Члени Луганського обласного правозахисного центру "Альтернатива" Валерій Новиков та Денис Денисенко нещодавно відвідали Лиманську міську лікарню, яка зазнала пошкоджень у результаті бойових дій. 3 червня 2014 року, у день переходу міста Лиман під контроль української армії в результаті артилерійського обстрілу сильно постраждала будівля Лиманської залізничної лікарні (зараз – Лиманська міська лікарня). Напередодні над північною частиною міста (залізниця ділить місто на дві частини – північну і південну, лікарня розташована в південній частині) українські військові розповсюдили листівки з попередженням населення про майбутню військову операцію.
3 червня в лікарні залишився працювати лише черговий персонал – близько 10 осіб, а всі інших співробітників і пацієнтів (крім восьми тяжкохворих) відпустили додому. Зі спогадів свідків – співробітників лікарні:
«Було близько другої. Ми тільки пообідали, були в кабінеті. Я сиділа за столом, як раптом сильний вибух – посипалося скло. На стінах від осколків залишилися відмітини. В одному з кабінетів – дві великі дірки наскрізь. Ми побігли – хто в хірургію, хто в реанімацію. Там залишалися хворі. Потім почули крик, піднялися на другий поверх, а там наш хірург Василь Іванович Шістка. А у нас хірурга більше не було. Ми його на каталку і в перев’язочну, подзвонили хірургові, який раніше у нас працював, і анестезіологові. Так вони до нас бігли під обстрілами...».
Потерпілому необхідна була допомога нейрохірурга. Було прийнято рішення везти його до Донецька. Звідти надіслали дрезину і лікарям потрібно було на машині швидкої допомоги доставити хірурга до Сіверська. На українському блокпості військові не випустили машину, обґрунтувавши заборону неможливістю гарантування безпеки. Тільки наступного дня ввечері дали коридор для виїзду машини з потерпілим в центральну районну лікарню м. Донецька. Згодом Василь Іванович помер.
3 червня 2014 року на територію лікарні впало дев’ять снарядів протягом кількох хвилин. Повністю зруйновано дах, другий і третій поверхи терапевтичного корпусу, вибиті всі вікна в переході, пошкоджений кут хірургічного корпусу, дах у будинку харчоблоку та бухгалтерії пробита осколками снаряда, в аптеці вибуховою хвилею були вибиті всі вікна і двері, осколками було пошкоджено гараж. У лікарняному підвалі ховалися не тільки співробітники і пацієнти, а й місцеві жителі довколишніх будинків.
У місті постраждав хлібозавод, залізнична станція, локомотивне депо, спеціалізоване монтажно-експлуатаційне управління. Наступного дня в лікарню прийшли українські військові. Під час обшуків помешкань і підвалів вони зламали двері в кабінетах установи. Через кілька днів після звільнення міста командир батальйону «Артемівськ» Костянтин Матейченко (згодом – глава Артемівської районної адміністрації, народний депутат України) на зустрічі з жителями пояснив обшуки тим, що українським військовим протягом трьох днів надходила інформація про перебування в лікарні представників військових формувань.
Відновлення лікарні проходило за рахунок коштів «Укрзалізниці» в липні 2014 року. Прямих доказів причетності однієї зі сторін конфлікту до обстрілу Лиманської залізничної лікарні немає, проте свідки припускають цілеспрямований обстріл установи українською армією. Офіційні органи не надали інформації за запитом.
Публікацію підготовано в рамках діяльності Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" за проектом "Застосування заборонених міжнародним правом методів та засобів ведення війни щодо цивільних закладів охорони здоров’я під час збройного конфлікту на Сході України" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г