Тюрми і катівні Чистякового: міський відділ міліції

будівля Торезького міського відділу поліції  ДНР, де утримують людей. Фото: МВД ДНР
18.06.2021

Location icon вул. Енгельса, 126, м. Чистякове (до 2016 р. – Торез), Донецька область


Адмінбудівля Торезького міського відділу ГУМВС України в Донецькій області була захоплена озброєними учасниками незаконного збройного формування т.зв. ДНР 27 липня 2014 р. Деякі працівники місцевої міліції почали працювати вже на користь «поліції ДНР», зокрема В’ячеслав Мартиненко і Роман Романов, які  стали причетними до незаконного утримання людей.

Кого утримували

П’ятиповерхова будівля захопленого міського відділу міліції включає ізолятор тимчасовго утримання. Саме тут утримували місцевих, затриманих через порушення комендантської години та громадського порядку.

Серед інших тут також утримували трьох жінок, двох з яких звинувачували у шпигунстві на користь Збройних Сил України.

Умови утримання: без їжі, води, туалету

За спогадами постраждалої, в камерах було брудно, дуже холодно, вогко. Затриманих жінок утримували окремо від чоловіків. У камері, де тримали жінок, було тільки одне ліжко, на якому вони спали втрьох.

Протягом тижня утримання полонянок не годували: вони отримували їжу та воду з передач та від небайдужих охоронців.

Паштет. Він такий, кольору лайна, і консистенції теж лайна. Ні правда! Він коричневий такий! І води же у нас не було. І печива галетні, сухі - теж я таких ніколи не бачила. Якісь такі, цікаві. Старі. І руки у нас були брудні, і ось так, під нігтями чорне. І ось так от, навколо кутикули все це - бруд вже налипнув. Не про що це було все мити, і витирати. І вона цим брудним пальцем брала два печива (нас троє). Вона брала печиво брудним пальцем мазала вміст на печиво на трьох, ділила на трьох, і ми це їли. І мені було так смачно! І я думала: чого я раніше таке не їла? Це ж так смачно! Це було у нас, ну, не кожен день така їжа у нас була. Ну, разів зо два, напевно, він їй таке приносив.

До нелюдських умов додавалась відсутність можливості помитись і відвідувати туалет, оскільки замість дверей в камері була решітка, і це повністю позбавляло утримуваних приватності. Заручниці відчували фізичний і психологічний дискомфорт через неможливість справити свої природні потреби, оскільки охоронці-чоловіки постійно проходили повз камеру і могли підгледіти: 

Ну ось, решітчаста стіна ...Ось тут міліціонери ці ходять, ось тут бойовики бігали постійно в формі, зі зброєю. Вони постійно бігали по цьому коридорчику. І в туалет. Я в цьому туалеті повинна сісти, і щось робити? Ну як? Можливо, ми ще через це не могли сходити

Також незаконно утримувані жінки страждали від гендерно-обумовленого насильства, оскільки були позбавлені доступу до спеціальних гігієнічних засобів.

Єдине, чому мені хотілося в туалет - це помитися мені хотілося. Ось. При тому всьому в мене були жіночі ці всі дні. І все це засихало, смерділо, і сморыд був неймовірно страшний. Мені дуже сильно єдине бажання було - помитися. Не було води, нічого не було. Вони не давали.

Як згадує одна з полонених, спочатку її кілька годин допитували у захопленому офісі Торезького осередку «Партії Регіонів», потім утримували три дні в кабінеті для допитів на третьому поверсі, а після цього перевели до камери. Через недоїдання вона знепритомніла, для неї викликали швидку медичну допомогу.

Допити і погрози

Під час допитів жінок «слідчі ДНР» постійно погрожували фізичною розправою над заручницями та членами їхніх сімей.

 Та й вони мені говорили: «Ми тебе все одно розстріляємо. ось там, в канаві будеш валятися. Як всіх»

Серед іншого, полонянки згадують випадок погроз і залякувань від особи, яка представилася співробітником російської Федеральної Служби Безпеки (ФСБ).

І він починає бити кийком по столу. Я не могла тримати руки нагорі тому, що мене видають якісь рухи. Я їх весь час ховала, щоб якось стримати тремтіння, або я не знаю. І він б'є палицею перед обличчям. Ось махає, просто я відчуваю навіть повітря від неї, як у мене по обличчю гуляє. І він кричить: «А тепер тебе буду допитувати я, офіцер російського ФСБ!». Ну, там можна було і не говорити, що він російського ФСБ. Там цей акцент у нього, цей новгородський. Такий чіткий, або вологодський.

Станом на 2020 р. за цією адресою функціонує «Торезький міський відділ поліції МВС ДНР», де незаконно продовжують утримувати людей.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г