Тюрми та катівні Луганська: приміщення колишнього дитячого садка «Чайка»

18.06.2020

Location icon м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, 10А


В приміщенні колишнього дитячого садочку №94 «Чайка» за адресою м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, 10-А розташовувалася незаконна в’язниця так званого Комітету держбезпеки «ЛНР» під назвою «СМЕРШ».  Учасники незаконного збройного формування використовували як незаконне місце несвободи також гаражі й підвальне приміщення поблизу дитячого садка. За свідченнями деяких колишніх полонених, поруч, у приміщенні колишнього магазину одягу та текстилю «Кохана» за адресою м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, 10 розташовувалася база «СМЕРШу».

Перші випадки незаконного ув’язнення фіксуються вже 13 червня 2014 р. (за 5 днів до офіційного створення так званого комітету).

Умови утримання

У «камері» зазвичай перебувало від 5 до 16 ув’язнених. Цих осіб утримували від кількох годин до двох місяців. Разом в камері утримували військовополонених, мародерів й колишніх кримінальних авторитететів. Затриманих через політичні погляди утримували разом з учасниками НЗФ.

Упродовж літа 2014 р. полонених годували один раз на день. Для туалету в «камерах» спочатку стояли пляшки, згодом відро, а вже напередодні переїзду «СМЕРШу» до іншого місця – в гаражах і підвалі представники НЗФ поставили біотуалети на випадок приїзду ОБСЄ. Оскільки приміщення були майже порожніми, затриманим доводилося спати на бетонній підлозі, щоправда, пізніше їм принесли кілька ковдр. Водночас опитані респонденти згадували про холод вночі та постійну задуху вдень.

Деяких полонених змушували працювати на території місця несвободи або на кухні, котра розміщувалася в приміщенні колишнього  магазину. Там вони мили посуд, чистили картоплю тощо.

Катування та жорстоке поводження

До усіх полонених систематично застосовувалися тортури та інші види насильства. Це відбувалося під час допитів, які проводили як в самих камерах, так і в будівлі колишнього магазину-бази учасників НЗФ.

Так описує допит один із колишніх полонених:

 «Допит проводили швидше за все саме росіяни. Я це розумів з висловлювань. Які саме? Саме сам говір ... Допит проводився, звичайно, в досить жорсткій манері. Те що били це зрозуміло. І каструвати хотіли, і спину різали ножами, шокер дістали, стріляли».

Про утримання полонених на базі «КДБ «ЛНР» знав безпосередньо так званий голова «ЛНР» Валерій Болотов – він приймав рішення про утримання окремих полонених. На базу неодноразово приїздив очільник «парламенту» так званого ЛНР Олексій Карякін.

Підрозділ «СМЕРШ» розташовувався за згаданою адресою до серпня 2014 р., допоки Володимир Громов не перестав виконувати функції так званого начальника контррозвідки  «ЛНР».

Нижче у вкладці «Спогади» читайте спогади колишніх полонених про дане місце несвободи, у вкладці «Персонал» - про осіб, які причетні до катувань і жорстокого поводження з полоненими.

Останні новини

Воєнні злочини РФ за останні два тижні зросли за кількістю, видами та жорстокістю, — дайджест СЦГІ

Кількість нових порушень, вчинених російськими військовими в Україні стрімко зростає. За час повномасштабного вторгнення Російської ...

РФ систематично вчиняє 7 типів воєнних злочинів: підсумок 30 днів повномасштабної війни

З початку повномасштабного вторгнення в Україну військові Російської Федерації систематично вчиняють 7 типів воєнних злочинів. Про ц...

СБУ оголосила в розшук учасника НЗФ, причетного до функціонування незаконного місця несвободи в м.Брянка

18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г