Тюрми Горлівки: полонених утримували в гаражах біля Горлівської прокуратури

06.07.2021

Location icon пр-т. Перемоги, 96, м. Горлівка, Донецька область


1 травня 2014 р. учасниками «ДНР» була захоплена будівля Горлівської міської прокуратури. З травня по жовтень 2014 р. у будівлі постійно перебували від 30 до 50 озброєних автоматичною зброєю бійців «ДНР». Спочатку, після захоплення, Горлівську прокуратуру займав один з підрозділів «групи Безлера». Даний підрозділ контролював права рука І. Бєзлера Сергій Поваляєв з позивним «Боцман». Пізніше бійці І. Безлера змінили місце дислокації і територію прокуратури зайняв «дивізіон Корса» під керівництвом ще однієї підлеглої І. Бєзлера Ольги Качури «Корси».

 

Утримували в гаражних боксах, а катували на другому поверсі прокуратури 

Прокуратура - це двоповерхова цегляна будівля, огороджена по периметру бетонним парканом. У дворі – чотири гаражні бокси та сарай. В гаражних боксах, підвалі прокуратури та сараї бійці «ДНР» незаконно утримували полонених. Допити та катування проводили переважно на другому поверсі будівлі в «кабінеті прокурора».

На території прокуратури утримували переважно цивільних жителів Горлівки: бізнесменів, порушників комендантського часу, «політичних». Всім заручникам після затримання давали 15 діб примусових робіт, під час яких вони розвантажували зброю, копали ями, мили підлогу, вивозили сміття. Після цього їх примушували або сплатити викуп у розмірі 10 тис. грн., або вступити до лав «ДНР».

«Політичних» полонених утримували від 1 до 4 місяців. Одним з відомих заручників Горлівської прокуратури був мер м. Горлівка Є. Клеп. І. Безлер випустив Є. Клепа з полону після викупу в 2 млн. грн. Під час утримання бойовики змушували мера підписувати офіційні документи. Одним з таких документів було розпорядження вивісити прапори РФ на всіх підприємствах Горлівки.

 

Українську волонтерку утримували в гаражах 103 дні 

В червні 2014 р. в одному з гаражів Горлівської прокуратури бійці І. Безлера утримували українську волонтерку, яка допомагала вивозити жінок та дітей з зони АТО. До цього її одну добу утримували в комендатурі м. Антрацит.

Спочатку в цьому гаражі не було нічого, окрім каміння. Весь одяг у полоненої забрали, бо він був брудний та закривавлений, тому близько місяця жінці доводилось лежати в гаражі голою. Через місяць після ув’язнення підлеглі І. Безлера принесли їй матрац, простирадло, подушку та покривало. Під час відвідування гаража учасники «ДНР» бачили її голою та насміхались з її тіла.

Загалом, вона провела в полоні 103 дні, і за весь час лише тричі змогла помитись, і двічі отримала новий одяг. Ув’язнена утримувалась в цьому приміщенні одна, але періодично до неї на один день підселяли інших полонених чоловіків, яких ввечері катували та відводили в підвал прокуратури. Жінці на вулицю виходити не давали, гараж не відкривали, зв’язку з рідними не було. Воду та їжу, як правило, їй давали кожного дня, хоча бувало, що вона була в гаражі без їжі та води протягом 10 днів. В туалет можна було сходити лише у відро, яке стояло в гаражі. Медична допомога не надавалась.

Одного разу до ув’язненої прийшов лікар, але замість того, щоб надавати медичну допомогу, він її побив.

У вересні 2014 р. ув’язнену перевели в інший гараж, де знаходилось від 15 до 20 осіб, серед яких було дві жінки. Жінок та чоловіків утримували разом. За словами полоненої, всі заручники, що перебували в цьому приміщенні, були горлівчанами. В туалет та на прогулянки їх виводили під конвоєм. Їсти та пити давали раз в два-три дні.

Під час спеки ув’язнених з цього гаража на два тижні перевели в сарай, де було дуже волого, на підлозі стояла вода, на стінах пліснява. Бранці лежали на дошках, для жінок ув’язнені чоловіки принесли зі смітника подушки та частину дивану.

 

Після катувань полонену змусили виносити тіло її закатованого товариша 

Перші три-чотири дні після затримання учасники «ДНР» катували всіх полонених без винятку. Під час тортур використовували плоскогубці, молоток, обмотували обличчя скотчем, тягали за волосся, свердлили тіло шуруповертом, прострілювали ноги, відрізали пальці, грали в «російську рулетку».

Полонена волонтерка свідчить про страту її друга в «кабінеті прокурора» – їй власноруч довелось виносити його тіло. З її слів, перед тим як застрелити ув’язненого, підлеглий І. Безлера витягнув йому око, повідрізав пальці та відбив живота.

Підлеглі «Корси» прив’язували полонених до стовпів, що знаходились біля гаражів у дворі прокуратури, і залишали їх прив’язаними на 1-3 дні. Бойовики били прив’язаних заручників ногами або електрошоком, коли проходили повз.

Один з бойовиків, що безпосередньо брав участь у катуваннях, мав позивний «Палич». «Серед ночі до мене в гараж зайшло двоє молодиків. Один з них був росіянином (позивний не можу зараз пригадати), другий – ополченець на прізвисько “Палич”. Вони сіли напроти мене і гралися плоскогубцями. Потім, нічого не запитуючи, почали виривати пальці на лівій нозі і трощити їх плоскогубцями…Мене продовжували бити молотком по колінах. Молоток зламався. Побігли та знайшли ще один молоток. Били поки не зламався другий молоток. Тоді принесли шуруповерт і свердлили ним моє тіло більше десяти разів: двічі в груди, стопу… є звіти судово-медичної експертизи і фото», - свідчить полонена жінка.

 

До катувань причетні російські військові

До катувань причетні вихідці з РФ, зокрема з Чечні: «Забіг чеченець та інші російські військові (в них був чіткий російський акцент). Російський військовий на прізвисько “Соловей” відрізав мені палець, а чеченець почав вставляти чайну ложку в ліве око і намагався його вирвати». Також є свідчення про те, що на території Горлівської прокуратури були присутні члени НЗФ «Е.Н.О.Т. корп.», яке складалось переважно з громадян РФ. Так звані «Е.Н.О.Т.и» – це праворадикальна воєнізована російська організація, що брала участь в анексії Криму та у війні на сході України, при цьому залучаючи до воєнних дій неповнолітніх.

Станом на 2020 р. в описуваному приміщенні розташована «Горлівська міжрайонна прокуратура ДНР».

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

 

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г