За фасадом суду: незаконна в'язниця ватажків «ДНР» та «ЛНР» в Антрациті

05.07.2021

Location icon вул. Менжинського, 8, м. Антрацит, Луганська область


Антрацитівський міський суд – трьохповерхова будівля на вулиці Менжинського. Влітку 2014 р. була захоплена соратниками Ігоря Безлера, лідера «Горлівського ополчення» «ДНР».

Для утримання полонених комбатанти використовували цокольні приміщення суду – дві кімнати, площею 2,5х3,5 метри. В них затримані перебували від кількох днів до місяця. Впродовж цього часу їх майже не годували, а воду давали непостійно.

Задуха та сморід

Влітку 2014 р. у приміщеннях було неймовірно душно, і тривале перебування в них завдавало непосильних страждань: 

«Ніяких вікон, ніякої віддушини, нічого не було. Спочатку мене рятувало те, що вони відчиняли дверне віконце вдень. Воно було з цієї сторони ось так. І ось тут була «годівниця»

Для відпочинку в одній кімнаті стояли рейки, без матрацу та подушки. Також містився унітаз, проте в ньому не було води і він практично не прочищався.

Слабке штучне освітлення всередині приміщень ніколи не вимикалось. В таких умовах у деяких полонених виникали млосні неприємні відчуття.

Тортури та імітація страти 

У цоколі суду утримували лише цивільних осіб, яких звинувачували у «шпигунстві» на користь України, крадіжках, торгівлі наркотиками та в інших недоказових злочинах. До усіх затриманих застосовувалась фізична сила та психологічний тиск. Часто побиття відбувалися в тих же  кімнатах для утримання, у присутності інших полонених: 

«Одним словом, привезли чоловіка з мішком на голові, прив’язали його до стільця, відчинили двері… І ось його почали люпцювати: спочатку там руками, потім гумовими палицями, а згодом в хід пішли обрізані труби. На це, звичайно, було сташно дивитися, тому що бризки летіли у всі боки. І навіть до мене долітало…»

На території захопленого суду поширеним явищем була імітація страти. Комбатанти нерідко стріляли біля затриманих у приміщеннях або виводили їх для розстрілу на задній двір. За словами колишнього бранця, деяких утримуваних могли дійсно вбивати – у полоні він неодноразово чув жахливі крики з сусідньої цокольної кімнати, вистріли, а потім незрозумілу після запалої тиші метушню. 

Хто був відповідальним?

Влітку 2014 р. командиром у будівлі суду був житель Антрацита Валерій Комаров («Комар»). Однак він, очевидно, підпорядковувався І. Безлеру. У серпні 2014 р. одного з «політичних» полонених комбатанти «Комара» планували конвоювати до Горлівки. 

Лідер «Горлівського ополчення ДНР» Ігор Безлер. Фото: Діалог.ua

«Русь» Сергія Бондаренка 

З осені 2014 р. міський суд потрапив під контроль ватажка підрозділу «Русь» Сергія Бондаренка. За його розпорядженням деяких полонених також утримували у згаданих цокольних кімнатах восени 2014 р. та у 2015 р. Як повідомляє джерело силових структур «ЛНР», один із полонених загинув після побиття у дворі захопленого міського суду в листопаді 2014. 

Командир підрозділу "Русь" Сергій Бондаренко. Фото: Myrotvorets.center

Підрозділ С. Бондаренка «Русь» контролював будівлю міського суду приблизно до весни 2015 р. Згодом у ній було облаштовано «Антрацитівський міський суд ЛНР», який розміщується там і дотепер.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г