах на першому поверсі. Їх змушували виносити трупи: «Полонених цивільних бачив тільки у УБОЗі. Ми ходили туди, трупи забирали в кульки і завантажували в машину. Розстріляли багато людей, більше 20 – ми це бачили на свої очі….Як Бісу (І. Безлеру – ред.) в голову щось стукне, він піде, розстріляє пару чоловік, а потім ідіть витирайте кров. Там була кімната НКВД, катівня, а у нас була камера за стіною цього НКВД. Ми чули всі, як вони кричали, як їм ноги просвердлювали, як з них скальп знімали».

Начальником «НКВС» на території захопленого УБОЗу був учасник «групи Безлера» з позивним «Макс». До катувань причетні оперуповноважений т. зв. НКВС «Циган» та боєць донецького НЗФ «Оплот» «Сєня». Тіла закатованих бранців з підвалу виносив 16 річний підлеглий І. Безлера Олександр Пшеничний з позивним «Мелкий» (помер 12 березня 2018 р.).

 

 

І.  Безлер особисто страчував полонених

Є очевидці страти полонених в будівлі УБОЗу. Одним з безпосередніх доказів є відео від 15 липня 2014 р. «Передсмертний допит Безлером українського карателя», на якому І. Безлер допитує військовополоненого Олексія Кудрявцева, і каже, що зараз його розстріляє. За словами свідків, Олексію одразу після допиту зняли скальп і застрелили. В допиті заручника брав участь Віктор Михед з позивним «Йожик», затриманий контррозвідкою СБУ в травні 2020 р.

До затримань, катувань та вбивств також безпосередньо причетна підлегла І. Безлера Ольга Качура з позивним «Корса»: «Зайшли бойовики та Корса. Вона тримала в руках кинджал і сказала: Ось цих виведіть в сусідню кімнату…Коли ми повернулись, то побачили два тіла. Вони лежали роздягнені, у одного виколоте око, у іншого відрізаний статевий орган. Третій був живий, вона ударила його ножем в горло і не вбила…Потім зайшов Безлер і сам вистрелив в нього». Перебування «Корси» на території УБОЗу під час вищезазначеного злочину (кінець червня – липень 2014 р.) зафіксовано на відео, де вона опитує кіровоградських військовополонених, які в цей період також утримувались в УБОЗіЇх звільнили з полону в ході обміну в липні 2014 р.

Також під керівництвом І. Безлера на території УБОЗу неодноразово влаштовувались імітації розстрілів. Відомо, наприклад, про імітацію розстрілу, яка відбулась 27 травня 2014 р., за участі колишнього начальника ППС міста Горлівка Олександра Шульженко.

 

В вересні 2014 р. підлеглі І. Безлера стали переміщати полонених з підвалу УБОЗу в місця несвободи на території ДП «Артемвугілля» і Горлівської міської прокуратури. Чи утримували після цього в приміщені захопленого УБОЗу ув’язнених не відомо.

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

 

 

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г