Тюрми та катівні Брянки: як базу відпочинку перетворили в базу тортур

База відпочинку «Мар’їна круча». Джерело: Wikimapia
10.12.2020

Location icon м. Брянка, Луганська область


У м.Брянка Луганської області затримані батальйоном «Брянка-СССР» утримувалися на території колишньої бази відпочинку «Мар’їна круча». За свідченнями місцевих мешканців тут раніше відпочивали діти з дитячих будинків. З 2014 року територію почали використовувати як базу батальйону «Брянка-СССР» та  незаконне місце несвободи. Утримували там цивільних, військовополонених, а також учасників НЗФ. В місці несвободи відбувалися вбивства, зґвалтування, полонених жорстоко катували.  

Кого утримували в незаконному місці несвободи

На території колишньої бази відпочинку учасники батальйону «Брянка-СССР» ув’язнювали цивільних, які порушували комендантську годину, людей напідпитку, наркозалежних, волонтерів, чиновників, підприємців, у яких відбирали майно. Вони також ув’язнювали учасників НЗФ зі свого й інших підрозділів для «перевиховання». Серед полонених були й українські військові.

Умови утримання

На території бази було декілька місць, в яких тримали полонених. Використовувалася центральна двоповерхова будівля, гараж поруч з нею та барак – приміщення, яке відгороджувалося від гаража тонкою цегляною перегородкою.

Центральна будівля —  приміщення на два поверхи з підвалом. Полонених ймовірно тримали в підвальному приміщенні та на першому поверсі. За свідченнями місцевих, стіни там були чорні від крові.

 Основний склад батальйону «Брянка-СРСР» на території «Мар’їної кручі», біля двоповерхового будинку. Фото: myrotvorets.center
Основний склад батальйону «Брянка-СРСР» на території «Мар’їної кручі», біля двоповерхового будинку. Фото: myrotvorets.center

У гаражі могли тримати людину саму або разом з іншими затриманими. Восени та взимку гараж не опалювався. Полонені спали на матрацах, а для справляння природних потреб всередині стояло відро. Годували утримуваних тією ж їжею, що й учасників НЗФ. В листопаді 2014 року, коли в гаражі разом з цивільними ув’язнили учасників НЗФ з іншого підрозділу, усім полоненим кілька днів не давали води і їжі.

Барак являв собою «загальну камеру» з дерев’яними нарами. У жовтні 2014 року тут перебувало не менше 5 цивільних полонених. Новоприбулих затриманих, як правило, спочатку відводили до барака, де били та допитували.

Одне із приміщень на базі підрозділу «Брянка-СРСР», в якому ймовірно ув’язнювали людей. Скріншот: Youtube-канал Гліба Корнілова
Одне із приміщень на базі підрозділу «Брянка-СРСР», в якому ймовірно ув’язнювали людей. Скріншот: Youtube-канал Гліба Корнілова

 

Медична допомога полоненим надавалася лише у критичних ситуаціях – наприклад, після побиття або коли полонений зомлівав. Восени 2014 року у бараці разом із рештою полонених певний час утримували хворого туберкульозом, який кашляв кров’ю. Хворого відпустили після звернень полонених до медсестри.

Ставлення до полонених

В незаконному місці несвободи відбувалися вбивства полонених.  Більшість полонених регулярно виводили на примусові роботи – прибирати територію, копати окопи, ремонтувати техніку тощо. Ув’язнених на базі «Брянка-СРСР» жорстоко катували. В одному з випадків полоненого прив’язали до хреста вниз головою і тримали зануреним в озеро, доки він не знепритомнів. Полонених запускали в озеро, змушували плавати й стріляли по них. В’язнів били прикладами автоматів, завдавали тілесні ушкодження ножем, підвішували на дереві.

Восени 2014 року в полоні «Брянки-СССР» перебував працівник міліції, якого під час допиту зґвалтували. Потім чоловіка прив’язали до дерева, облили водою і лишили на вулиці при нульовій температурі.

Незаконне місце несвободи перестало функціонувати у 2015 році. У липні того року так зване МВС «ЛНР» розпочало розслідування проти учасників батальйону «Брянка-ССР», частина з них згодом втекла до Росії. На території бази співробітники так званого Беркуту «ЛНР» виявили останки близько 17 осіб. Серед них опізнали учасників НЗФ та цивільних мешканців Брянки.

«Брянка-СРСР» – незаконне збройне формування «ЛНР», яке почало формуватися з жителів міста Брянка. Дислокується на території міста Брянка на Луганщині.

Нижче у вкладці «Спогади» читайте спогади колишніх полонених про дане місце несвободи, у вкладці «Персонал» - про осіб, які причетні до катувань і жорстокого поводження з полоненими.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі»

Останні новини

Перший рік повномасштабного вторгнення в огляді експертів СЦГІ

Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...

9-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...

8-й місяць війни в огляді експертів СЦГІ

Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...

Контакти

(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г