За фасадом суду: незаконна в'язниця ватажків «ДНР» та «ЛНР» в Антрациті

05.07.2021

Location icon вул. Менжинського, 8, м. Антрацит, Луганська область


Антрацитівський міський суд – трьохповерхова будівля на вулиці Менжинського. Влітку 2014 р. була захоплена соратниками Ігоря Безлера, лідера «Горлівського ополчення» «ДНР».

Для утримання полонених комбатанти використовували цокольні приміщення суду – дві кімнати, площею 2,5х3,5 метри. В них затримані перебували від кількох днів до місяця. Впродовж цього часу їх майже не годували, а воду давали непостійно.

Задуха та сморід

Влітку 2014 р. у приміщеннях було неймовірно душно, і тривале перебування в них завдавало непосильних страждань: 

«Ніяких вікон, ніякої віддушини, нічого не було. Спочатку мене рятувало те, що вони відчиняли дверне віконце вдень. Воно було з цієї сторони ось так. І ось тут була «годівниця»

Для відпочинку в одній кімнаті стояли рейки, без матрацу та подушки. Також містився унітаз, проте в ньому не було води і він практично не прочищався.

Слабке штучне освітлення всередині приміщень ніколи не вимикалось. В таких умовах у деяких полонених виникали млосні неприємні відчуття.

Тортури та імітація страти 

У цоколі суду утримували лише цивільних осіб, яких звинувачували у «шпигунстві» на користь України, крадіжках, торгівлі наркотиками та в інших недоказових злочинах. До усіх затриманих застосовувалась фізична сила та психологічний тиск. Часто побиття відбувалися в тих же  кімнатах для утримання, у присутності інших полонених: 

«Одним словом, привезли чоловіка з мішком на голові, прив’язали його до стільця, відчинили двері… І ось його почали люпцювати: спочатку там руками, потім гумовими палицями, а згодом в хід пішли обрізані труби. На це, звичайно, було сташно дивитися, тому що бризки летіли у всі боки. І навіть до мене долітало…»

На території захопленого суду поширеним явищем була імітація страти. Комбатанти нерідко стріляли біля затриманих у приміщеннях або виводили їх для розстрілу на задній двір. За словами колишнього бранця, деяких утримуваних могли дійсно вбивати – у полоні він неодноразово чув жахливі крики з сусідньої цокольної кімнати, вистріли, а потім незрозумілу після запалої тиші метушню. 

Хто був відповідальним?

Влітку 2014 р. командиром у будівлі суду був житель Антрацита Валерій Комаров («Комар»). Однак він, очевидно, підпорядковувався І. Безлеру. У серпні 2014 р. одного з «політичних» полонених комбатанти «Комара» планували конвоювати до Горлівки. 

Лідер «Горлівського ополчення ДНР» Ігор Безлер. Фото: Діалог.ua

«Русь» Сергія Бондаренка 

З осені 2014 р. міський суд потрапив під контроль ватажка підрозділу «Русь» Сергія Бондаренка. За його розпорядженням деяких полонених також утримували у згаданих цокольних кімнатах восени 2014 р. та у 2015 р. Як повідомляє джерело силових структур «ЛНР», один із полонених загинув після побиття у дворі захопленого міського суду в листопаді 2014. 

Командир підрозділу "Русь" Сергій Бондаренко. Фото: Myrotvorets.center

Підрозділ С. Бондаренка «Русь» контролював будівлю міського суду приблизно до весни 2015 р. Згодом у ній було облаштовано «Антрацитівський міський суд ЛНР», який розміщується там і дотепер.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г