Катування та відсутність медичної допомоги: історії трьох донеччан в «Ізоляції»

21.05.2019

Location icon вулиця Свілого Шляху, 3, Донецьк, Донецька область, Україна


В окупованому Донецьку з 2016-2017 років незаконно утримують Валерія Матюшенка, Олександра Трофімова, Валерія Соколова, яких бойовики затримали нібито за стеження для українських спецслужб. До оголошення «вироків» чоловіків утримували на території заводу «Ізоляція» - з них вибивали свідчення, змушували не спати по кілька діб поспіль, виривали зуби, катували електричним струмом, погрожували відправити дітей до дитячих будинків, а дружин – заарештувати. Про це повідомляє «Українська правда».

Валерія Матюшенка незаконно затримали в м. Кальміуське 16 липня 2017 року.

«15 липня ми з Валерою мали йти на день народження. За дві години до того я приїхала додому, чоловіка не було. Подзвонила – його телефон вимкнуто. Запитала сусідів – ті бачили його з котом, той пошкодив лапку, він ніс його додому», – говорить Тетяна, дружина Валерія.

Пізніше Тетяна дізналася, що бойовики схопили її чоловіка посеред центральної площі, накинули мішок на голову і відвезли в «МГБ», де звинуватили в «шпигунстві на користь СБУ».

Спочатку Валерія Матюшенка утримували в колишньому заводі теплоізоляційних матеріалів «Ізоляція». Тетяна зустрічалася з людьми, які перебували в «Ізоляції» поряд з Валерієм — його жорстоко били. Одного разу після тортур кинули до камери з переламаними ребрами, хлопці перемотували його простирадлом, адже він не міг дихати.

28 березня 2018 року Валерій Матюшенко отримав 10 років позбавлення волі нібито за співпрацю з СБУ. Його дружина припускає, що чоловіка ув’язнили через проукраїнську позицію.

Нині Валерія Матюшенка терористи утримують у колонії №32 м.Макіївка. Живе він разом з десятьма іншими «шпигунами» в окремому бараці, їх нечасто виводять на прогулянку і ніколи не викликають до них лікаря.

Валерій Соколов потрапив у полон терористів у Донецьку. Після початку війни він із родиною виїхав із цього міста на підконтрольну Україні територію, але часто приїздив до хворих родичів. За півроку до зникнення Валерія Соколова родина повернулась у Донецьк за сімейними обставинами.

«Чи є серед вас завербовані?», – запитав «прикордонник так званої ДНР на блокпосту на початку листопада 2016 року у родини Соколових.

«Валера віджартувався: «Так, ось теща завербована». На той час моїй мамі вже було 80 років. Але, можливо, то було попередження – звернув би Валерій на нього увагу, встиг би виїхати. Тепер я вже розумію, що за ним стежили», – розповідає дружина Олена.

Валерія захопили в полон під час його прогулянки з собакою і звинуватили у співпраці з СБУ.  Бойовики запевняли, що Соколов шпигував за певними машинами з російськими номерами. А ще знімав на відео в’їзд до заводу «Ізоляція». Саме там його утримували після викрадення.

В «Ізоляції» Валерія сильно били впродовж двох років, в нього травмовані ребра та ноги.

12 червня 2018 року він отримав «вирок»: 10 років із конфіскацією машини. Нині Валерій Соколов вже утримується у Макіївській колонії №32, в одному бараці з Матюшенком.

Олександр Тимофєєв був затриманий під час однієї з поїздок до рідного Донецька. Місто він покинув після захоплення, але повертався до паралізованої свекрухи. Терористи не сказали, в якому саме злочині підозрюють його. Запитали чому виїхав у Київ, а не шукав роботу в Донецьку.

Потім Олександра фактично викрали з його квартири – прийшли з обшуком, зазирали у шафи та під ліжка. А коли дружині Світлані довелось на кілька хвилин спуститись з восьмого поверху на перший до старенької мами - її чоловіка вже забрали.

Дружина Олександра згадує, як чоловіка одного разу привезли додому для проведення так званого слідчого експерименту:

«З’ясувалося, чоловік також на «Ізоляції». А ми ж у тому районі колись жили. Коли їхали машиною, наш син завжди звертав увагу на залізного оленя на териконі. Саме під ним – той зруйнований завод... Саша попросив чисті речі, аби переодягнутися. Я дала. Він вже хотів переодягатися, але зупинився. Стояв та дивився, як у безодню, і раптом каже: «Поклади у пакет». Мабуть, був сильно побитий, хвилювався, аби я не побачила. Я почала кричати, він поглядом просив мовчати».

Після «Ізоляції» Тимофєєва перевели у СІЗО Донецька.

Стан здоров’я чоловіків після затримання значно погіршився — у Соколова почалися проблеми з серцем, у Матюшенка загострилось генетично обумовлене захворювання центральної нервової системи – синдром Туретта, Тимофєєву не надають медичної допомоги, хоча той має вірусний гепатит С.

Родини незаконно ув’язнених сподіваються, що чоловіки потраплять у списки на обмін.

Останні новини

РФ продовжує масове порушення норм МГП: огляд 2023 року

Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...

Умисні вбивства, напади на цивільні об’єкти та споруди підвищеної небезпеки, - підсумок порушень російськими військовими норм МГП за літо

Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...

РФ продовжує регулярно здійснювати умисні вбивства та напади на цивільне населення, розграбування майна, - новий дайджест СЦГІ

З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г