Тюрми та катівні Стаханова: школа-інтернат

04.04.2016

Location icon Луганська обл., м. Стаханов, вул. Матросова, 1


Інформація про те, що Стахановська обласна загальноосвітня школа-інтернат №1 почала слугувати бойовикам за військову базу, просочилася у мережу в червні 2014 року. Як писав «Обозреватель», в цей час на території навчального закладу розміщували військову техніку. Але якщо класні приміщення бойовики використовували як казарми, то підвал став місцем утримання та катування незаконно ув’язнених осіб.

У полон до бойовиків потрапляли з різних причин: за участь у проукраїнських акціях у місті, за побутові правопорушення, алкоголізм і наркоманію, а також – за нетрадиційну орієнтацію.

Умови утримання

У підвалі школи-інтернату використовували три камери розмірами близько 10х5 метрів. За свідченнями колишніх бранців, на бетонній підлозі стояли ліжка зі старими матрацами без ковдр та подушок, були також залишки якихсь меблів. Це вологе приміщення не вентилювалося тож тут постійно було душно. Треба зауважити, що в підвалі школи-інтернату одночасно перебувало в різний час від 40 до 60 осіб.

Свіже повітря потрапляло у приміщення, в якому незаконно утримували в’язнів, тільки через невеликі шпарини у дверях.

«Збільшувалася кількість людей – було дуже душно. Тільки в останній камері за кілька днів до звільнення було не настільки волого, від чого було легше дихати», – згадує колишній полонений.

Денне світло до підвалу доступу не мало (не було вікон), однак лампа світилася в камері цілодобово. При цьому полонені не могли самостійно її вимикати.

Якщо в’язні харчувалися, то тільки тим, що передавали їм родичі (але їжу передавали не всім і не завжди). Отриману їжу розділяли між усіма полоненими. До туалету бранців випускали двічі на день, і лише там вони могли наповнити пляшки водою з-під крану. У проміжках між цим для справляння малої нужди вони змушені були використовувати пластикову тару.

У місці несвободи була медсестра, яка робила пораненим перев’язки та давала ліки. Однак вона приходила не відразу після прохання полоненого, а лише через 1-2 дні.

Ставлення до полонених

Усіх «неполітичних» полонених притягували до примусових робіт. Натомість людей, які потрапили до полону через проукраїнську позицію, працювати здебільшого не змушували, проте систематично допитували. Під час допитів бранців били, всіляко знущалися з них фізично і психологічно.

«Одного разу нас змусили вчити вірші про "ЛНР" і виступати перед ними», – розповідає свідок.

У підвалі поряд із камерою, де утримували полонених, розташовувалася катівня, тому в’язні постійно чули звуки тортур і побиття. Як метод психологічного насильства до бранців також застосовували імітацію розстрілів.

За свідченням очевидця, це, а також випадок, «коли на наших очах вбивали адвоката Загладу», було найстрашнішим за весь час полону.

Останні новини

Акція протесту "Нагадай про кожного", м. Київ

В Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти. Серед вимог — прийняття законів про статус полонених та воєнні злочини

10 жовтня в Києві та інших містах пройшла акція на підтримку полонених та зниклих безвісти «Нагадай про кожного».  Про це повідомляє...

Правозахисники та колишні полонені вимагали від Верховної Ради ухвалити закон про воєнних злочинців

Фото: Суспільне 15 вересня під Верховною Радою України відбулася акція з вимогою прийняти законопроект №2698 «Про внесення змін до ...

Результати опитування

53% українців вважає, що до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами «ДНР» та «ЛНР» мають бути притягнені лише винні у воєнних злочинах, - результати опитування

  53% українців вважають, притягнутими до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами влади так званих «ДНР»/ «ЛНР» мають ...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г