Катування та відсутність медичної допомоги: історії трьох донеччан в «Ізоляції»

21.05.2019

Location icon вулиця Свілого Шляху, 3, Донецьк, Донецька область, Україна


В окупованому Донецьку з 2016-2017 років незаконно утримують Валерія Матюшенка, Олександра Трофімова, Валерія Соколова, яких бойовики затримали нібито за стеження для українських спецслужб. До оголошення «вироків» чоловіків утримували на території заводу «Ізоляція» - з них вибивали свідчення, змушували не спати по кілька діб поспіль, виривали зуби, катували електричним струмом, погрожували відправити дітей до дитячих будинків, а дружин – заарештувати. Про це повідомляє «Українська правда».

Валерія Матюшенка незаконно затримали в м. Кальміуське 16 липня 2017 року.

«15 липня ми з Валерою мали йти на день народження. За дві години до того я приїхала додому, чоловіка не було. Подзвонила – його телефон вимкнуто. Запитала сусідів – ті бачили його з котом, той пошкодив лапку, він ніс його додому», – говорить Тетяна, дружина Валерія.

Пізніше Тетяна дізналася, що бойовики схопили її чоловіка посеред центральної площі, накинули мішок на голову і відвезли в «МГБ», де звинуватили в «шпигунстві на користь СБУ».

Спочатку Валерія Матюшенка утримували в колишньому заводі теплоізоляційних матеріалів «Ізоляція». Тетяна зустрічалася з людьми, які перебували в «Ізоляції» поряд з Валерієм — його жорстоко били. Одного разу після тортур кинули до камери з переламаними ребрами, хлопці перемотували його простирадлом, адже він не міг дихати.

28 березня 2018 року Валерій Матюшенко отримав 10 років позбавлення волі нібито за співпрацю з СБУ. Його дружина припускає, що чоловіка ув’язнили через проукраїнську позицію.

Нині Валерія Матюшенка терористи утримують у колонії №32 м.Макіївка. Живе він разом з десятьма іншими «шпигунами» в окремому бараці, їх нечасто виводять на прогулянку і ніколи не викликають до них лікаря.

Валерій Соколов потрапив у полон терористів у Донецьку. Після початку війни він із родиною виїхав із цього міста на підконтрольну Україні територію, але часто приїздив до хворих родичів. За півроку до зникнення Валерія Соколова родина повернулась у Донецьк за сімейними обставинами.

«Чи є серед вас завербовані?», – запитав «прикордонник так званої ДНР на блокпосту на початку листопада 2016 року у родини Соколових.

«Валера віджартувався: «Так, ось теща завербована». На той час моїй мамі вже було 80 років. Але, можливо, то було попередження – звернув би Валерій на нього увагу, встиг би виїхати. Тепер я вже розумію, що за ним стежили», – розповідає дружина Олена.

Валерія захопили в полон під час його прогулянки з собакою і звинуватили у співпраці з СБУ.  Бойовики запевняли, що Соколов шпигував за певними машинами з російськими номерами. А ще знімав на відео в’їзд до заводу «Ізоляція». Саме там його утримували після викрадення.

В «Ізоляції» Валерія сильно били впродовж двох років, в нього травмовані ребра та ноги.

12 червня 2018 року він отримав «вирок»: 10 років із конфіскацією машини. Нині Валерій Соколов вже утримується у Макіївській колонії №32, в одному бараці з Матюшенком.

Олександр Тимофєєв був затриманий під час однієї з поїздок до рідного Донецька. Місто він покинув після захоплення, але повертався до паралізованої свекрухи. Терористи не сказали, в якому саме злочині підозрюють його. Запитали чому виїхав у Київ, а не шукав роботу в Донецьку.

Потім Олександра фактично викрали з його квартири – прийшли з обшуком, зазирали у шафи та під ліжка. А коли дружині Світлані довелось на кілька хвилин спуститись з восьмого поверху на перший до старенької мами - її чоловіка вже забрали.

Дружина Олександра згадує, як чоловіка одного разу привезли додому для проведення так званого слідчого експерименту:

«З’ясувалося, чоловік також на «Ізоляції». А ми ж у тому районі колись жили. Коли їхали машиною, наш син завжди звертав увагу на залізного оленя на териконі. Саме під ним – той зруйнований завод... Саша попросив чисті речі, аби переодягнутися. Я дала. Він вже хотів переодягатися, але зупинився. Стояв та дивився, як у безодню, і раптом каже: «Поклади у пакет». Мабуть, був сильно побитий, хвилювався, аби я не побачила. Я почала кричати, він поглядом просив мовчати».

Після «Ізоляції» Тимофєєва перевели у СІЗО Донецька.

Стан здоров’я чоловіків після затримання значно погіршився — у Соколова почалися проблеми з серцем, у Матюшенка загострилось генетично обумовлене захворювання центральної нервової системи – синдром Туретта, Тимофєєву не надають медичної допомоги, хоча той має вірусний гепатит С.

Родини незаконно ув’язнених сподіваються, що чоловіки потраплять у списки на обмін.

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г