Тюрми Макіївки: виправна колонія №32

27.07.2021

Location icon вул. Кірова, 141, м. Макіївка, Донецька область


Виправна колонія середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, вперше засуджених до позбавлення волі на певний термін. Планове наповнення – 1800 осіб. Територія установи умовно розділена на дві зони: промислова (виробничі цехи) та житлова (адмінбудівля, бараки, їдальня, капличка).

Під контролем «ДНР»

Виправна колонія неодноразово потрапляла під обстріл: так, у серпні 2014 р. унаслідок влучення снарядів у житлове приміщення закладу, загинуло 4 ув’язнених, ще 6 осіб отримали поранення. Установа перейшла під контроль т.з. ДНР у вересні 2014 року, силового захоплення не відбувалось.За інформацією Донбас SOS, у 2015-2016 рр. учасники НЗФ розташовували військову техніку та здійснювали постріли з території колонії.

Кого утримують

Приблизно з 2017 р. у виправній колонії № 32 відбувають покарання особи, які засуджені т.зв. судами «ДНР» за злочини, що були вчинені після початку збройного конфлікту. Зокрема, серед них є колишні учасники незаконних збройних формувань.

У цій колонії, окрім інших категорій ув’язнених, утримують українських військовополонених і цивільних осіб, засуджених з причин, пов’язаних із збройним конфліктом. Їх «засудили» за шпигунство на користь України, державну зраду, тероризм і замах на вбивство представників «ДНР». Для цієї групи бранців (т.зв. політв’язнів) відведений окремий барак № 9, без можливості контактів з іншими засудженими. Відомо, що з 2017 р. по грудень 2019 р. у цьому бараку утримували щонайменше 55 осіб, яких після «вироку» переводили з Донецького СІЗО чи «Ізоляції» до цієї колонії.

Також відомий випадок, коли декількох українських військовополонених утримували спочатку у виправній колонії № 97, потім (на період «слідства» і «суду») – в Донецькому СІЗО, а згодом уже ув’язнили в Макіївській колонії № 32 (звідки звільнили за обміном 29 грудня 2019 р.).

Умови утримання «політичних»

У бараку № 9 Макіївської в/к № 32 створені спеціальні умови утримання, які діють з 2017 р. і поширюються тільки на українських політв’язнів. Перші два тижні строку політв’язні перебувають на т.зв. «карантині», в дисциплінарному ізоляторі камерного типу, що знаходиться в іншій будівлі. 

Потім ці бранці утримуються в бараку № 9, де полонені перебувають більшість часу. На першому поверсі розміщується невелика кімната для прийому їжі (але майже без меблів, тому бранцям доводилось їсти стоячи); кімната з туалетом та умивальниками (вода подається двічі на день по 20 хв); кабінет начальника загону; приміщення для виховної роботи (де полонені мають змогу читати книжки з тюремної бібліотеки, дивитись телевізор кілька годин на день).

На другому поверсі розміщується спальна секція з двоярусними ліжками. Раз на тиждень незаконно ув’язнених водять помитись до бані, яка знаходиться в окремій будівлі. Харчування надається тричі на добу.

Фото: Українські військовополонені у Макіївській в/к № 32, скрін з відео.Автор: Телеканал «Россия 24». Дата: 26.12.2019 р.
Також бранцям дозволено протягом дня гуляти у «локалці» – великому, але заґратованому з усіх боків, дворі бараку. За свідченнями екс-полонених, частково ремонт, обслуговування бараку та облаштування двору здійснювалось самими незаконно ув’язненими за кошти родичів (закуплялись будматеріали, вугілля тощо).
Фото: Українські військовополонені у дворі свого бараку № 9 у Макіївській в/к № 32, скрін з відео. Автор: Телеканал «Россия 1». Дата: 27.12.2019 р.

За дотриманням режиму і дисципліни в бараку № 9 слідкують троє засуджених (т.зв. завгосп і два його помічники), які співпрацюють з адміністрацією колонії. Періодично в цьому місці відбуваються обшуки, які проводять члени підрозділу «РОСНАЗ» (спеціальний загін охоронців колонії для придушення бунтів і заворушень). Нерідко під час таких випадків відбувалось побиття деяких полонених.

Проблеми зв'язку з рідними

За словами колишнього бранця, представники Червоного Хреста та ОБСЄ не мають доступ до українських незаконно ув’язнених. Тому можливість листування чи передач з української території відсутня.

Ті незаконно засуджені, які мали родичів на тимчасово окупованій території Донецької області, мали можливість бачитись з ними під час нетривалих зустрічей раз на кілька тижнів. Також ці бранці могли телефонувати рідним двічі на тиждень за допомогою мобільного зв’язку від місцевого мобільного оператора «Фенікс», оскільки там не працюють українські оператори мобільного зв’язку. Дзвінок відбувався через гучний зв’язок в присутності адміністрації закладу. Також їм надавалась можливість отримувати передачі, але теж тільки з території т.зв. ДНР.

Відсутність необхідної медичної допомоги

За свідченнями постраждалих, медична допомога надається в неналежному обсязі: відбуваються формальні огляди за потреби, але для лікування всіх хвороб лікар колонії Сергій Нерчук рекомендує підсолену кип’ячену воду. При тому, що станом на 2020 р. у в/к № 32 утримують декількох полонених з хронічними захворюваннями, які потребують постійного обстеження і лікування. Тільки завдяки передачам ліків від родичів ці політв’язні отримують необхідне лікування, однак їх стан погіршується.

Нелюдське поводження

За повідомленням колишнього військовополоненого, деякі представники персоналу (зокрема завгосп) психологічно тиснули на ув’язнених:

Я побив завгоспа… За його відношення не до мене, а до решти пацанів. Він божевільний, “урабатував” (знущався – ред.) пацанів: то пошле на три букви, то ляпас дасть. Але я сам його спровокував, вибив йому два зуба, розбив брову. Ну і мені трохи голову розсікли...

Через дисциплінарні порушення політв’язнів поміщали у карантинний дисциплінарний ізолятор (карцер) – маленьку камеру, де не було можливості сидіти і лежати на нарах у денний час, а також не було доступу до цигарок та перегляду телевізора.
 
Частину українських полонених звільнили під час обміну 27 грудня 2017 р. і 29 грудня 2019 р. Проте станом на кінець 2020 р. у Макіївській в/к № 32 продовжують утримувати щонайменше 23 незаконно ув’язнених.

З 2014 р. по 2019 р. керував Макіївською виправною колонією № 32 Юрій Гнатів. Станом на 2020 р. начальником цієї колонії є Л. Воробей.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г