Тюрми Шахтарська: підвал п’ятиповерхового житлового будинку

22.06.2021

Location icon мікрорайон № 8 (Журавлівка), 9, м. Шахтарськ, Донецька область


У серпні 2014 р. підвал п’ятиповерхового житлового будинку на південній околиці Шахтарська в мікрорайоні Журавлівка учасники незаконних збройних формувань (далі - НЗФ) використовували як  незаконну в’язницю. Через бойові дії поблизу Шахтарська більшість населення залишила свої домівки, як і цей п’ятиповерховий будинок. 

Кого утримували

Протягом першої половини серпня 2014 р. в цьому місці несвободи утримували щонайменше чотирьох немісцевих цивільних: волонтерів, які допомагали українським військовим; особу з проукраїнською позицією та прихильника «ДНР». Цих бранців привезли з захопленої будівлі СБУ в м. Донецьк для виконання примусових робіт і передали у розпорядження підрозділу, командиром якого була особа з позивним "Скорпіон" з НЗФ «Восток».

Вдень рили окопи, вночі спали у підвалі з щурами

Вдень полонених змушували копати окопи, укріплювати бліндажі.

Тобто нас туди відвезли, привезли на околицю і «копайте окопи». У нас виходить: ось Шахтарськ, ось це дорога вже, ну околиця міста, ось іде дорога. Ось ці будинки, вони метра на три нижче рівня поля. Поле десь кілометрів зо три, потім посадка йде. І вони ось між цими будинками копають окопи. Я зрозумів, що ці окопи взагалі нікому не потрібні. 5-типоверхівки стоять обличчям туди. Потім цей бере, стягує до цього окопу шини, потім маскує їх там.

За словами колишнього полоненого, також їх змушували шукати розтяжки, блукаючи південною околицею Шахтарська.

Вночі заручників утримували в сирому підвальному приміщенні житлового будинку, де вони спали на картоні на земляній підлозі. Для освітлення використовували свічки. Годували нерегулярно, переважно бранці самі збирали неподалік на городах овочі та готували їжу на вогнищі. Воду для пиття та умивання брали з колодязів.

У підвалі постійно бігали щури, і один з бранців боявся, що вони його вкусять:

І нас тримали в будинку в підвалі. І ось це там в першу ніч було: пробіг щур вночі. І я себе налаштував, що щур може лизнути кров і випустити якусь там (отруту - ред.). Я, виходить, ось ці 20 днів не спав практично. Тобто я  запалив свічку, т падав як би, ну відключався в напівдрімоті, потім я включався. І ось це я постійно в такому був стані, не розслаблений, нічого.

Охороняли та конвоювали бранців учасники НЗФ «підрозділ Скорпіона» з позивними «М’ясник» та «Рекс».

Приблизно всередині серпня 2014 р. чотирьох незаконно утримуваних передали у розпорядження НЗФ «Кальміус» і перевели до незаконної тюрми у підвалі іншого будинку (див. Підвал дев’ятиповерхового житлового будинку).

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г