Представники Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива» зустрілися з трьома лікарями, які працювали в медичних установах у той період, коли ці населені пункти перебували під контролем збройних формувань «ДНР».
Під час цих зустрічей респонденти неодноразово відзначали, що працювати їм доводилося в складних психологічних умовах.
«Я як лікар не можу відмовити в допомозі потерпілому. Але мені дуже важко було спілкуватися з так званими захисниками, брати паспорт з Новочеркаською пропискою Російської Федерації і вислуховувати обурення з приводу того, що я не вітаю прихід ополченців. Який він ополченець, він найманець! Була ситуація, коли до мене в кабінет зайшов їхній представник з трьома орденами-хрестами на грудях. На моє зауваження щодо того, чи обов'язково надягати свої нагороди під час візиту в лікарню, він мене повів на розстріл. Потім, правда, передумав... »
– розповідає лікарка медичного закладу в Слов'янську,
яка раніше працювала в Донецьку.
На території обласної клінічної травматологічної лікарні Донецька влітку 2014 року озброєні люди встановили блокпост з шлагбаумом, на якому чергували вартові і перевіряли автомобілі. У той період постраждала центральна районна лікарня Куйбишевського району міста Донецька.
Із захопленої збройними формуваннями «ДНР» військової частини, що по сусідству з лікарняним містечком, з артилерійської вогнепальної зброї обстрілювали лікарні, внаслідок чого в будівлях було вибито скло. За розповідями медичних працівників, медичному персоналу погрожували фізичним насильством за використання української мови, невиконання наказів, допомогу українським військовим.
«Лікар нашої лікарні повернувся на роботу з відпустки. А він любив розмовляти українською мовою, знав її добре. Заходить до третього відділення, де лежали «ополченці», і за звичкою звернувся до них українською. Вони у відповідь щось невиразно пробурмотіли, а потім зайшли до нього в ординаторську і сказали, що якщо він ще раз по-українськи заговорить, вони йому коліно прострілять. Лікар на наступний день з Донецька і поїхав...»
– згадує свідок.
«Мій друг – нейрохірург, зараз в Києві працює, розповідав про випадок. Привезли чеченця з осколковим пораненням в хребет, лікар відмовлявся оперувати без томограми. Так його змусили робити операцію, і на відстані двох кроків біля вуха тримали пістолет Макарова»
– розповів медпрацівник.
Публікацію підготовано в рамках діяльності Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" за проектом "Застосування заборонених міжнародним правом методів та засобів ведення війни щодо цивільних закладів охорони здоров’я під час збройного конфлікту на Сході України" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...
Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г