Тюрми Горлівки: катівня в держпідприємстві «Артемвугілля»

06.07.2021

Location icon вул. Леніна, 13, м. Горлівка, Донецька область


Державне підприємство «Артемвугілля» було найстарішим вугледобувним підприємством Донбасу. 5 квітня 2014 р. озброєні учасники «групи Безлера», якою керував Ігор Безлер, захопили офіс ДП «Артемвугілля» в м. Горлівка, розпустили шахтарів та взяли в полон генерального директора підприємства Миколу Алишева. Після полону М. Алишев потрапив в нейрохірургію зі зламаною щелепою і травмою голови. Згідно зі свідченнями, окрім «групи Безлера» в приміщенні ДП «Артемвугілля» в цей період також знаходилось управління «МДБ ДНР».

Спочатку бійці Безлера використовували захоплену будівлю як казарми та як склад для зберігання боєприпасів. Восени 2014 р. в будівлі проживало близько 70 учасників незаконного збройного формування. Згодом у напівпідвальному приміщенні, підвалі, офісах на першому поверсі вони облаштували незаконну в'язницю та катівню

Основну частину затриманих складали місцеві жителі: бізнесмени, співробітники правоохоронних органів, громадські діячі, особи, яких узяли в полон заради викупу: «Забирали, в більшості випадків, людей у яких щось було. Привозили нотаріуса і змушували все переписувати». Також в незаконній в’язниці тримали бійців «ДНР», які вчинили дисциплінарні проступки та «підсадних качок», які мусили під виглядом полонених «розколювати зрадників». В одній камері могли утримувати від 10 до 40 осіб. Наприклад, одним із відомих заручників ДП «Артемвугілля» був начальник Горлівського ДАІ Юрій Суходольський, якого викрали 2 вересня 2014 р.

 

 

Умови утримання в незаконній в'язниці держпідприємства

 

  •  Напівпідвальне приміщення

В напівпідвальному приміщенні площею 40-50 м2 утримувалось до 40 осіб – переважно представники «ДНР», або «політичні». Там було невеличке вікно, диван та декілька матраців, на яких спали заарештовані «ДНРівці», в той час як всі інші спали на підлозі. Годували ув’язнених раз на добу перловою кашею, давали приблизно 50 мл води на день та водили в туалет два рази на день.

 

  • Підвал

В підвалі утримувались переважно цивільні заручники та співробітники МВС, що не перейшли на сторону «ДНР». Це була вузька та довга кімната без будь-якого освітлення, бранці спали просто на бетонній підлозі. Відомо, що у серпні-вересні 2014 р., в підвалі перебувало вісім незаконно ув’язнених осіб. Згідно з даними судового реєстру, до утримання заручників в підвалі причетний колишній співробітник міськвідділку МВС в м. Горлівка.

 

  • Офіси на першому поверсі

У вересні 2014 р. заручників перевели в офісні приміщення на першому поверсі, перероблені під камери. Всього на поверсі було близько п’яти чоловічих та одна жіноча камера. Жінок та чоловіків тримали окремо.

В жіночій камері, яка представляла з себе кімнату 3х4 м, перебувало близько десяти жінок. Це могли бути місцеві підприємиці, «політичні», жінки з алкогольною залежністю. Вікна в кімнаті були забиті дошками. В туалет ув’язнених жінок виводили тоді, коли цього хотіли учасники «ДНР», а митись можна було лише в умивальнику в туалеті. Годували полонянок два рази на день кашею з комбіжиром. Їм надавали медичну допомогу та дозволяли приймати передачі від рідних.

Деяких жінок примушували працювати на кухні та розносити обіди, а чоловіків вивозили рити окопи, переносити боєприпаси та чистити туалети. На кухню забирали о 5.30 ранку, а відпускали об 11 вечора. Жінки, що працювали на кухні, могли там митись в душі та мали доступ до засобів жіночої гігієни, однак жінкам, які не працювали на кухні, дозволялось виходити на прогулянки двічі день по 30 хвилин. Судячи з кількості обідів, які доводилось готувати, одна полонена зробила висновок, що на території «Артемвугілля» у вересні 2014 р. перебувало близько 40 полонених та 15 осіб «персоналу».

 

 

Катування та тортури застосовувались майже до всіх заручників

Тортури застосовувались у напівпідвальному приміщенні, підвалі та в офісах.

За свідченнями одного з полонених, до катувань та вбивств в підвалі ДП «Артемвугілля» причетні вихідці з Чечні. На початку вересня 2014 р. вони протягом шести днів розстрілювали кожного п’ятого в’язня та змушували інших полонених розпилювати тіла вбитих та складати їх в поліетиленові мішки. Аналогічну інформацію також озвучив у 2014 р. тодішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко. 

Ув’язнених катували за допомогою протигазу, струму та методом викручування рук: «Вони засипають всередину протигазу суміш червоного та чорного перцю, затискають, і ти уже сам вдихаєш цей перець, знаходячись в протигазі. Ти починаєш задихатись, у тебе опік горла, слизової оболонки, удушення… Було таке, що підвішували за руки. Ти висиш і нічого не відчуваєш, руки німіють, і потім ще довго не можеш їх відпустити чи підняти. Чи навпаки, руки ззаду зав’язують, засовують палку і починають крутити за годинниковою стрілкою туди-сюди, поки повністю не захрустять суглоби. Через це йде деформація суглобів».

В напівпідвальному приміщенні катували переважно струмом. Ув’язнених садили на стілець, руки фіксували за спиною наручниками, а до вух та носа прикріплювали спеціальні кліпси, якими пускали струм. Таким чином струм обпікав полоненим вуха й ніздрі. Постраждалий, якого катували в цьому приміщенні свідчить, що до катувань причетні підлеглі І. Безлера з позивними «Китаєць», «Шаман», «Циган», «Мачете» та «Балу». Керував ними представник НЗФ з позивним «Ярік». Окрім цього, полонених били металевою трубою, спилювали зуби напилком, перебивали пальці молотком, відбивали легені, нирки та ребра. Постраждалим, яких катували в напівпідвальному приміщенні, медична допомога не надавалась.

Ще одна кімната для катувань знаходилась на першому поверсі в офісному приміщенні. Учасники НЗФ переважно застосовували в ній вид катувань під назвою «Дзвінок другу»: «Навпроти у них була кімната для тортур. Вони робили Дзвінок другу одягали чоловікам струм на вуха, а жінкам на соски. Там також лежала бита та молоточки». Одна полонена свідчить про випадки катувань та вбивства прямо в коридорі на першому поверсі.

 

 

Жінок катували струмом, під’єднуючи дроти до сосків

Згідно з даними ООН, у вересні 2014 р. як мінімум сім учасників НЗФ протягом десяти днів ґвалтували та катували струмом двох жінок, яких утримували в підвалі будівлі. Жінок перестали катувати струмом в листопаді 2014 р., після того як одна заручниця, якій кріпили струм на соски, впала в кому.

 

У 2015 – 2016 рр. на території ДП «Артемвугілля» розташовувався окремий зенітно-ракетний дивізіон 3 ОМБр військової частини №08803 так званого Міністерства оборони «ДНР». В 2017 р. «Міністерство вугілля та енергетики ДНР» повністю ліквідувало ДП «Артемвугілля».

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г