«Розрізав скальпелем кайдани, що в’їлися в шкіру»: моральні і фізичні знущання в захопленій Луганській ОДА

13.04.2018

Location icon Луганська обласна державна адміністрація


Після ведення відкритої проукраїнської політики, Олександр Ретівов усвідомлював, що піддається небезпеці. Після чергових мітингів, його було запроторено до підвалу. Співробітник відділу культури районної держадміністрації потрапляє до Луганської обласної державної адміністрації як заручник.  

Коли стало неможливим проведення проукраїнських мітингів, то він організував активну компанію у соціальних мережах. За це його швидко знайшли. Обшук і вилучення можливих девайсів вчинялися на робочому місці і в помешканні.

Постраждалий згадує, що вилучений комп’ютер не могли розпаролити:

«Я называл пароль, пароль не подошел, он (бойовик – прим. авт.) психовал, я сам ввести не мог потому, что руки были скованы за  спиной. И чуть ли ему не носом показывал»

Кайданки так впилися з часом у зап’ястя Олександра, що їх довелося вирізати разом зі шкірою. Самого ж ув’язненого протримали три дні в холодильному приміщенні, куди кидали тих, хто мав найбільші побої. В Олександра, як пізніше описали лікарі, через сильні забої  голови були пошкоджені частини головного мозку, які відповідають за мову та координацію, тому довгий час він не міг навіть сформулювати речення, аби заговорити з конвоїрами.

«По истечении трех дней привели фельдшера ихнего. Разрезал скальпелем уже въевшиеся в кожу строительные наручники пластиковые, и меня перевели в камеру, которую они называли третья».

Тих, хто на ногах ще міг триматися, найменш побитих, за розповідями постраждалого, забирали рити окопи, працювати на передовій. Такою була перевірка на фізичну витривалість.

«Бывало, били всех сразу. Кого два раза, кого раз. Постоянно держали в тонусе, так сказать. Мне в одном из ночных избиений повредили ногу. Все время она пухла, ее не лечили, в итоге она перестала влазить в обувь. Я так и  ходил, туфель на одной ноге, а втора просто в двух носках».

Морально ж намагалися давити ув’язнених іншими методами.

«В три часа ночи примерно, нас выгоняли в коридор, там мы должны были называть свои данные, фамилию и имя отчество, и за что содержишься. Я, например, укроп, священник – правосек, потому что, согласно формуле обвинения, он благословлял правосеков на Майдане, а я – укроп, потому что отстаивал украинскую позицию. Ну и так далее»   

Коли стан побоїв, зокрема ноги, наблизився до крайньої межі небезпеки здоров’ю, Олександра доставили до лікарні. Однак там йому не змогли допомогти місцеві лікарі. Бойовики наказали Олександру йти чимдуж із їхніх очей. Діставшись із травмованою ногою до найближчого блокпосту, його знову забрали до підвалу, адже не мав документів. Узгодивши питання щодо новоспеченого полоненого, бойовики відпускають через кілька днів Олександра. Будуючи маршрут до свободи найдалі від блокпостів, чоловік тепер потрапляє на комендантську годину і знову підпадає під ув’язнення «неслухняних».

Нині чоловік живе і працює на підконтрольній Україні території, однак вимушений покладатися лише на власні сили. Жодних компенсацій за фізичну і моральну шкоду життю і здоров’ю отримати вже не сподівається. З часу незаконного ув’язнення Олександра в Луганській ОДА пройшло чотири роки, однак травма залишилася назавжди, а з нею і переоцінка цінностей.   

«Вообще мы, прошедшие через подобное, по другому видим мир. Думаю, это навсегда. Ценность обретают те вещи, которые раннее вообще не замечались, которые раннее считались важными, смысл теряют вообще. Поэтому, ну я думаю, взгляды у каждого человека со временем теряются, но в сфере таких событий, они меняются безвозвратно»

Більше про історії полонених в аналітичному звіті «За ґратами будинку «Уряду ЛНР».

Ми надаємо безкоштовну правову допомогу. Закликаємо  осіб, які постраждали під час конфлікту або стали свідками грубих порушень прав людини, повідомляти про такі порушення організації-члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» у спеціальній формі на сайті.

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г