Тюрми та катівні Горлівки: підвал МУ ГУ МВС

14.04.2016

Location icon вул. Петровського, м. Горлівка, 2, Донецька обл.


Два роки тому – 14 квітня 2014 року – бойовики розпочали штурм МУ ГУ МВС України у м. Горлівка. Того ж дня на приміщення начепили прапор так званої «ДНР», а саму споруду підпалили. Зрештою, сепаратисти прогнали з адмінбудівлі правоохоронців та призначили замість них «своїх». З того часу до підвалу Горлівського управління МВС почали саджати полонених.

Умови утримання

За свідченням постраждалих, тут було два підвали – сухий та мокрий. Перший було водночас останнім приміщенням від входу будівлі. У ньому не було дверей та вікон, на підлозі лежав тонкий матрац. На стінах – труби і теплоносії.

Гіршим варіантом для полонених було так званий «мокрий» підвал, де стояла вода і було багато канцелярського скотчу. У приміщенні було два стільці та залізний ящик з піском. Двері чимось підпирали з іншого боку. Не було доступу до питної води, а невільників не годували. Крізь відкрите вікно з решіткою заходило повітря, але в камері стояв сильний запах тіл, що розкладались, до того ж весною тут було спекотно.

Проте підвал, абсолютно не пристосований для перебування в ньому людей, це ще «квіточки» порівняно з нелюдським поводженням, яке тутешній персонал застосовував щодо бранців.

Ставлення до полонених

Деяких свідків конвоювали до горлівського підвалу з закритими очами та вухами. Так, голову перев’язували світлонепроникною пов’язкою, по верху якої намотували скотч. На додачу вуха закривали ватою, щоб полонений у жодний спосіб не дізнався про те, куди його везуть.

Ось що пригадує про момент затримання колишній в’язень:

«…вийшов Ігор Безлєр на прізвисько «Бєс». Він сказав: «Все. Затримати». Тут мені закрутили руки, пустили, ми не бачили куди ми йдем, нічого не було видно, опустили нас в цей… підвал»

Деяких тутешніх бранців часто допитували: на «бесіду» їх виводили кожні кілька годин, чим унеможливлювали повноцінний сон в’язня. Персонал горлівської катівні відзначився особливо екзотичним підходом до тортур: жертв перед допитом змушували роздягатися, після чого так і не повертали взуття, тож деякі полонені мусили пересуватися в’язницею босоніж. Крім того, сепаратисти професійно здійснювали побиття – не зачіпали обличчя, проте серйозно ушкоджували внутрішні органи.

«Одного разу мене відвели до лікаря. Лікар мене оглянув. Проголосив, що я геть погана. Сказав, єдине для мене лікування – питна вода. Порадив дати мені відро води і залишити лежати. Потім до мене ще раз приходив цей лікар. На той час я вже була в штанах. Він намагався стягнути з мене ті штани. Це було так огидно… А штани приклеїлись до тіла через всі ці рани, все гнило. Він стягував ці штани… На третій день він прийшов і просто побив мене. Отака мені медична допомога була», – пригадує людина, яка дивом пережила пекло.

Полоненим давали вибір без вибору – для звільнення потрібно було або служити в «ополченії», або внести заставу в розмірі 10 тисяч гривень. В іншому разі – розстріл.

У тому, що смертна кара не була лише погрозою, на власному досвіді переконався один із в’язнів, якому довелося власноручно збирати по камері рештки свого закатованого товариша.

Персонал горлівського МВС знущався з бранців, як тільки хотів: полонених піддавали жорстоким тортурам (відрізали та просвердлювали частини тіла, били, катували електрошокером та психологічному насильству (імітували розстріл). Після цього жодної медичної допомоги постраждалим не надавали.

Останні новини

Акція протесту "Нагадай про кожного", м. Київ

В Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти. Серед вимог — прийняття законів про статус полонених та воєнні злочини

10 жовтня в Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти «Нагадай про кожного».  Про це повідомляє...

Правозахисники та колишні полонені вимагали від Верховної Ради ухвалити закон про воєнних злочинців

Фото: Суспільне 15 вересня під Верховною Радою України відбулася акція з вимогою прийняти законопроект №2698 «Про внесення змін до ...

Результати опитування

53% українців вважає, що до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами «ДНР» та «ЛНР» мають бути притягнені лише винні у воєнних злочинах, - результати опитування

  53% українців вважають, притягнутими до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами влади так званих «ДНР»/ «ЛНР» мають ...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г