Тюрми Горлівки: катівня в держпідприємстві «Артемвугілля»

06.07.2021

Location icon вул. Леніна, 13, м. Горлівка, Донецька область


Державне підприємство «Артемвугілля» було найстарішим вугледобувним підприємством Донбасу. 5 квітня 2014 р. озброєні учасники «групи Безлера», якою керував Ігор Безлер, захопили офіс ДП «Артемвугілля» в м. Горлівка, розпустили шахтарів та взяли в полон генерального директора підприємства Миколу Алишева. Після полону М. Алишев потрапив в нейрохірургію зі зламаною щелепою і травмою голови. Згідно зі свідченнями, окрім «групи Безлера» в приміщенні ДП «Артемвугілля» в цей період також знаходилось управління «МДБ ДНР».

Спочатку бійці Безлера використовували захоплену будівлю як казарми та як склад для зберігання боєприпасів. Восени 2014 р. в будівлі проживало близько 70 учасників незаконного збройного формування. Згодом у напівпідвальному приміщенні, підвалі, офісах на першому поверсі вони облаштували незаконну в'язницю та катівню

Основну частину затриманих складали місцеві жителі: бізнесмени, співробітники правоохоронних органів, громадські діячі, особи, яких узяли в полон заради викупу: «Забирали, в більшості випадків, людей у яких щось було. Привозили нотаріуса і змушували все переписувати». Також в незаконній в’язниці тримали бійців «ДНР», які вчинили дисциплінарні проступки та «підсадних качок», які мусили під виглядом полонених «розколювати зрадників». В одній камері могли утримувати від 10 до 40 осіб. Наприклад, одним із відомих заручників ДП «Артемвугілля» був начальник Горлівського ДАІ Юрій Суходольський, якого викрали 2 вересня 2014 р.

 

 

Умови утримання в незаконній в'язниці держпідприємства

 

  •  Напівпідвальне приміщення

В напівпідвальному приміщенні площею 40-50 м2 утримувалось до 40 осіб – переважно представники «ДНР», або «політичні». Там було невеличке вікно, диван та декілька матраців, на яких спали заарештовані «ДНРівці», в той час як всі інші спали на підлозі. Годували ув’язнених раз на добу перловою кашею, давали приблизно 50 мл води на день та водили в туалет два рази на день.

 

  • Підвал

В підвалі утримувались переважно цивільні заручники та співробітники МВС, що не перейшли на сторону «ДНР». Це була вузька та довга кімната без будь-якого освітлення, бранці спали просто на бетонній підлозі. Відомо, що у серпні-вересні 2014 р., в підвалі перебувало вісім незаконно ув’язнених осіб. Згідно з даними судового реєстру, до утримання заручників в підвалі причетний колишній співробітник міськвідділку МВС в м. Горлівка.

 

  • Офіси на першому поверсі

У вересні 2014 р. заручників перевели в офісні приміщення на першому поверсі, перероблені під камери. Всього на поверсі було близько п’яти чоловічих та одна жіноча камера. Жінок та чоловіків тримали окремо.

В жіночій камері, яка представляла з себе кімнату 3х4 м, перебувало близько десяти жінок. Це могли бути місцеві підприємиці, «політичні», жінки з алкогольною залежністю. Вікна в кімнаті були забиті дошками. В туалет ув’язнених жінок виводили тоді, коли цього хотіли учасники «ДНР», а митись можна було лише в умивальнику в туалеті. Годували полонянок два рази на день кашею з комбіжиром. Їм надавали медичну допомогу та дозволяли приймати передачі від рідних.

Деяких жінок примушували працювати на кухні та розносити обіди, а чоловіків вивозили рити окопи, переносити боєприпаси та чистити туалети. На кухню забирали о 5.30 ранку, а відпускали об 11 вечора. Жінки, що працювали на кухні, могли там митись в душі та мали доступ до засобів жіночої гігієни, однак жінкам, які не працювали на кухні, дозволялось виходити на прогулянки двічі день по 30 хвилин. Судячи з кількості обідів, які доводилось готувати, одна полонена зробила висновок, що на території «Артемвугілля» у вересні 2014 р. перебувало близько 40 полонених та 15 осіб «персоналу».

 

 

Катування та тортури застосовувались майже до всіх заручників

Тортури застосовувались у напівпідвальному приміщенні, підвалі та в офісах.

За свідченнями одного з полонених, до катувань та вбивств в підвалі ДП «Артемвугілля» причетні вихідці з Чечні. На початку вересня 2014 р. вони протягом шести днів розстрілювали кожного п’ятого в’язня та змушували інших полонених розпилювати тіла вбитих та складати їх в поліетиленові мішки. Аналогічну інформацію також озвучив у 2014 р. тодішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко. 

Ув’язнених катували за допомогою протигазу, струму та методом викручування рук: «Вони засипають всередину протигазу суміш червоного та чорного перцю, затискають, і ти уже сам вдихаєш цей перець, знаходячись в протигазі. Ти починаєш задихатись, у тебе опік горла, слизової оболонки, удушення… Було таке, що підвішували за руки. Ти висиш і нічого не відчуваєш, руки німіють, і потім ще довго не можеш їх відпустити чи підняти. Чи навпаки, руки ззаду зав’язують, засовують палку і починають крутити за годинниковою стрілкою туди-сюди, поки повністю не захрустять суглоби. Через це йде деформація суглобів».

В напівпідвальному приміщенні катували переважно струмом. Ув’язнених садили на стілець, руки фіксували за спиною наручниками, а до вух та носа прикріплювали спеціальні кліпси, якими пускали струм. Таким чином струм обпікав полоненим вуха й ніздрі. Постраждалий, якого катували в цьому приміщенні свідчить, що до катувань причетні підлеглі І. Безлера з позивними «Китаєць», «Шаман», «Циган», «Мачете» та «Балу». Керував ними представник НЗФ з позивним «Ярік». Окрім цього, полонених били металевою трубою, спилювали зуби напилком, перебивали пальці молотком, відбивали легені, нирки та ребра. Постраждалим, яких катували в напівпідвальному приміщенні, медична допомога не надавалась.

Ще одна кімната для катувань знаходилась на першому поверсі в офісному приміщенні. Учасники НЗФ переважно застосовували в ній вид катувань під назвою «Дзвінок другу»: «Навпроти у них була кімната для тортур. Вони робили Дзвінок другу одягали чоловікам струм на вуха, а жінкам на соски. Там також лежала бита та молоточки». Одна полонена свідчить про випадки катувань та вбивства прямо в коридорі на першому поверсі.

 

 

Жінок катували струмом, під’єднуючи дроти до сосків

Згідно з даними ООН, у вересні 2014 р. як мінімум сім учасників НЗФ протягом десяти днів ґвалтували та катували струмом двох жінок, яких утримували в підвалі будівлі. Жінок перестали катувати струмом в листопаді 2014 р., після того як одна заручниця, якій кріпили струм на соски, впала в кому.

 

У 2015 – 2016 рр. на території ДП «Артемвугілля» розташовувався окремий зенітно-ракетний дивізіон 3 ОМБр військової частини №08803 так званого Міністерства оборони «ДНР». В 2017 р. «Міністерство вугілля та енергетики ДНР» повністю ліквідувало ДП «Артемвугілля».

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г