Учора, 15 вересня, у стінах Верховної ради України на міжнародному форумі «Партнерство парламенту, уряду та громадянського суспільства для виконання Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» координатор Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» Володимир Щербаченко презентував попередні результати моніторингу ґендерно-обумовленого насильства, вчиненого під час військового конфлікту на сході України.
«За підрахунками моніторів Коаліції кожна 4-та особа, яка перебувала в ув’язненні у проросійських бойовиків, піддавалася ґендерно-обумовленому насильству або стала свідком такого насильства. Ми зафіксували випадки ґвалтування жінок, в тому числі групові та багаторазові; погрози зґвалтуванням; катування вагітних; утримання жінок разом з чоловіками у спільних камерах; примус справляти природні потреби у присутності осіб іншої статі; примусове, в тому числі публічне, оголення. Найжорстокішими формами насильства щодо чоловіків були зґвалтування, кастрація та деформація статевих органів. Правозахисники виявили випадки ґвалтування неповнолітніх та дітей.», – повідомив Володимир Щербаченко, координатор Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».
Сексуальна наруга була засобом покарання за політичні погляди та непокору, підтримку збройних сил супротивника, розвагою та способом задоволення сексуального бажання. Як виявили правозахисники гендерно-обумовлене насильство застосовували обидві сторони конфлікту, хоч і у суттєво різних масштабах.
«Ми також стикнулися з тим, що українські державні органи просто не мають адекватної статистики з проблем гендерно-обумовленого насильства. Не маючи об’єктивної картини насильства держава не може адекватно вирішувати цю проблему», - зазначив Володимир.
Правозахисник також озвучив рекомендації щодо поліпшення ситуації з ҐОН на Донбасі. На думку експертів Коаліції, насамперед потрібно забезпечити результативне розслідування випадків такого насильства на сході країни, планомірно працювати над відновленням довіри населення до правоохоронних органів. Держава має розробити узагальнену систему збору статистику з питань гендерно-обумовленого насильства. Важливим з погляду правозахисників є запровадження державних програм для постраждалих від ҐОН.
Моніторинг випадків ґендерно-обумовленого насильства на Донбасі, який здійснює Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» здійснюється завдяки Програмі розвитку ООН в Україні та Міжнародному фонду «Відродження».
Міжнародний форум «Партнерство парламенту, уряду та громадянського суспільства для виконання Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» організовано за підтримки Верховної ради України, МФО "Рівні можливості", ОБСЄ, програми «ООН Жінки», Агентством США з міжнародного розвитку, Національного демократичного інституту, Фонду народонаселення ООН та посольства Швеції.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г