Тюрми та катівні Стаханова: УБОЗ

28.04.2016

Location icon Луганська область, м. Стаханов, вул. 395-ї Шахтарської Дивізії, 48


Одна з найбільших катівень Стаханова розташовувалась у будівлі управління МВС по боротьбі з організованою злочинністю. У це місто бойовики т. зв. «ЛНР» перемістилися у травні 2014 року, зайнявши більшість адмінбудівель. Безпосередньо в УБОЗі на момент захоплення перебувало близько 40 учасників НЗФ.

Умови утримання

Полонених в УБОЗі утримували в колишньому гаражі для автомобілів та сараї, не пристосованому для перебування людей. Гараж розділявся на дві частини, в одній з яких тримали разом від двох до трьох десятків чоловіків і жінок, а в іншій – боєприпаси і зброю. Загалом же розмір гаража складав близько 18 м2. Деяких полонених утримували безпосередньо в будівлі УБЕЗу, де були ліжка і матраци, а самим в’язням регулярно давали їжу.

За свідченнями колишніх полонених, у приміщенні було нічим дихати, повсюди – пил, бруд, сморід. Свіже повітря проступало до гаража тільки тоді, коли хтось відчиняв двері. У гаражі також було маленьке віконце, вирізане болгаркою, але воно не рятувало від спеки.

Захоплена будівля Стахановського УБОЗу. Фото: Telegazeta.com.ua

 

Також полонених не годували: в одному з випадків полонені виживали завдяки харчам, які їм передавали родичі. Родичам більшості полонених сепаратисти не повідомляли про місце перебування полонених, тож вони просто не мали змоги передати їжу. Ці продукти розділяли між собою, щоб ніхто не помер з голоду. До туалету виводили один раз на добу і тільки в супроводі озброєних конвоїрів. Для справляння малої нужди у приміщенні були пляшки. Пластикову тару також використовували для того, щоб один раз на день набрати в неї води.

Спати полоненим доводилося на бетонній підлозі, вкритій лахміттям. При цьому вночі людей могли виводити на допит.

Пересуватися по гаражу було заборонено, тож поки поряд із приміщенням були охоронці, всі мали сидіти на своїй місцях.

За свідченнями очевидців, у полоні перебували хворі на алкоголізм, наркоманію, В і С, туберкульоз та СНІД. Цих людей тримали разом з усіма іншими та не надавали їм медичної допомоги.

Ставлення до полонених

Колишні полонені стверджують, що лояльного ставлення персоналу стахановського УБОЗу могли чекати тільки ув’язнені бойовики – їх не били, виводили на прогулянки, передавали цигарки. Алко- та наркозалежних били, виводили на примусові роботи – рити окопи, розвантажувати снаряди, продукти харчування. Зі свідчень колишніх полонених відомо, що випадок затримання за гомосексуалізм. Із цим в’язнем поводилися особливо жорсткого: його постійно утримували в ямі гаражу, тоді як інших полонених тримали там максимум два дні.

Проукраїнських активістів постійно допитували, паралельно застосовуючи фізичне знущання. Зрідка бойовики протоколювали допити. В такому разі полонених змушували підписуватися під тим, що вони нібито вели антиконституційну діяльність проти республіки. Під час звільнення обов’язково змушували писати, що в’язень не має претензій до влади т. зв. «ЛНР».

Колишні полонені стали свідками та жертвами жорстоких побиттів, удушень, прив’язування на ланцюг, імітацій розстрілів. Після допитів в’язні поверталися з пробитими черепами та порізами на тілі. За свідченнями очевидців, іноді в ході допиту людей убивали.

Угруповання Павла Дрьомова перед адмінбудівлею Стахановського УБОЗу. Фото: Андрій Горшков

На території колишнього Стахановського УБОЗу цивільних полонених утримували щонайменше до кінця грудня 2014 р. Згодом учасники угруповання П. Дрьомова покинули УБОЗ, а в 2019 р. у ньому почало діяти Стахановське відділення військово-патріотичної організації т.зв. «ЛНР» «Молода гвардія – ЮнАрмія». 

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г