Тюрми Горлівки: незаконне утримання в будівлі міськради

05.07.2021

Location icon пр-т. Перемоги, 67, м. Горлівка, Донецька область


14 квітня 2014 р. прихильники «ДНР» захопили Горлівську міську раду і установили на даху будівлі прапор «ДНР». 17 квітня 2014 р. підлеглі І. Безлера та І. Гіркіна викрали біля входу в міськраду горлівського депутата Володимира Рибака, коли той хотів зняти з даху прапор «ДНР» та повернути український.

Після захоплення представники «ДНР» зайняли тільки перший поверх будівлі, тому персонал міськради, включаючи мера Євгена Клепа, продовжував свою роботу на інших поверхах.

11 червня 2014 р. Є. Клепа захопили в полон. «Народним мером» Горлівки призначили соратника І. Безлера Олега Губанова. Є свідчення, що до складу учасників НЗФ, які розмістились в Горлівській міськраді входили громадяни РФ: військові ГРУ та вихідці з Кавказу. Вони по периметру охороняли міськраду і площу перед нею. Громадяни України, що перейшли на сторону «ДНР», чергували на ґанку міськради та в коридорах. Один з ув’язнених бачив, що представники НЗФ залучали неповнолітніх: «Праворуч від виконкому було приміщення. Там якийсь штаб був, і там підлітки сиділи з автоматами. Видно, що років 14-15... Коли мене в туалет виводили, там теж підлітки стояли, зі зброєю, в коридорі. Охороняли цей виконком. Однозначно років 14-16. На ґанку теж стояли — бомжі і підлітки».

 

Кабінети на першому поверсі та підвал використовували для допитів та катувань

Кабінети на першому поверсі та підвал учасники «ДНР» використовували як приміщення для проведення допитів, катувань та незаконного утримання людей. Затримували цивільних жителів Горлівки, серед яких були громадяни з проукраїнською позицією та бізнесмени.

Одного незаконно затриманого бізнесмена заарештували, обвинувачуючи в «нацизмі». Його утримували одну добу в прохідній кімнаті на першому поверсі. Він весь час лежав на підлозі з брудним поліетиленовим пакетом на голові, руки були закутими в наручники. В приміщенні було дуже спекотно і душно, тож ув’язнений задихався в цьому пакеті. На світанку його перевели в сусідній кабінет, де до цього проводились допити, і дали матрац. В обох кабінетах був охоронець, який слідкував за затриманим. Вранці йому дозволили сходити в туалет, дали їжу та знеболювальне.

Про підвал відомо тільки те, що станом на 9 травня 2014 р. в цьому приміщенні було дуже багато ящиків зі зброєю, а у вільних від зброї кутках, за словами потерпілого, якого один день утримували там, були «кров і соплі», «було видно, що тут били людей».

 

Під час допитів катували як чоловіків, так і жінок

Під час затримання ув’язненим надягали самозатяжні наручники, від яких потім опухали руки, зав’язували скотчем рот, надягали на голову поліетиленовий пакет, відбирали всі гроші. Потім представники НЗФ проводили допити, в ході яких наносили чисельні удари міліцейською дубинкою, стріляли в бранців холостими кулями, погрожували заарештувати рідних, погрожували сексуальним та гендерно-обумовленим насильством. Один з ув’язнених свідчить, що в будівлі міськради допитували та били чотирьох жінок. За його словами, одну з них били пів години, доки вона не знепритомніла.

 

Ув’язнений, якого взяли в полон 9 травня 2014 р. і утримували в міськраді, стверджує, що до його затримання причетні гарно навчені військові: «Ці військові були навченими. У них був захисний камуфляж, бронежилети, розгрузки». У затриманні приймав участь член НЗФ з позивним «Лапа» – це виходець з Донецької області Олександр Ролдугін, за словами самого О. Ролдугіна, він мав звання майора російського ГРУ. У травні 2014 р., О. Ролдугін виконував обов’язки керівника підрозділу НЗФ у міськраді.

Допити полонених чоловіків та жінок проводили учасники НЗФ з позивними «Радикал» та «Камаз». Є свідчення, що під час допитів «Радикал» згадував про присутність вихідців з Чечні, ймовірно громадян РФ, на території «ДНР»: «Всі затихли, а цей “Радикал” каже: “Якщо ти не розколишся, ми тебе чеченам віддамо”. Вони спеціалісти: все тобі відріжуть, в рот засунуть, по телевізору покажуть».

В листопаді 2014 р., коли І. Безлер втік з Горлівки, разом з ним у відставку подав О. Губанов. Станом на 2020 р. в описуваному приміщенні функціонує «Адміністрація ДНР» м. Горлівка.

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г