Тюрми та катівні Горлівки: відділок так званої МДБ «ДНР»

06.07.2021

Location icon вул. Горького, 15, м. Горлівка, Донецька область


7 травня 2014 р. бійці Ігоря Безлера захопили будівлю міського відділку СБУ в м. Горлівка. Це була двоповерхова цегляна споруда, огороджена бетонним парканом. Після захоплення, бійці І. Безлера перетворили всі кімнати на першому поверсі та в підвалі на камери для утримання полонених, а кімнати на другому поверсі – на кабінети для допитів. З 2015 р. будівля перейшла у підпорядкування «МДБ ДНР» і стала функціонувати як Горлівський відділок «МДБ» під керівництвом колишнього співробітника СБУ Олексія Алчина.

 

Умови утримання полонених в будівлі СБУ

В захопленому приміщенні Горлівського СБУ утримували як військових, так і цивільних осіб, в тому числі бізнесменів, яких брали в заручники заради викупу. Полонені перебували в невеликих кімнатах площею 2,5х2,5 м, які раніше були кабінетами, або в підвалі. Спати доводилось на підлозі, або на матрацах, в залежності від виду «камери». Наприклад, в підвалі в листопаді 2017 р. заручники спали на ящику з-під боєприпасів - ні матрацу, ні ковдри їм не давали. 

Одразу після затримання, перші декілька днів, затриманим могли не давати ні їжі, ні води, не водити до туалету, однак згодом починали годувати, давати пити один-два рази на день і водили до туалету за потребою. Мило та засоби особистої гігієни полоненим не видавали, могли запропонувати цигарки. Медична допомога не надавалася навіть сильно пораненим.

 

«В один із днів мене вивезли в центр Горлівки, прив’язали до стовпа, поклали поруч дерев’яну биту, поставили табличку з написом “Хто хоче бити, бийте – це укроп”»

До усіх полонених регулярно застосовувалися катування. Це відбувалося під час допитів, які проводили в кімнатах на першому, другому й третьому поверсі. Допити починались одразу після затримання та могли тривати до 9 годин на добу. Одного з затриманих під час допиту посадили на стілець, прикували наручниками, били берцями та прикладами, катували електричним струмом. В процесі допиту застосовували ТА – 57 (військовий телефонний апарат), дроти від якого підводили до вух, і підключали його до тих пір, поки не обпалювали катованій особі вуха. Згодом полоненого тримали в камері прикутим до батареї, та періодично заходили і били ногами, або не давали спати, змушуючи вставати кожного разу, як тільки хтось заходить до кімнати.

Представники «ДНР» також застосовували психологічне насилля, збираючи данні про рідних заручника та погрожуючи знищити його сім’ю, або піддаючи публічному приниженню: «В один із днів мене вивезли в центр міста Горлівки, прив’язали до стовпа, поклали поруч дерев’яну биту, поставили табличку з написом “Хто хоче бити, бийте – це укроп”. Багато людей підходили і били, в основному били по ногах».

Мали місце випадки сексуального насильства. В 2017 р. за свідченнями колишнього заручника, у відділку «МДБ» один зі співробітників намагався зґвалтувати заручницю, але його вчасно зупинили інші співробітники «МДБ».

 

Допитами керували військові РФ

У допитах брав участь співробітник «МДБ ДНР» Дмитро з позивним «Крест» (за деякими свідченнями, начальник Дебальцевського райвідділку «МДБ ДНР»): «Бив мене Дмитро, який “Крест”. Повалив мене на підлогу і сказав другому оперу, щоб він ставив чайник. Ну я подумав, що зараз мене відведуть в камеру, а самі вони, мабуть, будуть пити чай. Але виявилось трохи інакше. Вміст чайника було вилито мені на голову, що, в свою чергу, викликало опіки».

У допитах та катуваннях брали участь учасник НЗФ з позивним «Мутний» та Віталій Колесніков з позивним «Швед». Затримання проводив О. Алчин. Згідно зі свідченнями, в 2017 р. допитами в захопленій будівлі СБУ керував громадянин РФ з позивним «Румин». Також в цей період допити з застосуванням фізичного насильства проводив оперуповноважений відділку Панкратов Олег, який працює там і до сьогодні.

За словами одного військовополоненого, до його затримання та винесення йому «вироку» причетний начальник воєнної розвідки РФ з позивним «Туча». Під його керівництвом у січні 2015 р. військовополонених з Горлівського «МДБ ДНР» вивозили на допити до військового штабу воєнної розвідки у м. Донецьк. Допити і побиття відбувались за участі й інших офіцерів ЗС РФ. Про зв’язки з РФ свідчать «…камуфляж типу горка, на них були шеврони “Ввічливі люди” і розпізнавальні металеві значки з зображенням кажана – знак воєнної розвідки РФ. Також офіцер показав свою нову російську систему навігації. Це була супутникова російська навігація останнього покоління».

Заручників горлівського «МДБ ДНР» зазвичай переводили в управління «МДБ ДНР» в м. Донецьк.

На сьогодні будівля продовжує функціонувати як Горлівський МВ «МДБ ДНР».  Згідно з даними ЗМІ, в 2020 р. функції начальника відділку виконує Борис Гвінепадзе – колишній начальник штабу Горлівського райвідділку МВС.

 

Східноукраїнський центр громадських інітціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

 

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г